חדשות

יו''ר האיגוד לרפואה פנימית מתנגד להעלאת תעריף האשפוז של הקופות

פרופ' אבישי אליס: "רוצים להעלות את מחיר האשפוז בפנימית כדי שקופות יוציאו משם חולים - זה לא יקרה. צריך לשנות את בסיס נוסחת החישוב"

פרופ' אבישי אליס. "אם לא יוסיפו תקנים לפנימיות ויגיע החורף - שוב יהיו מאושפזים במסדרונות"

פרופ' אבישי אליס, יו''ר האיגוד לרפואה פנימית בהסתדרות הרפואית, מתנגד נחרצות לפתרון לבעיית העומסים הכבדים שהציע סגן שר הבריאות יעקב ליצמן. על פי ההצעה, יש להעלות מיידית את תעריף יום האשפוז שמשלמות בקופות החולים לבתי החולים.

פרופ' אליס אמר בראיון ל"כלכליסט" המתפרסם הבוקר (ה'): "גם אם מחיר האשפוז יעלה, הבעיה במחלקות לא תיפתר. אם לא תשונה באופן מלא שיטת החישוב בהסכמים שבין קופות החולים לבתי החולים, המשבר לא יסתיים".

בראיון לאדריאן פילוט אמר עוד פרופ' אליס: "רוצים להעלות את מחיר האשפוז בפנימית במטרה לאיים על הקופות כדי שיוציאו משם חולים. זה לא יקרה. צריך לשנות את בסיס נוסחת החישוב".

עוד אמר: "תעריפי יום האשפוז במחלקות הפנימיות אינם משקפים את התחלואה של החולים ואת היקף ההשקעה הארגונית בתרופות, בבדיקות, בפרוצדורות ובמשאב האנושי. המחיר הנמוך שמקבלות המחלקות הפנימיות גרם לחוסר קשב ניהולי, להזנחת המחלקות ולקריסה. כתוצאה מכך, הנהלות בתי החולים מעדיפות להשקיע במקומות מכניסי כסף, כמו למשל במחלקת יולדות.

לראיון המלא בכלכליסט לחצו כאן

נושאים קשורים:  פרופ' אבישי אליס,  תעריף אשפוז,  מצוקת מיטות,  קופות החולים,  סגן שר הבריאות יעקב ליצמן,  חדשות
תגובות
 
אנונימי/ת
07.02.2019, 20:53

התקן שנקבע בהסכם ברבש מ-1997 הוא 11 רופאים למחלקה בת 38 מיטות (או 10 למחלקה בת 30 מיטות), כך שלפי הנתונים של אליס נראה שכיום יש במחלקות יותר רופאים מכפי שהתקן מחייב.

בנוסף, בהשוואה בינלאומית אנחנו רואים שבמדינות מערביות אחרות התקן הרבה יותר נמוך וישראל נמצאת במקום ה-2 ב-OECD במספר תקני הרופאים בבתי החולים ביחס למספר המיטות. למשל, בספרות בחו"ל מדברים על יחס מומלץ של עד 14 מיטות לתקן רופא בטיפול נמרץ!

בקיצור, "התקן הישראלי" שהושג באמצעות שביתות וסחיטת האוצר ע"י הר"י הוא ישראבלוף, אין לו שום אחיזה בסטנדרטים של הרפואה המערבית וכמובן שום קשר לאיכות הטיפול בחולים ולתוצאים.

08.02.2019, 10:35

מישהו חייב לשנות את המצב שבו רפואת הקהילה אינה מצליחה להתמודד עם האוכלוסיה החלשה. התשושה והמזקנת ומטילה את העומס על בתי החולים. "היטל עומס" בצורת העלאת תעריף יום אשפוז בבית החולים יגרום לקופות להשקיע יותר במתן שירות רפואי בקהילה. לדוגמה, טיפולי בית, שדרוג הטיפול במוקדים והארכת שעות הקבלה בהם, שיפור המימשק בית-חולים קהילה כדי למנוע ריבאונד של חולים שהשתחררו זה עתה.

נושא מורכב ,דובר עליו לא מעט בהרבה פורומים.
מעניין אם יש "מישהו" כזה שיוכל לשנות המצב.
לדעתי לא קיים.

אנונימי/ת
10.02.2019, 13:47

מעניין מהיכן כבודו משיג הנתונים.
14 מיטות לתקן רופא אחד בטיפול נימרץ. נשמע מופרך לחלוטין.
אנא בדוק שוב מקורותיך.

אנונימי/ת
10.02.2019, 17:56

הצהרת ה-SCCM מ-2013:
in academic medical ICUs, there is evidence that intensivist/patient ratios less favorable than 1:14 negatively impact education, staff well-being, and patient care.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23263586

08.02.2019, 11:51

ושוב, שיטת "השמיכה הקצרה" גלגול של העומסים, העלויות והגירעונות מצד לצד ובין השחקנים השונים במערכת הבריאות. כן, נכון, הביטוי השחוק ההוא...."משחק סכום אפס".

אנונימי/ת
08.02.2019, 12:24

העלאת תעריף האשפוז במחלקה פנימית תעלה את המוטיבציה של מנהלי המחלקות ומנהלי בתי החולים להעלות !!! את מספר המאושפזים.
הפתרון הוא היהול מקצועי יותר, יותר שרותי רפואה בקהילה כולל טיפולי בית במשך כל היממה

אנונימי/ת
09.02.2019, 18:08

צודק. עליו לסיים את מה שהחל בקדנציה הזו : הרס הרפואה הצבורית.