מחקרים

זיהוי חשיפה תוך רחמית לקנאביס בדגימות חבל טבור ומקוניום

החוקרים פיתחו שיטה לזיהוי ריכוזים ומטבוליטים של קנאביס מרקמת חבל טבור ומקוניום באמצעות ספקטומטריית מסה ושיטה זו יכולה לשמש במחקרים קליניים עתידיים

עובר (הדמיה: אילוסטרציה)
עובר (הדמיה: אילוסטרציה)

הבנה של רמות תרופה ברחם חשובה לצורך התאמה של ניהול מיידי ומתמשך של ילודים שנחשפו לתרופה. בעבודה זו החוקרים מציגים פיתוח של שיטת liquid chromatography-tandem mass spectrometryי(LC-MS/MS) לזיהוי וכימות של ארבעה אנליטים קאנבינואידים בשתי מטריצות נאונטליות. החומרים שנבדקו היו tetrahydrocannabinal (THC), 11-nor-9-carboxy-THC (THCA), 11-hydroxy-THCי(11-OH-THC) ו-cannabinolי(CBN). המטריצות שנבדקו היו רקמת חבל טבור ומקוניום. בנוסף, חומר חמישי, cannabidiolי(CBD), זוהה במקוניום בלבד.

החוקרים השתמשו בדגימות מצומדות של מקוניום וחבל טבור (דגימה אחת מכל מטריצה, סך הכל 46 דגימות) על מנת להעריך את הפרופיל והריכוז של המטבוליטים. החוקרים איתרו THCA בכל דגימות המקוניום החיוביות (32 דגימות). CBN, THC, 11-OH-THC ו-CBD נמצאו ב-24%, 39%, 57% ו-20%, מהדגימות בהתאמה. הריכוזים היו נמוכים יותר בדגימות חבל הטבור עבור כל החומרים שנבדקו. THCA בחבל הטבור זוהה גם כן בכל הדגימות החיוביות בעוד ש-CBN, THC, 11-OH-THC נמצאו ב-11%, 17% ו-24% מהדגימות, בהתאמה.

החוקרים מסכמים כי דגימת מטריצות מילודים לאיתור קנבינואידים יכולות לתמוך במחקרים עתידיים שמטרתם לזהות ילודים שנחשפו לקנאביס ברחם ולספק מידע אשר יכול לשמש להשוואה לתוצאים קליניים וחברתיים.

מקור: 

Jensen, T.L. (2019) Clinical Mass Spectrometry. In Press

נושאים קשורים:  מחקרים,  קנאביס,  חשיפה תוך-רחמית,  ספקטרומטריית מסה
תגובות