ועדת התכנון והתקצוב (ות"ת) במועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) הפכה ביום חמישי את החלטתה הקודמת ולא אישרה את הקמת הפקולטה לרפואה באריאל.

ההצבעה בנושא הזה נערכה בפעם השנייה וזאת בהוראת היועץ המשפטי לממשלה לאחר שקבע כי אחת מחברות הוועדה שנטלה חלק בהצבעה הקודמת היתה למעשה בניגוד עניינים. כעת ההכרעה חוזרת ליועץ המשפטי אביחי מנדלבליט.

מיד עם פרסום ההחלטה הודיעו סגן שר הבריאות יעקב ליצמן ומנכ"ל משרדו משה בר סימן טוב כי ימשיכו לפעול עד להשלמת התהליך למתן אישור לאוניברסיטה באריאל לפתוח את הפקולטה. בכוונת האוניברסיטה להתחיל בלימודי רפואה כבר באוקטובר 2019. ראש המל"ג, שר החינוך נפתלי בנט, הגיב: "איני מתכוון לוותר, אלחם בקרטל האוניברסיטאות עד שהפקולטה הזאת תוקם".

הדיון המחודש בנושא זה בות"ת נעשה בהוראת היועץ המשפטי לממשלה לאחר שקבע כי חברת הוועדה ד"ר רבקה ודמני-שאומן נמצאה במצב של ניגוד עניינים בזמן שתמכה באישור בדיון הקודם, יולי 2018. ואמנם, בדיון ביום חמישי לא השתתפה ד"ר ודמני-שאומן. חבר נוסף בוועדה, צבי האוזר, הפסיק את פעילותו בות"ת בעקבות הצטרפותו למפלגת חוסן לישראל.

נגד הקמת הפקולטה לרפואה באריאל בדיון המחודש הצביעו הפרופסורים מונא מארון, ישעיהו טלמון ויוסי שיין. יו"ר הוועדה פרופ' יפה זילברשץ ונציג הציבור שמעון יצחקי הצביעו בעד. שני האחרונים הם מינויים של השר בנט.

עתה טוענת אוניברסיטה אריאל כי היא הסתמכה על האישור שניתן לה בשנה שעברה והחלה הרשמה של סטודנטים וגם התקדמו ההכנות לפתיחת הפקולטה לרפואה באוקטובר הקרוב. התרומה הגדולה ביותר למענה היא מהמיליארדר שלדון אדלסון.

יש לציין כי בסוף דצמבר 2017 הורה משרד המשפטים לאוניברסיטת אריאל "להימנע מצעדים בלתי הפיכים בכל הקשור להקמת הפקולטה לרפואה ושיש להבהיר לנרשמים אליה, כי האישור שניתן להקמתה נמצא בבדיקה". ההחלטה המחודשת של ות"ת תיבחן עתה על כלל היבטים משפטיים שונים הנוגעים לעניין.

תגובת ליצמן: "פקולטה נוספת לרפואה היא מרכיב חיוני וקריטי להגדלת שיעור הסטודנטים לרפואה בישראל. לא מתקבל על הדעת שמחצית ויותר מבוגרי הרפואה בישראל מגיעים מחו״ל מבתי ספר שרמתם לא תמיד מספקת״.

בר סימן טוב הוסיף: "אנו מצטערים על ההחלטה של ות״ת וקוראים לשינוי ההחלטה. נמשיך לעבוד יחד עם יו״ר ומנכל ות"ת על מנת להביא להשלמת התהליך".