מחקרים

הפוגה ללא שימוש בתרופות אחרי טיפול בדלקת חוליות מקשחת מוקדמת

טיפול בנוגדי TNF בשלב מוקדם בקרב חולים בדלקת חוליות מקשחת פריפרית הראה שיעורים מאד גבוהים של הפוגה מתמשכת. יותר מ-50% מהמטופלים המשיכו בהפוגה ממחלתם גם לאחר הפסקת הטיפול

Ankylosing Spondylitis, דלקת חוליות מקשחת (מקור: ויקיפדיה)

פרוטוקולי טיפול חדשים הכוללים שימוש בחסמי Tumor Necrosis Factorי(TNF) בשלבים מוקדמים של דלקת חוליות מקשחת - Spondyloarthritisי(SpA) מובילים לשיעורים גבוהים של הפוגה קלינית או רמת פעילות נמוכה של המחלה. ניתן לצפוות שהתערבות מוקדמת במחלה זו תוביל להפוגה עם חופש משימוש בתרופות.

החוקרים רצו לבדוק את האמירה הזו במטופלים עם SpA פריפרית מוקדמת מאד, ולזהות מאפייני מטופלים שיכולים לחזות הפוגה כזו. למחקר היו מועמדים מטופלים מגיל 18 ומעלה שמילאו את הקריטריונים ל-SpA פריפרית לפי Assessment of Spondyloarthritis International Society Criteria. לכל המטופלים היו תסמינים שנמשכו פחות מ-12 שבועות. הפוגה קלינית ממושכת הוגדרה כהיעדר דלקת פרקים, היעדר דלקת בחיבור הגיד לעצם (Enthesitis) והיעדר דלקת האצבעות (Dactylitis) למשך שני מפגשים רצופים, אחריהם הופסק הטיפול הרפואי. המטופלים נשארו במעקב על מנת להעריך את משך ההפוגה ואת מועד ההישנות.

82% מתוך המטופלים (49/60) מילאו את הקריטריונים להפוגה קלינית מתמשכת לאחר טיפול השריית הפוגה ב-Golimumab. רוב המטופלים עמדו בהגדרות אלו כבר בשבוע 24 למחקר (30 מטופלים), כאשר עוד 11 מטופלים ו-8 מטופלים השיגו הפוגה בשבוע 36 ו-48, בהתאמה. כל המטופלים נשארו במעקב למשך 18 חודשים לפחות לאחר הפסקת התרופה. 53% מהמטופלים (26/49) נשארו בהפוגה ממחלתם נכון לזמן כתיבת המאמר. חוסר יכולת להשאר בהפוגה הייתה קשורה בנוכחות של ספחת ומחלה רב-מפרקית (מעל 5 מפרקים מודלקים).

מקור: 

Carron P. et al (2018). Arthritis & Rheumatology Volume 70, Issue 11;

נושאים קשורים:  מחקרים,  דלקת חוליות מקשחת,  הפוגה
תגובות