חדשות

הפתרון לצפיפות במחלקות הפנימיות: קופות החולים ישלמו יותר על אשפוז

משרד הבריאות מתכוון לדרוש מהקופות לשלם מחיר מלא על אשפוז ולהוסיף 600 מיטות גריאטריות חדשות ועוד 150 מיטות שיקומיות כדי להפחית את העומס במחלקות הפנימיות

אשפוז בחדר אוכל במחלקה פנימית. "הידבקויות, זיהומים, טיפול רפואי לא ראוי ואף מקרי מוות מיותרים". צילום: האיגוד לרפואה פנימית

משרד הבריאות עומד לפרסם קול קורא להתקנת 600 מיטות גריאטריות חדשות בבתי החולים, ובנוסף להן 150 מיטות שיקומיות כדי להפחית את העומס במחלקות הפנימיות, כך מדווח הבוקר (ג') כתב היומון "כלכליסט" אדריאן פילוט.

לשם כך תוקצה תוספת 210 מיליון שקל על פני שלוש שנים מתקציב הבינוי של משרד הבריאות. כמו כן, השנה יוקצו 200 מיליון שקל לפיתוח חלופות אשפוז בקהילה - כלומר לטיפולי בית מחוץ לבתי החולים. מ־2020 ואילך יעלה הסכום הזה ל־300 מיליון שקל וייכנס לבסיס התקציב. במקביל, יבוטלו ההנחות שמקבלות היום קופות החולים באשפוז חבריהן במחלקה פנימית וזאת כדי לעודד אותן להפנות חולים לפתרונות אשפוז חלופיים.

בדיווח נמסר עוד כי אנשי משרד הבריאות סבורים שזיהו את הסיבה העמוקה למצוקת האשפוז: כ־20% מהחולים המאושפזים במחלקות הפנימיות מוגדרים כ"חולים מעוכבים" - חולים שכלל לא אמורים להתאשפז שם אלא במחלקות גריאטריות ושיקומיות. בין 40% ל־50% מהמאושפזים במחלקות הפנימיות קשישים. ההנחה היא שהוספת 750 מיטות לטובתם ‑ כ־20% מהמיטות הקיימות היום במחלקות הפנימיות בבתי החולים ‑ תספיק כדי לשחרר את הפקק.

בתוך כך אמר סגן שר הבריאות יעקב ליצמן ל"ישראל היום" כי התקשורת מבליטה את העומסים במיון בגלל הבחירות. "ברור שיש בעיה של מיטות אשפוז בחדרי המיון, אבל צריך לזכור שאלו תמונות - עומסים של מעל 100% ובמקומות שונים בנקודות זמן שונות גם 300% - שאנחנו רואים כל שנה בחודשי החורף, והתקשורת שמחה להראות אותן כדי להתנגח בי, ועוד ביתר שאת, כי אנחנו בתקופת בחירות. מצב הרפואה הישראלית מעולם לא היה טוב יותר, ואני מבטיח - בשנה הבאה המצב ישתפר", אמר ליצמן.

בתוך כך מדווח הבוקר במסגרת מחאת מנהלי המחלקות הפנימיות, כי מצוקת האשפוז עלתה שלב מאשפוז במסדרונות וכי הבוקר נאלצו לאשפז חולים בחדר האוכל של אחת המחלקות הפנימיות.

נושאים קשורים:  מיטות אשפוז,  מחלקות פנימיות,  סגן שר הבריאות יעקב ליצמן,  מיטות שיקומיות,  מיטות גריאטריות,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
06.02.2019, 21:23

אני לא מצליח להבין מאיפה יביאו רופאים גריאטרים לטפל ב 750 מיטות.
מישהו עשה בכלל את החשבון הזה?!
גם ככה למצוא גריאטר היום זו משימה למקושרים בלבד.

אנונימי/ת
10.02.2019, 13:53

ברור שאינך מצליח. אף אחד לא יצליח.
הכי קל לזרוק אין ספור הצעות ונתונים לחלל. כאשר כל מי שקצת מבין בנושאים הללו וחיי את המחלקות הפנימיות והגריאטריות יודע שהרוב זה קשקוש מוחלט.
ואם מחר יצוצו לפתע עוד כמה מאות מיטות אשפוז פנימיות יש מי שיעבוד בהם. במיוחד בכירים בפנימית שרובם ככולם בורחים מהר מהמחלקות לתת-מיקצועות.

אנונימי/ת
10.02.2019, 18:13

יש 467 מומחים לגריאטריה בישראל. אפשר להתחיל מהם.