חדשות

הפקולטות לרפואה בתל אביב ובטכניון יגדילו את מספר הסטודנטים

עם החלטת ות"ת שלא לפתוח את בית הספר לרפואה באריאל, הודיעו דיקני הפקולטות בטכניון ובאוניברסיטת תל אביב כי כבר בשנת הלימודים הקרובה יגדילו ב-70 את מספר הסטודנטים לרפואה

בניין בית הספר לרפואה ע"ש סאקלר, אוניברסיטת תל אביב. עוד 50 סטודנטים בשנה"ל הבאה (מקור: ויקיפדיה)

בשנת הלימודים האקדמית הקרובה יועלה ב-70 מספר הסטודנטים שיתקבלו לבתי הספר לרפואה בישראל. בשלב זה מדובר בבתי הספר של אוניברסיטת תל-אביב ושל הטכניון - כך הודיעו הבוקר (ב') דיקני בתי הספר לרפואה באוניברסיטאות, בהתייחסות משותפת וראשונה להחלטת ות"ת שלא לפתוח פקולטה לרפואה באריאל.

לפני כשנתיים, בטרם החלו הדיונים על האפשרות לפתיחת הפקולטה לרפואה באריאל, פנה פורום דיקני הפקולטות לרפואה המאגד את חמשת בתי הספר הקיימים באוניברסיטה העברית, בטכניון, באוניברסיטת תל אביב, באוניברסיטת בן גוריון ובבית הספר בצפת של אוניברסיטת בר אילן, במכתב אל ות"ת ומשרד הבריאות והציע להגדיל את מספר המתקבלים ללימודי רפואה על רקע הצורך הלאומי.

ההצעה בזמנו היתה להגדיל את מספר הסטודנטים לרפואה המתקבלים מדי שנה בכ-100. הפורום פנה לות"ת בין היתר במטרה לבחון אם עומדים לרשות ות"ת המקורות התקציביים הנדרשים ממשרד האוצר כדי לגבות גידול שכזה, תוך שמירה על רמת הלימודים ואיכות הכשרת רופאי העתיד של מדינת ישראל.

כמה חודשים לאחר מכן, בלחץ גורמים שונים, נמסר עוד בהודעת הפורום, החלו הדיונים על בקשת אוניברסיטת אריאל לפתוח פקולטה לרפואה. כיוון שות"ת לא הקצה את התקציב הדרוש ואף לא הורה להקצות מקום במחלקות בבתי החולים לצורך הוראה של התלמידים הנוספים, נאלצו הדיקנים להקפיא את קידום המהלך להגדלת מספרי הסטודנטים.

לקראת הדיון ביולי 2018 על הקמת הפקולטה לרפואה באריאל, הודיעו דיקני הפקולטות לרפואה הקיימות בתגובה לפנייה מות"ת, כי הם עומדים מאחורי הצהרתם הקודמת על האפשרות להגדיל את מספר המתקבלים ללימודי רפואה בבתי הספר הקיימים - כל זאת במידה שלא תיפתח פקולטה נוספת לרפואה אשר בהכרח תגרע מהם את האפשרות ללמד בחלק מבתי החולים, וכן אם המקורות התקציביים הנדרשים לגידול במספרי הסטודנטים אכן יהיו קיימים בידי ות"ת.

לאור החלטת ות"ת מהשבוע שעבר - שהפקולטה לרפואה באריאל לא תיפתח - הודיעו עתה דיקני הפקולטות לרפואה בטכניון ובאוניברסיטת תל אביב כי יהיו מוכנים להגדיל כבר בשנת הלימודים הקרובה (תש"פ, אוקטובר 2019) את מספר המתקבלים ללימודי רפואה בישראל ב-70 סטודנטים נוספים (20 בטכניון ו-50 באוניברסיטת תל אביב), זאת בכפוף לשמירה ארוכת טווח על אפשרויות ההוראה בבתי החולים, ובהקצאת משאבים מתאימים.

פרופ' אהוד גרוסמן, דיקן הפקולטה לרפואה בתל אביב ופרופ' אילון איזנברג, דיקן הפקולטה לרפואה בטכניון מסרו בהודעה המשותפת כי "המאמץ הלאומי להגדלת מספר הרופאים בישראל עמד תמיד בראש מעייניהם של בתי הספר לרפואה. כך היה בעבר וכך גם כיום בהחלטה הנוכחית על הגדלה של 70 סטודנטים, שמהווים גידול בכמעט 10% ממספר המתקבלים מדי שנה.

"בעשור האחרון הכפילו הפקולטות הוותיקות (יחד עם פתיחת בית הספר החדש לרפואה בצפת) את מספר הסטודנטים מכ-320 מתקבלים לשנה א' ב-2006 לכ-750 בשנת 2016.

"חשיבות התכנון והתיאום בין הפקולטות, הקצאת המשאבים הציבוריים המתאימים וההתייחסות למגבלות הקיימות להכשרה בבתי החולים הינה קריטית לצורך שמירה על איכות הלימודים ורמת ההכשרה של דור העתיד של רופאי מדינת ישראל", ציינו הדיקנים.

נושאים קשורים:  הפקולטה לרפאה בטכניון,  הפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל-אביב,  אוניברסיטת אריאל,  סטודנטים לרפואה,  פרופ' אהוד גרוסמן,  פרופ' אילון איזנברג,  חדשות
תגובות
 
אנונימי/ת
12.02.2019, 10:09

זלזול מתמשך בסטודנטים.
כבר היום לא קיים אולם הרצאות אחד בפקולטה לרפואה בתל אביב שמסוגל להכיל את כל הלומדים באותה שנה.
כבר היום יש מצוקה במעבדות ואין זמן תרגול. לא רואים את הסטודנטים והמחלקות קורסות תחת נטל ההוראה.
ניצול ציני של התשוקה ללמוד רפואה וחוסר אחירות משווע.

אנונימי/ת
13.02.2019, 19:24

לתת עדיפות לאלו שסיימו שירות צבאי סדיר או שירות לאומי וממשיכים בכך גם במילואים.

אנונימי/ת
13.02.2019, 21:31

למה ?

אנונימי/ת
13.02.2019, 23:12

כי מגיע.

אנונימי/ת
14.02.2019, 23:49

כי מי שנתן מעצמו ראוי שיעדיפו אותו.
אדם שנתן מעצמו בעבר יתן מעצמו גם בעתיד ויהיה רופא יותר טוב נקודה.
בקלות אפשר לתת אירועים נקודתיים שיפריחו את זה אך סטטיסטית זה יעבוד.

13.02.2019, 20:56

הבעיה האמיתית הינה חוסר בתקני רופאים מתמחים ומומחים. מספר הסטודנטים המסיימים את שנת הסטאג גבוה כל שנה ב 20 עד 30 אחוז ממספר התקנים הקיימים.

אנונימי/ת
14.02.2019, 22:37

בול! כל השאר זו זריית חול בעיניים

אנונימי/ת
14.02.2019, 23:51

עלתה הצעה שרופאי קהילה (משפחה וילדים) יעשו התמחות בקופות חולים וכך ישחררו שדות קלינים חשובים אך עושה רושם שאף אחד לא מתיחס לזה.

אנונימי/ת
14.02.2019, 15:24

אין צורך בפתיחת עוד בית ספר עם כל ההוצאות הנובעות מפתיחה של בית ספר חדש.
מעשית:
1) לכפות על האוניברסיטאות להפסיק התוכנית לסטודנטים הזרים ולמלא במקום בישראלים במקום שאלו יסעו לחו"ל ללמוד. אין שום הצדקה להרוויח כסף על חשבון האזרחים, במיוחד כשמדובר בסכומים מועטים
2) הבעיה האמיתית היא לא מספר הרופאים בארץ הבעיה היא חסר במקומות להתמחות בתחומים מסוימים בהם חסרים מומחים!. למשל אין שום סיבה שמשרד הבריאות לא יממן תקנים של מתמחים ברפואת המשפחה. בתחומים בהם חסרים מומחים כמו ראומטולוגיה, שהממשלה תממן תקנים להתמחות וחבל לפתוח בית ספר שיעלה הון כי זה לא יפתור ביעות אלו.