חדשות

התפוצץ המו"מ בין הר"י ורופאי "הדסה" לבין הנהלת המרכז הרפואי

מנכ"ל "הדסה" מאשים את הר"י וטוען: הסיבה האמיתית להשבתה איננה המתמחים אלא נוגעת לסגל הבכיר | הסטאז'רים ב"הדסה" תומכים במתמחים: "סטאז'ר לא יבחר לעשות סטאז' בבית חולים שבו עתידו המקצועי אינו בטוח"

מסדרונות בית החולים "הדסה עין כרם" (צילום: "פלאש 90")

ההסתדרות הרפואית הודיעה אמש כי המו"מ שניהלו אתמול (ג') הר"י, ועדי הרופאים ב"הדסה" והנהלת המרכז הרפואי במשך כמה שעות הגיע למבוי סתום ולמעשה התפוצץ. לפיכך, עבודת הרופאים בבתי החולים הדסה עין כרם והר הצופים תתנהל גם היום במתכונת של שבת וחג – בהתאם להתחייבות שהרופאים נתנו בבתי הדין לעבודה בשתי ערכאות שהתנהלו בהם בימים האחרונים.

"לצערנו, במהלך המו"מ נשלחו מכתבי שטנה והופצו כתבות פוגעניים", הודיעה הר"י. "למרות זאת המשכנו לנהל מו"מ מתוך רצון כן להגיע להסכם ולהביא את השביתה לסיומה.

"כמה מתווים שהציעה ההסתדרות הרפואית לא התקבלו על ידי הנהלת הדסה מתוך ניסיון לפגוע בלגיטימיות השביתה, ובכל זאת אנו תקווה שבימים הקרובים נוכל להגיע להסכם ולהבטיח את קליטתם של הרופאים המתמחים בהדסה ומניעת צעדים חד צדדיים מצד ההנהלה בעתיד".

כמה שעות לפני שנמסרה הודעה זאת לתקשורת הופץ לרופאים ולעובדי "הדסה" מכתב של מנכ"ל "הדסה" פרופ' זאב רוטשטיין שבו הפנה אצבע מאשימה כלפי הר"י. במכתב טען כי לא המחלוקת על קליטת המתמחים היא הסיבה האמיתית להשבתה.

הנהלת "הדסה": "הסתה נוסח פרבדה להמונים"

במכתב בן שני עמודים כתב פרופ' רוטשטיין בין היתר: "הר"י ניסתה להסוות את עילת השביתה בדאגה למתמחים. ברור שזאת הסתה נוסח פרבדה להמונים. אתם ואני יודעים שהשביתה פרצה לאחר שהר"י ביטלה את ההסכם שהשגנו עם הוועדים על חלוקת הנטל שבהסכם הסגל האקדמי בין כולנו (הדסה, הרופאים והאוניברסיטה) וכן שלא מדובר במתמחים או ברופאים צעירים, אלא מדובר בפגיעה מדודה בסגל הבכיר, האקדמי, המשתכר את השכר הגבוה ביותר בהדסה, וגם בהשוואה לכל סגל אקדמי בכל בתי החולים הציבוריים האחרים.

"פיצוץ ההסכם על ידי הר"י היה אמור לחסוך לנו עד 8 מיליון שקלים השנה, והיה כבר חלק מתכנון תקציב 2019. המהלך פגע בנו קשות. התחייבנו לכל העולם להוריד 20 מיליון שקל מהוצאות השכר שלנו, כדי שנהיה במצב שיאפשר לנו לסיים את הסכם ההבראה ולצאת לדרך חדשה כהדסה מובילה ועצמאית כלכלית".

בהמשך התייחס פרופ' רוטשטיין גם לנושא המתמחים: "אני מקווה שההסתה הפראית לא בלבלה אתכם, ואתם בסתר ליבכם מבינים ומאמינים במה שאני אומר או כותב.

"לא היתה בדעת ההנהלה כל כוונה לפגוע במתמחים. הר"י גלגלה את כדור השלג הזה, כהסחה, ממניעים זרים לכולנו. יום לפני  שהחלה השביתה, סגן שר הבריאות יעקב ליצמן נחלץ לעזרה והבטיח בקולו ובאחריותו להסדיר את נושא המתמחים עד סוף מרץ - אבל הר"י החליטה: 'לא מאמינים לו!' ויצאה לשביתה. אנחנו כהנהלה מצהירים פומבית שנתמוך בליצמן ולא נפריע לו ליישם את הבטחתו".

פרופ' רוטשטיין תיאר את עמדת הר"י כ"מקל בגלגלי ההבראה שלנו שאותו תקעה לנו הר"י. הוא חמור שבעתיים, כיוון שכל יום שעובר, מצבנו מחמיר. מה שאפשר היה אתמול - כבר לא אפשרי היום. אין לנו יותר כסף בקופה ממה שהיה מתוכנן. לא נוכל להפתיע במציאת סליק עמוס בזהב, ומכאן שנאלץ לחתוך יותר עמוק בבשר החי כדי לעמוד ביעד הגרעון של 28 מיליון שקל השנה.

"הר"י לא תוכל להסתכל לרופאים בעיניים ולסגת (מעמדתה) ללא הישגים, כי אלה ישאלו מיד: 'בשביל זה שבתנו?'.

"והרי רופאינו כולם מצפוניים ואיכפתניקים ויודעים שהשביתה הזאת קודם כל פוגעת במטופלים ומחמירה את מצב הבית של כולנו, את מצב הדסה".

רוטשטיין ציטט במכתבו את מי שהיה בעבר שר האוצר, יגאל הורוביץ, שאמר פעם: 'משוגעים רדו מהגג' - ואני מוצא את זה נכון להגיד לרופאים המוכנים עדיין לשמוע אותי, אלה שזכרונם איתם, שיודעים מה היה ומה קרה עם הדסה מבחינה חיובית בשלוש השנים שאנחנו ביחד.

"אז, 'משוגעים, רדו בבקשה מנשק השביתה'. מה שלא יהיה, נאלץ להסתפק רק במה שיש לנו, אבל ביחד נוכל ללבן את הדרכים שבהן הפגיעה תהיה קטנה ומידתית יותר".

לפני תחילת יום השביתה השני, שב מנכ"ל הדסה ו"קרא למצפון של כל הרופאים: הימנעו מהמשך השביתה הלא מוצדקת וההרסנית הזאת. האם נראה למישהו ששביתה שנייה בתוך חמש שנים, אי ודאות לקבלת שכר, תדמית שלילית של פגיעה בחולים שלנו - תסייע לנו בעתיד? לא נצליח להימלט ממדיה שלילית ופוגעת שתשאיר בנו צלקות עמוקות. האם זה יעזור לנו למצוא מתמחים או רופאים, או אחיות, או עובדים אחרים? זה הרגע הנכון להפסיק את השביתה ולהתאחד שוב לשם הצלת הדסה. אנחנו לבד - בלי צורך בקומיסרים שיש להם בוודאות עוד אינטרסים פרט לטובת הבית של כולנו - הדסה. ידיי מושטות לכל מי שמוכן להירתם מחדש ואולי, אולי, לא הכל אבוד עדיין".

מחר בשעות הצהריים אמור בית הדין האזורי לעבודה בירושלים לקבל דיווח מנציגי הרופאים והר"י וכן מהנהלת הדסה האם נעשו מאמצים וכיצד נעשו כדי לשים קץ לסכסוך, וזאת לאחר שבדיון קודם וגם בדיון שהתקיים בבית הדין הארצי לעבודה, אפשרו השופטים לרופאים לנקוט במתכונת השביתה המבוצעת עתה.

הסטאז'רים הביעו חוסר אמון ב"הדסה"

אתמול שיגרו שלושה יושבי ראש ארגון הסטאז'רים לרפואה בישראל (אסל"י) מכתב לפרופ' רוטשטיין ובו לא זו בלבד שהצטרפו למחאת המתמחים הם גם העמידו את המנכ"ל על משמעות הסכסוך וחוסר שביעות הרצון של סטאז'רים להגיע בכלל לשנת הסטאז' ב"הדסה".

"בית החולים הדסה, בית חולים מרכזי המסונף לאוניברסיטה העברית בירושלים", נכתב במכתב יושבי הראש, הוא בית החולים הגדול ביותר שבו לומדים סטודנטים מהאוניברסיטה העברית. עם זאת, בשונה מבתי החולים הגדולים האחרים שאליהם מסונפות האוניברסיטאות, הדסה איננו מבוקש בקרב מוגרלים בהגרלת הסטאז'.

"בין הסיבות לביקוש הנמוך יחסית של בית החולים הדסה בהגרלת הסטאז' מצוי חוסר שביעות הרצון ובעיות המתעוררות בקרב סטאז'רים בשנת הסטאז' בהדסה. חלק מבעיות אלו חריג מאוד בהשוואה לבתי חולים אחרים.

"הגם שיש רצון לשפר ולפעול למען הסטאז'רים בבית החולים, בשורה כמו זו שבה התבשרו מתמחים עתידיים בבית החולים בשבוע שעבר פוגעת פגיעה נוספת במעמד בית החולים בקרב סטאז'רים עתידיים.

"כאשר אנו בוחרים בית חולים כדי לבצע בו את שנת הסטאז', אנו מסתכלים קדימה, אל עבר ההתמחות וסביר להניח כי סטאז'ר לא יהיה מעוניין לבחור לבצע סטאז' בבית חולים שבו עתידו המקצועי כל כך איננו בטוח.

"ההתמחות היא שלב בהכשרה המקצועית ומגיע לאחר תקופה ארוכה של לימודים וסטאז', במהלכם עתידו הכלכלי של הסטאז'ר, המתמחה העתידי, לוט בערפל.

"ההתמחות, מעבר להיותה שלב בהכשרה, היא עבודה - ולהודיע בהתראה אפסית לאדם שנקלט לעבודה שמועד תחילת העסקתו נדחה עד להודעה חדשה, משולל כל היגיון. אירוע זה הועבר לידיעתם של הסטאז'רים והסטודנטים לרפואה. אין ספק כי ישפיע על החלטותיהם העתידיות לגבי עתידם המקצועי.

"אנו מקווים כי תחזור בך מהחלטה זו היוצרת חוסר אמון בבית החולים גם בקרב סטאז'רים נוכחיים בבית החולים ועלולה לגרום גם להם וגם לסטודנטים - שהם הרי המתמחים העתידיים - לשקול את עתידם בבתי חולים אחרים שבהם אין בעיות מסוג זה. בכך תיפגע איכות כוח האדם העתידי בבית החולים". על המכתב חתמו: ניצן עטיה, חן טולדנו ורובא סרור.

"שערי צדק" נערך לקליטת חולים

במסגרת ההשבתה והעבודה במתכונת שבת וחג ב"הדסה" בוצעו אתמול רק ניתוחים דחופים ומצילי חיים. חולים שהוזמנו לקבלת הטיפולים שנקבעו להם נאלצו לחזור לבתיהם מאחר שהתורים בוטלו.

מרבית הרופאים והאחיות מכל המחלקות לא הגיעו לבתי החולים, לחדרי המיון ולמחלקות הפנימיות שבדרך כלל מלאים עד אפס מקום. אתמול הם עמדו ריקים יחסית בהשוואה למספר החולים הממלאים אותם בדרך כלל בתקופה האחרונה.

בית החולים שערי צדק נערך מבעוד זמן לשביתת הרופאים ב"הדסה" ותגבר את כוח האדם בחדרי המיון, בכלל זה מיון ילדים וכן לקליטת מטופלים נוספים במחלקות הפנימיות.

למקומון "כל העיר" אמר אחד הרופאים שהוגדר כ"בכיר ב"שערי צדק": "לא נשאיר את תושבי ירושלים מנוטרלים מטיפול רפואי כזה או אחר. נעשה את המקסימום כדי לספק את הטיפול הטוב ביותר".

לאה וופנר, מנכ"לית הר"י, אמרה: "הסכסוך בהדסה הוא בעקבות שיקולים שאיננו יודעים מהם של מנכ"ל הדסה. למרות שמתמחים התקבלו לעבודה והיו צריכים להתחיל בה בתחילת החודש, החליט רוטשטיין לפתע שלא לקבל אותם לעבודה. ההחלטה ניתנה מהרגע להרגע. הוציאו מכתבי זימון לשימוע כיוון שהם נחשבו עובדי הדסה. כל מה שאנחנו דורשים הוא שיקבלו אותם לעבודה כפי שסוכם עימם. כרגע הם בבית ומפסידים זמן יקר של ההתמחות. ברגע שהדסה תקלוט את המתמחים – אין שביתה. אני מקווה שיהיה מבוגר אחראי במדינה שירים טלפון לרוטשטיין ויגרום לו לקלוט אותם להתמחות".

נושאים קשורים:  סגן שר הבריאות יעקב ליצמן,  פרוספסור זאב רוטשטיין,  שביתה,  חדשות,  סכסוך עבודה,  מתמחים,  ארגון הסטאז'רים
תגובות
 
אנונימי/ת
13.02.2019, 19:46

רוטשטיין, האמינות שלך ושל הפטרון שלך ליצמן בשפל המדרגה. לא נראה שאי מישהו מהרופאים מאמין למילה אחת שלך או שלו. ההתבכיינות הצידקנית שלך פאטטית.

אנונימי/ת
13.02.2019, 21:53

תפסיקו לצטט את הפסיכופת הזה שעוסק לביתו ותעיפו אותו לאיזו רפובליקה אפריקאית יחד עם חברו סגן השר שלוקח שוחד מחברות הטבק
שקרן נאלח שמעולם לא אמר אמת
והוא גם פנסיונר-שיפטר את עצמו
חלאת המין האנושית ובושה למקצוע הרפואה

אנונימי/ת
14.02.2019, 02:48

אין מי שמאמין לרוטשטיין. הדסה, פשוט העסיקו את מי שהתחייבתם אליו.

14.02.2019, 04:32

פרופ׳ רוטשטיין הנכבד,
הדברים שלך כמי שאחראי על פעילות הדסה במסגרת תקציבית שפויה הם ראויים וגם מתקבלים בהבנה.
אבל...
בא נעשה רגע חשבון מתמטי פשוט:
בא נניח שמתמחה משתכר כ-10,000 ש״ח בחודש וכ-120,000 ש״ח בשנה.
10 מתמחים עולים להדסה 1.2 מיליון ש״ח בשנה.
זה הסיפור שלך? זאת הבעיה שלך?
על זה יקום או יפול העימות? על סכום פעוט זה אתה מקריב את יושרתך ועתיד הרופאים הצעירים האלה?
איני יודע כמה רופאים מומחים יש בהדסה אבל אם 200 מומחים יהיו מוכנים לוותר על 250 ש״ח בחודש מהכנסתם - כבר כיסית חצי מעלותם השנתית של עשרת המתמחים הנ״ל.
אני מצהיר שאני, למרות שאיני נמנה עם רופאי הדסה מוכן לתרום לך מדי חודש 250 ש״ח לשם כך.
ולהר״י אני אומר שמתוך תקציב העתק שלכם של 75 מיליון ש״ח השנה שאיש אינו מבין לאן ״מתאדים״ - יכולתם להציע את הסכום המצחיק של 1.2 מיליון ש״ח כדי לפתור את הסוגיה במקום להכריז שביתה שתעלה הרבה יותר ולא רק בכסף.
הלא הר״י, כהרגלה תאלץ להפעיל ארטילריה משפטית כבדה ויקרה (משרד אורנה לין היוקרתי) ובנוסף, כהרגלה, תעניק למזכ״לית בונוסים מפליגים עבור מעורבותה בסכסוך. העלות של כל אלה תהיה מעל ומעבר לעלות שכרם של 10 הרופאים גם יחד.
זהו מאבק על גרוש וחצי שיעלה בסוף הון עתק שייזרה לרוח ולכיסם של עורכי דין.

אנונימי/ת
14.02.2019, 07:04

אין מדובר בשכר של 10000, זה אמנם שכרו אבל עלות שכאו היא 180,000 ש"ח בשנה. והבעיה האמיתית היא העלות האסטרונומית הגבוהה מכל בית חולים אחר של הרופאים בהדסה ששיכים לסגל האקדמי

אנונימי/ת
14.02.2019, 08:58

אם פרופ׳ רוטשטיין יוותר על מחצית שכרו יוכל לממן מתמחה אחד לפחות