מחקרים

קנאביס לטיפול בסרטן - אשליה או קצה הקרחון?

בדעת מומחים זו סוכם כי ישנן ראיות מספקות התומכות בשימוש בקנאביס לצרכים פליאטיביים באונקולוגיה

קנאביס רפואי בישראל (צילום: הדס פרוש / "פלאש 90")

קנאביס הוא צמח בעל תכונות פסיכואקטיביות שונות אשר משמש מזה תקופה ארוכה לצרכים רפואיים וצורכי פנאי. אישורים רגולטוריים ניתנו לחומר זה עבור מגוון התוויות טיפוליות ופליאטיביות.

מאמר זה סוקר את השימוש בקנאביס ותרופות מבוססות קנאביס באונקולוגיה. קנבינואידים מסווגים לפי תתי-סוגים טבעיים וסינטטיים ומנגנוני הפעולה שלהם. המגוון הרחב של המוצרים הזמינים נידונה בהקשר קליני וראיות בנוגע לבחילות והקאות כתוצאה מכימותרפיה, כאב הקשור בסרטן, אנורקסיה, אינסומניה וחרדה מוצגות גם כן בעבודה. יתרה מכך, השפעות אימונולוגיות ואנטי-נאופלסטיות במחקרים פרה-קליניים וקליניים מוצגות גם כן. מושגים כדוגמת סינרגיזם, אופן שימוש ומינונים, יחסי גומלין מולקולריים וקשרי ממאירות-קנאביס נבדקים במאמר. לבסוף, ישנה התייחסות לתופעות לוואי וחסמי חקיקה.

החוקרים מסכמים כי ישנן ראיות מספקות התומכות בשימוש בקנאביס לצרכים פליאטיביים באונקולוגיה. עם זאת, המטופלים צריכים להיבחר בקפידה, לקבל ייעוץ הולם ולהיות תחת מעקב. מחקרים מבטיחים מראים כי לקנאביס פעילות נוגדת גידול פוטנטית אך יש לאסוף מידע נוסף לפני שניתן יהיה להסיק מסקנות חותכות בהיבט זה.

מקור: 

Turgeman, I. and Bar-Sela, G. (2018) Expert Opinion on Investigational Drugs. https://doi.org/10.1080/13543784.2019.1561859

נושאים קשורים:  מחקרים,  קנאביס,  דעת מומחים,  התוויות,  סרטן,  בחילות והקאות,  אונקולגיה,  אימונולוגיה
תגובות