יו"ר הסתדרות האחיות אילנה כהן שיגרה בשבוע שעבר מכתב למנכ"ל משרד הבריאות עם העתק לסגן השר יעקב ליצמן ובו דרישה להורות לאלתר על הפסקת "פעילותם הבלתי תקינה ומסכנת חיים של עוזרי רופא, אחרת לא נהסס לפעול בכל האמצעים הארגוניים העומדים לרשותנו".

כהן טוענת כי עוזרי רופא ביקשו ליטול מסמכויות האחיות בעוד שהרעיון שמאחורי יצירת תפקיד עוזר רופא נועדה לסייע לרופאים בחדר המיון עקב מחסור ועומסים כבדים. "שילוב עוזרי רופא לא שיפר את זמינותו ועבודתו של הרופא אלא להפך", כתבה כהן במכתבה.

עוד ציינה כי הגיעו להסתדרות האחיות דיווחים לפיהם עוזרי רופא עושים דין לעצמם ואף מרשים לעצמם לתת הוראות לאחיות וזאת כאשר אין לעוזר רופא סמכות בדין ביחס לאחיות כפי שהדבר נוסח בתיאור העיסוק של עוזר רופא.

הסתדרות האחיות הורתה לאחיות בחדר המיון לפעול בהתאם להוראות המחייבות ולא לקבל שום הוראה במישרין ובעקיפין אלא אך ורק מהרופא.

יש לציין כי בחודש מאי האחרון פורסם ב"דוקטורס אונלי" ממצאי סקר מיוחד שנשלח ל-132 רופאים חברי האיגוד לרפואה דחופה בהר"י. הממצא העיקרי שעלה ממנו: יותר משני-שלישים מהמשיבים דיווחו כי עוזרי הרופא עוזרים להם רבות בתחומים השונים שבהם עוסקת המחלקה לרפואה דחופה.

ממצאי הסקר הוצגו בכנס השנתי של המכון לחקר הבריאות. המהלך של שילוב עוזרי רופא שעברו הכשרה מתאימה החל בישראל ב-2016 ב-17 מלר"דים. הרופאים השיבו בשאלון הסקר כי עוזרי הרופא מסייעים רבות בקבלת חולים חדשים והצגתם לרופא, במשימות ארגוניות הקשורות בטיפול בחולים ובמתן טיפול קליני ראשוני. כמו כן מסייעים בליווי חולים המועברים למחלקות, השגחה על חולים קשים במלר"ד, ובחדר הלם.