חדשות

השביתה ב"הדסה" תוקפא ליומיים - המגעים יימשכו היום בבית הדין לעבודה

הנהלת "הדסה" תידרש להציג את בבית הדין את כל הפרטים הנוגעים לקליטת הרופאים המתמחים שעימם נחתם חוזה העסקה

בית החולים הדסה הר הצופים. צילום: יונתן סינדל פלאש 90

ההסתדרות הרפואית הודיעה אתמול (ד') כי השביתה בשני בתי החולים של הדסה בירושלים תוקפא ליומיים. היום וביום שישי עבודת הרופאים בהדסה הר הצופים ובהדסה עין כרם תתקיים כסדרה. הקפאת השביתה התקבלה "על מנת לאפשר דיון ברוח חיובית בבית הדין האזורי לענייני עבודה ולתת כל הזדמנות לפתרון המשבר ולקליטת המתמחים".

הדיון בבית הדין מתוכנן להיום (ה') ב-14:00. הנהלת "הדסה" תידרש להציג בו את כל הפרטים הנוגעים לקליטת הרופאים המתמחים בבית החולים, מספרם המדויק, באילו מחלקות יועסקו, כולל לאילו מחלקות כבר התקבלו, מתי נמסרה הודעת הקבלה לעבודה, לפרט אם יש מתמחים נוספים, עתידיים שהוסכם על קליטתם בשבועות ובחודשים הקרובים (עד סוף 2019) ומספר המחלקות שיועדו להם. כן נדרשה "הדסה" להציג חתימה על הסכמי העסקה שנחתמו עם המתמחים.

השופט כאמל אבו קאעוד הנחה את הצדדים להמשיך ולקיים מגעים אינטנסיביים עד לדיון.

כן קבע השופט שעל מנכ"ל "הדסה", פרופ' זאב רוטשטיין, להתייצב לדיון וככל שיימצא במועד הדיון בחו"ל, עליו להיות זמין טלפונית על אף פערי השעות. מ"הדסה" נמסר כי פרופ' רוטשטיין הקדים חזרתו לישראל מארה"ב. לדיון יגיע גם יו"ר דירקטוריון "הדסה", ארז מלצר.

במוקד הסכסוך: החלטת המנכ"ל שלא לקלוט את המתמחים שאמורים היו להתחיל בעבודתם ב"הדסה" בתחילת החודש למרות שכבר נחתם עימם חוזה העסקה. לפי גירסה אחת מדובר בשבעה מתמחים שנועדו להחליף מתמחים אחרים שסיימו את תקופת ההתמחות: שני מתמחים במחלקות פנימיות, שניים במחלקות ילדים, מתמחה אחד בגינקולוגיה, אחד ברדיולוגיה ואחד בכירורגיית לב-חזה. מתמחה נוסף אמור היה להתחיל לעבוד בחודש הבא.

הר"י מסרה כי מהחלטות בית הדין שהתקבלו אתמול עולה כי בכוונת בית הדין להיכנס לעובי הקורה בעניין קליטת המתמחים עד סוף 2019.

"גלובס" דיווח אתמול כי לפי הנהלת "הדסה" העילה האמיתית להשבתה (עבודה במתכונת שבת וחג בלבד) הוא משא ומתן שהתנהל בחודשים האחרונים עם כ-200 רופאי "הדסה" המשתייכים גם לסגל האקדמי של האוניברסיטה העברית וששכרם בזכות כך גבוה במיוחד. התוספת לשכר משולמת מקופת "הדסה". לרופאים הוצע לקצץ 15 מיליון שקל מסך המשכורות וההטבות - על פי "הדסה" מדובר ב-45 מיליון שקל בשנה - אך המשא ומתן נתקע ולכן כמוצא אחרון נעשתה עצירת הקליטה של המתמחים.

מהר"י נמסר כי "ההסתדרות הרפואית בישראל מברכת ומקדמת כל פתרון שיביא לקליטת כל הרופאים שסוכמה איתם קליטה לפברואר, מרץ, אפריל, מאי, ללא כל תנאי או תלות בכל נושא אחר. ככל שהצעת הרב ליצמן היום תעמוד בתנאי הזה – עילת השביתה בטלה".

עוד ציינו בהר"י כי "מתוך המסמך שהוגש לבית הדין לא מובן אם אכן יש התחייבות בלתי תלויה, מדוע רק ישקלו את ביטול השימועים (השימועים נכון לרגע זה לא בוטלו). בנוסף, מה פשוט יותר מאשר להוציא התחייבות אישית של פרופ רוטשטיין לכל רופא באופן אישי, על התחלת עבודה בתאריך כלשהו, ובזאת הסכסוך היה מגיע לקצו.

"אנו מקווים שאחרי כל מסכי העשן, מכבסת המילים והפייק ניוז, היום בבית הדין תתקבל הצעת ההסתדרות הרפואית תחת חסות בית הדין, שתחלץ את הרופאים המתמחים מהיותם בני ערובה של 'הדסה'".

נושאים קשורים:  פרופ' זאב רוטשטיין,  הדסה,  שביתה,  מתמחים,  הר"י,  בית הדין לעבודה,  חדשות
תגובות