חדשות

ות"ת ביטלה את אישורה לפתיחת הפקולטה לרפואה באוניברסיטת אריאל

ההחלטה הקודמת שאישרה את הקמת הפקולטה בוטלה בשל ניגוד עניינים של אחת מחברות הוועדה | ראש המל"ג, שר החינוך נפתלי בנט: "אלחם בקרטל האוניברסיטאות עד שהפקולטה הזאת תוקם"

אוניברסיטת אריאל (מקור: ויקיפדיה)

ועדת התכנון והתקצוב (ות"ת) במועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) הפכה ביום חמישי את החלטתה הקודמת ולא אישרה את הקמת הפקולטה לרפואה באריאל.

ההצבעה בנושא הזה נערכה בפעם השנייה וזאת בהוראת היועץ המשפטי לממשלה לאחר שקבע כי אחת מחברות הוועדה שנטלה חלק בהצבעה הקודמת היתה למעשה בניגוד עניינים. כעת ההכרעה חוזרת ליועץ המשפטי אביחי מנדלבליט.

מיד עם פרסום ההחלטה הודיעו סגן שר הבריאות יעקב ליצמן ומנכ"ל משרדו משה בר סימן טוב כי ימשיכו לפעול עד להשלמת התהליך למתן אישור לאוניברסיטה באריאל לפתוח את הפקולטה. בכוונת האוניברסיטה להתחיל בלימודי רפואה כבר באוקטובר 2019. ראש המל"ג, שר החינוך נפתלי בנט, הגיב: "איני מתכוון לוותר, אלחם בקרטל האוניברסיטאות עד שהפקולטה הזאת תוקם".

הדיון המחודש בנושא זה בות"ת נעשה בהוראת היועץ המשפטי לממשלה לאחר שקבע כי חברת הוועדה ד"ר רבקה ודמני-שאומן נמצאה במצב של ניגוד עניינים בזמן שתמכה באישור בדיון הקודם, יולי 2018. ואמנם, בדיון ביום חמישי לא השתתפה ד"ר ודמני-שאומן. חבר נוסף בוועדה, צבי האוזר, הפסיק את פעילותו בות"ת בעקבות הצטרפותו למפלגת חוסן לישראל.

נגד הקמת הפקולטה לרפואה באריאל בדיון המחודש הצביעו הפרופסורים מונא מארון, ישעיהו טלמון ויוסי שיין. יו"ר הוועדה פרופ' יפה זילברשץ ונציג הציבור שמעון יצחקי הצביעו בעד. שני האחרונים הם מינויים של השר בנט.

עתה טוענת אוניברסיטה אריאל כי היא הסתמכה על האישור שניתן לה בשנה שעברה והחלה הרשמה של סטודנטים וגם התקדמו ההכנות לפתיחת הפקולטה לרפואה באוקטובר הקרוב. התרומה הגדולה ביותר למענה היא מהמיליארדר שלדון אדלסון.

יש לציין כי בסוף דצמבר 2017 הורה משרד המשפטים לאוניברסיטת אריאל "להימנע מצעדים בלתי הפיכים בכל הקשור להקמת הפקולטה לרפואה ושיש להבהיר לנרשמים אליה, כי האישור שניתן להקמתה נמצא בבדיקה". ההחלטה המחודשת של ות"ת תיבחן עתה על כלל היבטים משפטיים שונים הנוגעים לעניין.

תגובת ליצמן: "פקולטה נוספת לרפואה היא מרכיב חיוני וקריטי להגדלת שיעור הסטודנטים לרפואה בישראל. לא מתקבל על הדעת שמחצית ויותר מבוגרי הרפואה בישראל מגיעים מחו״ל מבתי ספר שרמתם לא תמיד מספקת״.

בר סימן טוב הוסיף: "אנו מצטערים על ההחלטה של ות״ת וקוראים לשינוי ההחלטה. נמשיך לעבוד יחד עם יו״ר ומנכל ות"ת על מנת להביא להשלמת התהליך".

נושאים קשורים:  הפקולטה לרפואה באריאל,  ות"ת,  השר נפתלי בנט,  מל"ג,  חדשות
תגובות
 
אנונימי/ת
10.02.2019, 09:20

תגובת שר החינוך מבזה וגובלת בבריונות. מה משתמע מבחינתו שהוא מוכן לשחק לפי הכללים רק בתנאי שהוא מנצח. במידה והוא מפסיד - אז זה לא מקובל והוא ימשיך לעשות את מה שהוא רוצה.
דומה הדבר לאדם שיתבע סכום כספי, אך במידה והשופט לא יפסוק לטובתו, יאמר שאינו מקבל את קרטל בתי המשפט וישדוד את מה שלדעתו מגיע לו.
בנוגע לאלה שנרשמו לשנת הלימודים הבאה. כל אחד יודע שאף מועמד אינו מסתפק ברישום לפקולטה אחת בלבד, גם כאשר היא מוכרת ומתפקדת, ובוודאי כאשר טרם קבלה הכרה. כך שאף מועמד לא נפגע מההחלטה.
המדיניות של "קביעת עובדות בשטח" - קודם נבצע ואז נאמר שלאחר שבצענו הרשויות חייבות להכיר (מזכיר מאוד את ערוץ 7, והקמת התנחלויות בלתי חוקיות) היא בעייתית ובעלת השלכות חמורות. כיצד ניתן לבוא בטענות לאזרח הפשוט המחליט לעגל פינות ולעבור על החוק, עם שועי הארץ מתנהגים כך?
ולסיום בנוגע לדברי ליצמן ובר סימן טוב - אם חשובה להם הכשרת הרופאים, ידאגו נא להגדיל את כמות התקנים להתמחות. זו משימה הרבה יותר חשובה מהגדלת מספר הסטודנטים. רק לפני פחות משבועיים התפרסמה כתבה על רופאים צעירים רבים אשר מסיימים את הסטאז', איך אין להם להיכן להתמחות. מספר הסטודנטים עלה בעשור האחרון הרבה יותר ממספר התקנים.

אנונימי/ת
10.04.2019, 13:44

הבה נקווה כולנו, שגם לאחר ספירת קולות החיילים בנט לא יכנס לכנסת, וההחלטה האווילית על הקמת פקולטה נוספת לרפואה באריאל תקבר סופית.