חדשות

"במקרה של אסון רב נפגעים, אין בישראל מערך גדול מספיק לטיפול בכוויות"

בעקבות אסון השריפה בכרמל, שלושה מרכזי כוויות ארציים שתוכננו להיפתח עד 2014 לא הוקמו עד כה | יו"ר האיגוד הישראלי לכוויות: "מדובר בצורך לאומי חיוני לא רק בשעת אסון אלא גם להענקת טיפול בשגרה"

השריפה בכרמל. צילום: שאטרסטוק

במדינת ישראל חסרות מיטות טיפול נמרץ ייעודיות לכוויות, במיוחד לשם טיפול בילדים. "אם חלילה יתרחש בישראל אסון אין לנו מערך גדול מספיק לטיפול בכוויות ולהתמודדות עם תרחיש כזה. יש צורך להגביר באופן דרמטי את המוכנות לאסון שריפה רב נפגעים". כך הזהיר הבוקר (ב') ד"ר ירון שהם, יו"ר האיגוד הישראלי לכוויות ומנהל יחידת הכוויות במרכז הרפואי סורוקה בבאר שבע.

ד"ר שוהם מסר עוד כי "בשנת 2012, בעקבות אסון השריפה בכרמל, הוציא משרד הבריאות חוזר מקיף, מקצועי וחשוב, בו הוצגה הכוונה להקים ארבעה מרכזי כוויות ארציים הכוללים מיטות טיפול נמרץ ייעודיות לטיפול בכוויות. על פי אותו חוזר, עד שנת 2014 תוכננו להיפתח שלושה מרכזי כוויות ארציים לטיפול במבוגרים ועוד אחד לילדים. אלא שעד היום, כשבע שנים מאז האסון וחמש שנים לאחר תאריך היעד שקבע משרד הבריאות, הוקם למרבה הצער רק מרכז כוויות אחד בכל מדינת ישראל.

"כרופאים המתמודדים עם טיפול בנפגעי כוויות על בסיס יומי, ברור לנו שמדובר בצורך לאומי חיוני לא רק בשעת אסון, אלא גם לשם הענקת טיפול מודרני מתקדם, בשגרה. ובכוונתנו לתמוך ולסייע למשרד הבריאות להפוך את החזון למציאות.

"האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית קורא אפוא לממשלת ישראל לאמץ מיד את מסקנות אסון הכרמל ולממש את הקמת המערך הלאומי לטיפול בכוויות".

נושא הכוויות יהיה מחר (ג') גולת הכותרת של כנס ארצי לרופאים ואחיות, שמקיים האיגוד במהלכו גם ידון פאנל מומחים בתרחיש תיאורטי של שריפה באוטובוס שבו היו 50 נוסעים נפגעי כוויות. בתרחיש תיאור פינוי ראשוני, ויסות שניוני ויכולת קליטת הנפגעים בבתי החולים ברחבי הארץ.

הכנס יערך במרכז האירועים "אווניו" שבקריית שדה התעופה. האיגוד הישראלי לכוויות הוא חלק מהאיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית בהסתדרות הרפואית.

נושאים קשורים:  כוויות,  מיטות טיפול נמרץ,  השריפה בכרמל,  מרכזי כוויות ארציים,  ד"ר ירון שהם,  האיגוד הישראלי לכוויות,  חדשות
תגובות