חדשות

הר"י: "פרופ' רוטשטיין נוקט במהלכים הרסניים שידרדרו את הדסה עד סגירתה"

הנהלת בתי החולים הדסה ובראשה פרופ' זאב רוטשטיין עצרה קליטת רופאים ומתמחים שהיו אמורים להתחיל לעבוד ובעקבות זאת הודיע הר"י על השבתתם | בית הדין לעבודה הוציא צו מניעה לקיום השביתה

מסדרונות בית החולים "הדסה עין כרם" (צילום: "פלאש 90")

(עדכון, מוצ"ש, 19:21) שופט בית הדין לעבודה קבע שעד לאחר הדיון שיתקיים בנושא מחר (א'), לא יתקיימו שביתה ועיצומים של רופאי "הדסה".

בהמשך להודעת הר"י כי בתי החולים של "הדסה" - עין כרם והר הצופים - יושבתו החל ממחר, פנתה בסוף השבוע (ו') הנהלת "הדסה" אל בית הדין לעבודה בבקשה לצו מניעה נגד קיום השביתה. בית הדין לעבודה קיבל את בקשת צו המניעה מהנהלת הדסה נגד קיום השביתה המתוכננת וקבע שעד לאחר הדיון שיתקיים בנושא מחר, לא יתקיימו שביתה ועיצומים של רופאי "הדסה".

מדוברות "הדסה" נמסר כי מטופלי בתי החולים הדסה הר הצופים והדסה עין כרם מוזמנים לקבל את השירות הרפואי בבית החולים כרגיל ובהתאם לתורים שנקבעו להם.

מנהל "הדסה", פרופ׳ רוטשטיין, מפנה שוב בקשה אישית שלו לרופאים להוריד את השביתה המיותרת מסדר היום ולא לתת יד לפגיעה בציבור המטופלים. עוד מציין רוטשטיין כי ממילא אין ביכולתו להוציא כספים שאינם חלק מתוך התקציב, וללא ביצוע ההסכמות עליהן הוסכם עם ועדי הרופאים - אין כל דרך שלא לקצץ בכוח אדם של רופאים, אחיות ועובדי מנהל ומשק בבית החולים.

בהר"י נמסר בתגובה כי "בהתאם להחלטת בית הדין ועל מנת לאפשר דיון ברוח חיובית, לאפשר הגעה להסכמות בחסות בית הדין ולמנוע את פיטוריהם של חברינו המתמחים, אנו דוחים את השביתה ב-24 שעות, כך שהיא תתחיל ביום ב' (11.2) בשעה 8:00 בבוקר, וזאת בהתאם למתכונת ולכללים שנשלחו אל הרופאים".

עוד ציינו בהר"י כי "בנספח שצורף לבקשתה של הנהלת הדסה לבית הדין, גילינו את תוכניותיו של פרופ' רוטשטיין עבורנו לשנים הקרובות. אין בליבנו ספק, כי פרופ' רוטשטיין שם לו למטרה לדרדר את הדסה עד כדי סגירתה, והוא נוקט במהלכים הרסניים אשר יורידו לטמיון את כל שבנינו לאורך עשרות שנים בהן השקענו את מיטב זמננו ומרצנו בבית החולים".

במשרד הבריאות ציינו כי השביתה המתוכננת ב"הדסה" נעשית ללא הכרזה על סכסוך עבודה כמתחייב מהחוק. בנסיבות אלה, ובעיקר בתקופה עמוסה זו של השנה, השביתה תביא לפגיעה בחולים. סגן שר הבריאות יעקב ליצמן קורא לרופאים לחזור לעבודתם במתכונת מלאה ולדון עם ההנהלה כדי להבטיח עבודה תקינה של בית החולים.

קודם לכן נודע כי סכסוך חדש פרץ בין ההסתדרות הרפואית לבין מנכ"ל "הדסה", פרופ' זאב רוטשטיין. ביום חמישי האחרון הודיעה ההסתדרות הרפואית לפרופ' רוטשטיין כי בעקבות "צעדים פוגעניים והרסניים" שבהם נקט בבתי החולים הדסה בירושלים, בעין כרם ובהר הצופים, יעבדו הרופאים החל מיום ראשון בשעה 8:00 בבוקר במתכונת שבת. ההשבתה היא ללא מגבלת זמן.

פנייתו של משרד הבריאות לרופאים בסוף השבוע (ו') לחזור בהם ולא לשבות שביתה בלתי חוקית, העלולה לפגוע במטופלים, לא נענתה, ובעקבות זאת פנתה הנהלת "הדסה" אל בית הדין לעבודה בבקשת צו מניעה נגד קיום השביתה המתוכננת, כאמור, ליום א׳ הקרוב. הנהלת "הדסה" אף ביקשה מציבור המטופלים לבדוק באמצעי התקשורת ולא לבטל הגעתם לבתי החולים על סמך הודעות הרופאים.

הסיבה למשבר הנוכחי: יותר מעשרה רופאים מתמחים וגם רופאים אחרים, שהיו אמורים להתחיל בעבודה בהדסה החודש, קיבלו לפתע פתאום הודעת ביטול, למרות שכבר סוכם עימם שכן התקבלו להתמחות.

חליפת המכתבים בין המעורבים בסכסוך זה מתארת את הרקע למשבר הנוכחי. פרופ' רוטשטיין הפיץ בסוף השבוע (ו') מכתב גלוי לכל עובדי המרכז הרפואי ולרופאים ובו נכתב בין השאר: "בחסות הר"י וועדי הרופאים, הכרזתם מלחמה נגד הנהלת הדסה ונגדי - שהיא בעצם מלחמה נגד הבית של כולנו, מלחמה נגד הדסה. 'ההרמוניה המדומה', שליוותה אותי בין משברים פרופסיונליים בשלוש השנים האחרונות, שאנחנו ביחד, מתבררת כאשליה ומתרסקת בימים אלה".

במכתב ששלח קודם לכן יו"ר ההסתדרות הרפואית, פרופ' ציון חגי, למנכ"ל "הדסה" נאמר: "הריני להודיעך כי מזכירות הר"י דנה בצעד הפתאומי והפוגעני, שבמסגרתו עצרת קליטת רופאים שהתקבלו לעבודה ב'הדסה', לרבות מתמחים שהיו אמורים להתחיל בעבודתם בתחילת פברואר 2019. הרופאים הללו תכננו והסתמכו על מועד תחילת העבודה שקבעתם עימם - וכעת, בגלל החלטתך, הם יושבים בבית ללא שכר ומבלי שהחלו את תקופה הקריטית לקריירה הרפואית שלהם, תקופת ההתמחות.

"על אף שוועדי הרופאים ב'הדסה' וכן פרופ' ליאוניד אידלמן (היו"ר לשעבר של הר"י) ועו"ד לאה ופנר, מנכ"לית הר"י, פנו אליך (פרופ' רוטשטיין) בעל פה ובכתב לאורך כל השבוע שעבר וביקשו שתחזור בך לאלתר מהחלטתך - אתה אינך עושה זאת ופוגע באופן חמור לא רק ברופאים, אלא גם בציבור המטופלים ובהדסה עצמה.

"לפיכך, אנו נאלצים להודיעך כי החל מיום ראשון 10 בפברואר תתקיים בבית חולים הדסה עין כרם ובבית חולים הדסה הר הצופים, שביתה כללית והעבודה תתנהל בהם מעתה במתכונת שבת וחג - וזאת ללא הגבלת זמן".

העתק ממכתבו של פרופ' חגי הועבר גם למנכ"ל משרד הבריאות ולכל ועדי הרופאים ב"הדסה".

בנוסף שלח גם ד"ר ליאור אונגר, יו"ר פורום המתמחים בהסתדרות הרפואית, מכתב למנכ"ל "הדסה": "הריני לפנות אליך בדחיפות כיו"ר פורום המתמחים בהסתדרות הרפואית. החלטתך שלא לקלוט מתמחים שכבר סוכם עימם כי יחלו בעבודתם בהדסה היא פוגענית ולא חוקית. אלה רופאים מתמחים שהסתמכו ותכננו את עתידם על בסיס הסיכום עימם כי יחלו בעבודה בהדסה.

"ידוע לך שתקופת ההתמחות ממילא היא תקופה רגישה, עמוסה ומורכבת והצעד שבו נקטת עלול להיות הרסני ולהסב למתמחים הללו נזק בלתי הפיך ופגיעה קשה בקריירה הרפואית העתידית. מיותר לציין כי במקביל, ההחלטה פוגעת במתמחים שכבר עובדים בהדסה ונותרים במחלקות בכוח אדם חסר. ככל שתמשיך בהתנהלותך כאמור, לפורום המתמחים אין כל ספק שהדסה תהפוך להיות מקום שאליו מתמחים לא ירצו להגיע. אני קורא לך לחזור בך מהחלטתך לאלתר!", כתב ד"ר אונגר.

פרופ' רוטשטיין לא נשאר חייב ובתגובה לשני המכתבים הפיץ, כאמור, מכתב גלוי בן שלושה עמודים לכל עובדי "הדסה" ובמיוחד לרופאים והעומדים בראש ועדיהם ובו נכתב: "חששתי שהכרזת מלחמה זו תגיע. הגענו בתחילת השנה הרביעית שלי (כמנכ"ל "הדסה") ושנתיים לפני תום תקופת ההבראה לנושא הכואב ביותר והוא: צמצום בהוצאות והקטנה נוספת של גירעון הדסה - ליעד קשה להשגה אך הכרחי של 28 מיליון שקל.

"עד היום הקטנו במשותף את הגירעון השוטף של הדסה, שהיה מעל 100 מיליון שקל,  עד ל-42 מיליון שקל ב-2018 ,לאחר הירידה במצבת העובדים ב-550 עובדים ב-2014. המשכנו להקטין את הגירעון בעיקר באמצעות עלייה בפעילות ושיפור תשתיות וטכנולוגיות.

"הראינו לכל העולם כיצד ניתן להכיר הדסה אחרת - הדסה חדשה שזכתה שוב באמון הציבור, הדסה יעילה המתקרבת כבר ליעילות שאר בתי החולים הציבוריים במדינה וראויה לתמיכת המדינה בכסף ציבורי כמו בתי החולים האחרים.

"אסור לנו לשכוח את השנים שבהם הגרעון אכל בנו בכל פה, והגענו לחדלות פירעון שחייבה הסדר נושים והסכם הבראה עם המדינה ב-2014.

"מאז, קודמיי בתפקיד ואני עמלנו בכל המרץ לתקן את הקלקולים שעליהם הצביעה ועדת הבדיקה של משרד הבריאות עוד בשנת 2014, שחקרה את הסיבה להתמוטטות הדסה. לא אחזור כאן על כל דברי הוועדה, שבין השאר מנתה אחד לאחד את הגורמים, לרבות השכר המנופח של צוותי הדסה ובראשם הרופאים.

"אנחנו כבר לא שם ברוב התחומים. כל עובדי הדסה היטו כתף למאמץ ההבראה ומגיע להם 'שאפו' גדול. אולם נדרש מאיתנו עוד מאמץ לא פשוט של כיווץ הוצאותינו בנושא הוצאות כוח אדם, הגם שצעד זה כואב, כי אנחנו כבר חותכים בבשר החי, ומי כמוני יודע זאת. קיצוץ בכוח אדם פירושו פחות עובדים, ו/או פחות שכר, ו/או פחות הטבות, ו/או פחות כוננויות, תורנויות ושעות נוספות. המציאות היא, שמרכיב כוח האדם מהווה את החלק הארי של הוצאות בתי החולים.

"היעד אמנם קשה אך ניתן להשגה. הדרך הטובה ביותר היא בעבודה ביחד, במשותף, כתף אל כתף.

"יש לנו רק בית אחד. לזה צריך אמון, אמון - שנסדק אצלי באופן חמור, כאשר הר"י, לאחר שנתיים של מו"מ, דחתה באחרונה את ההצעה שוועדי הרופאים עצמם הציעו ושהתקבלה על ידי הנהלת הדסה - וזאת כבר בפעם השנייה שזה קורה לי כאן בהדסה.

"המהלכים העכשוויים של ועדי הרופאים בחסות הר"י, לפחות על פי דעתי, הם הרסניים לכולנו. העדר השיתוף והרגשת השותפות שנכפתה עלינו כחלק מקיום מרכז רפואי מנוהל, גורמת בלית ברירה לצעדים חד צדדיים.

"אני מצהיר שעצירה חד צדדית של קליטת עובדים: רופאים, אחיות, עובדי מינהל ומשק איננה צעד טוב אלא צעד רע לכולנו. אינני מצביע בעד צעד דרסטי שכזה - אלא נגדו. אלא, שאם לא נגיע בימים הקרובים להסכמות שעיקרן הקטנת עלויות כוח האדם וללא הצעד הנוראי החד צדדי הזה, נחמיץ את ההזדמנות שלנו לעמוד ביעד הגירעון לשנה זו, שהוא הבסיס ליציאתנו מהסכם ההבראה בסוף 2020.

"אינני מחפש לתקוע טריז בינכם לבין המייצגים אתכם. בסערת ההתלהמות של כולנו, אני זוכה לקיטונות של השמצות עד כדי כתיבת פטיציות (כפי שאירע כבר ב-2014) שרק מלבים את היצרים ויכניסו לפעולה את המדיה. גם אני אינני חף מתסכולים וברור שאינני נמנה על מנזר השתקנים, ולכן, המהומה התקשורתית והפוגענית עלולה להיות גדולה מכל תכנון מראש.

"לא זו בלבד, אלא שוועדי הרופאים והר"י בראשם הודיעו ברגעים אלה ממש על שביתה פראית החל מיום ראשון הקרוב וללא הגבלת זמן. רובכם בוודאי זוכרים את השביתה הקצרה, בת השבועיים, של שנת 2014 והשלכותיה על הדסה: חודשים של משכורת חלקית, חודשים ארוכים של חשש לאי קבלת משכורת, מטופלים שהדירו רגליהם במשך תקופה ארוכה מהדסה, עובדים מצוינים, רופאים ואחיות, שברחו למוסדות אחרים, קופות חולים שסירבו לשלם להדסה את המינימום המובטח לה - ועוד ועוד. עד עצם היום הזה חווה הדסה את השלכות השביתה ההיא.

"שביתה נוספת, כך אני חושש, עלולה להוות מכת מוות להדסה דווקא עתה, כשהיא נמצאת בשיאה.

"אנחנו לא צריכים לשמוע מהמדיה שרופאינו האקדמאים ה'שבעים', בהשוואה לכל רופא אקדמי אחר במערכת הציבורית בארץ – 'מתעקשים' על שמירת השכר הגבוה שלהם, כשהם מוגנים בהסכם קיבוצי מהעבר הרחוק ולא מוכנים לוותר גם במחיר של פגיעה בקליטת רופאים צעירים, שאיננה מוגנת בהסכם קיבוצי.

"אני פונה אליכם במכתב גלוי זה, קודם כל כדי להבהיר שאין מדובר בגחמות או באגו של מי מההנהלה שנועד לפגוע במתמחים או ברופאים צעירים, אלא אנו ניצבים מול צורך אמיתי הנמצא ב'פיניש' של תכנית ההבראה, והוא יכריע אם ננצח את המרוץ כולו לשם הבראת הדסה - או ניכשל.

"לכל אחד שאוהב את הדסה ומרגיש שהיא ביתו אני קורא בשעה גורלית זאת להתיישר עם מדיניות ההנהלה שהיא הרע במיעוטו, להשפיע על כולם מסביב לשתף פעולה ולפתור גם את הסכסוך הזה, תוך יצירת הסכמות באופן שלא נאלץ לצעדים חד צדדיים כפי שנאלצנו להפעיל בימים אלה ושלא נדרדר את המצב שוב לחדלות פירעון".

פרופ' רוטשטיין מסיים את מכתבו: "הדסה היא הבית של כולנו, בית זכוכית שלא סוקלים אותו באבנים, בתודה על הסבלנות בקריאת מכתבי שנכתב מהלב".

הנהלת משרד הבריאות, מוטרדת מהשלכות הסכסוך, מיהרה להיכנס לתמונה. דוברות המשרד הודיעה, בניסוח די עמום, כי "ההנהלה קיימה דיונים עם הנהלת הדסה. "אנו סבורים שעל הצדדים לשבת ולמצות את ההידברות ביניהם לפני נקיטה בצעדים הפוגעים בסופו של דבר בחולים ובעיקר בעת הזאת, וכן בסיכויי ההבראה של בית חולים הדסה.

"בית החולים נדרש להמשיך ולבצע את הצעדים הכלכליים המחויבים כדי להביא להבראתו הכללית ועל כלל הצדדים להכיר במציאות זו ולהגיע להסכמות הנדרשות לשם כך".

בתוך כך פנו אמש רופאי "הדסה" לראש הממשלה ושר הבריאות בנימין נתניהו בבקשה כי יתערב באופן בהול במשבר. ״התערבותך נדרשת בעקבות החלטת מנכ״ל הדסה, פרופ' רוטשטיין, למנוע קליטתם של רופאים מתמחים אשר היו אמורים להתחיל עבודתם בהדסה בתחילת חודש זה, וכן מתמחים שאמורים להתחיל עבודתם בשבועות ובחודשים הקרובים.

״כידוע", כתבו רופאי "הדסה" לנתניהו, "בימים אלה ממש חדרי המיון והמחלקות בבתי החולים קורסים ואינם מסוגלים לעמוד בעומס הפניות והמטופלים. כל זאת מעבר למחסור המתמיד ברופאים, תקנים ומיטות אשפוז במערכת הבריאות... מניעת קליטת המתחמים בהדסה מובילה לעומס בלתי נסבל על הצוות הרפואי ופוגעת פגיעה אנושה ביכולת לתת טיפול רפואי ראוי, דבר אשר עלול לעלות בחיי אדם".

על הפנייה של הרופאים לנתניהו חתמו 726 רופאי שני בתי החולים: ״אנו קוראים לך להתערב בדחיפות ובאופן אישי במשבר הקשה בהדסה ולהורות למנכ״ל בית החולים לבטל את החלטתו ולקלוט את כל המתמחים. התערבותך המיידית הינה חיונית על מנת למנוע נזק בלתי הפיך לתושבי ירושלים ולסביבה, למטופלי בית החולים הדסה ומשפחותיהם, לרופאים ולכלל העובדים בהדסה״.

מדוברות "הדסה" ביקשו להבהיר כי "מדובר בהקפאת קליטה של כל עובד מכל סקטור. בפברואר נעצרה קליטת עובדים ב'הדסה' על מנת לרדת באופן חד בהוצאות". עוד ציינו כי הנהלת הדסה פנתה לבית הדין לעבודה בבקשת צו מניעה נגד קיום השביתה המתוכננת.

נושאים קשורים:  פרופ׳ זאב רוטשטיין,  הנהלת הדסה,  הר"י,  פרופ' חגי ציון,  הדסה עין כרם,  שביתה,  חדשות,  מתמחים,  משבר ב"הדסה"
תגובות
אנונימי/ת
08.02.2019, 19:27

רוטשטיין הוא מנכ"ל כוחני שרומס את זכויות הרופאים והמטופלים.
מקומו אולי בסקטור העיסקי ( וגם שם הואמועד לכישלון בגלל אופיו והתנהלותו )
אך להדסה הוא גורם נזק רב .
לא הכל זה השורה התחתונה של הדו"ח הכספי .

אנונימי/ת
08.02.2019, 21:37

הנה לכם משרד הטיפשות במלוא כיעורו
הבנתם סוף סוף שהדוס המסריח ומנכלו שונא הרופאים הם אויהבים שלנו ושל כל מערכת ההבריאות?????????????????????
רוטשטיין לאפריקה

09.02.2019, 00:53

פרופ׳ רוטשטיין הנכבד,
הדברים שלך כמי שאחראי על פעילות הדסה במסגרת תקציבית שפויה הם ראויים וגם מתקבלים בהבנה.
אבל...
בא נעשה רגע חשבון מתמטי פשוט:
בא נניח שמתמחה משתכר כ-10,000 ש״ח בחודש וכ-120,000 ש״ח בשנה.
10 מתמחים עולים להדסה 1.2 מיליון ש״ח בשנה.
זה הסיפור שלך? זאת הבעיה שלך?
על זה יקום או יפול העימות?
איני יודע כמה רופאים מומחים יש בהדסה אבל אם 200 מומחים יהיו מוכנים לוותר על 250 ש״ח בחודש מהכנסתם - כבר כיסית חצי מעלותם השנתית של עשרת המתמחים הנ״ל.
אני מצהיר שאני, למרות שאיני נמנה עם רופאי הדסה מוכן לתרום לך מדי חודש 250 ש״ח לשם כך.
ולהר״י אני אומר שמתוך תקציב העתק שלכם של 75 מיליון ש״ח השנה שאיש אינו מבין לאן ״מתאדים״ - יכולתם להציע את הסכום המצחיק של 1.2 מיליון ש״ח כדי לפתור את הסוגיה במקום להכריז שביתה שתעלה הרבה יותר ולא רק בכסף.
הלא הר״י, כהרגלה תאלץ להפעיל ארטילריה משפטית כבדה ויקרה (משרד אורנה לין היוקרתי) ובנוסף, כהרגלה, תעניק למזכ״לית בונוסים מפליגים עבור מעורבותה בסכסוך. העלות של כל אלה תהיה מעל ומעבר לעלות שכרם של 10 הרופאים גם יחד.
זהו מאבק על גרוש וחצי שיעלה בסוף הון עתק שייזרה לרוח ולכיסם של עורכי דין.

אנונימי/ת
09.02.2019, 18:40

כמה שאתה צודק!!!!
ובעיקר הביקורת כלפי הארי וכלפי הרופאים הבכירים בהדסה....

אנונימי/ת
10.02.2019, 00:34

גאון! זו ערבות קולגיאלית! יישר כחך!

11.02.2019, 11:54

ד"ר לקסמן ידידי,
סוף סוף נתגלה אבר חולייתי מאורך (וקשיח?) בגבה של הר"י ואתה בא ומחרב?. המבחן הזה הוא של כולנו. היום הדסה, מחר חדרה.

09.02.2019, 17:01

1.מעניין לצפות בנתוני הגדלת הפעילות בהדסה.האם נכון?
2.קיטון הוא "חדרון"?האם זו פליטת קולמוס פרוידיאנית של הפרופ. הנכבד.התכוון ודאי לקיתון.

אנונימי/ת
10.02.2019, 11:22

אין כסף וצריך להקטין את הגירעון. המסר של רוטטשטין נכון ואן דרך אחרת. מאחר וסגרו לרוטטשטין דרכים אחרות נאלץ לעשות את מה שיכול.

אנונימי/ת
10.02.2019, 19:20

ככה זה שממנים פסיכופט עם הסטוריה די עבריינית למנהל בית חולים
וליצמן הופך לחבר שלו. -- הוא שנאמר "מצא מין את מינו "

אנונימי/ת
10.02.2019, 22:58

רוטשטין....יש דין ויש דיין-לאחר שהתעללת בילדים האומללים שנטו למות ממחלקת אונקולוגיה ילדים......לא נשכח ולא נסלח........

אנונימי/ת
11.02.2019, 06:56

אפשר לדעת מי בדיוק הדיין?