מחקרים

תחלואה נלווית באלופציה אריאטה - סקירה שיטתית ומטה-אנליזה

מטופלים עם אלופציה אריאטה נמצאים בסיכון מוגבר למחלות אטופיות, תסמונת מטבולית, זיהומי הליקובקטר פילורי, לופוס אריתמטוזוס, אנמיה של חוסר ברזל, מחלות של בלוטת התריס, מחלות פסיכיאטריות, חוסר בויטמין D והפרעות שמיעה וראייה

30.01.2019, 17:15
אלופציה אראטה, התקרחות אזורית (צילום: ויקיפדיה)
אלופציה אראטה, התקרחות אזורית (צילום: ויקיפדיה)

אלופציה אריאטה (alopecia areata - AA) קשורה בשורה של מחלות סיסטמיות לפי מחקרים שבוצעו לאחרונה. מטרת המחקר הייתה לזהות מחלות במטופלים עם AA ולכמת את ההימצאות, הסיכוי והסיכון לפתח אותן לעומת אנשים ללא AA.

החוקרים ביצעו סקירה שיטתית של מחקרים שפורסמו לפני ה-28 בפברואר 2018 באמצעות חיפוש במאגרי המידע MEDLINE, Embase, Web of Science ו-Cochrane library. מחקרים תצפיתיים על מחלות נפוצות ונדירות במטופלים עם AA נכללו בעבודה בעוד שמחקרים שהוגבלו לילדים או סיפקו תוצאות ונתונים מתמשכים לא הוכללו. בוצע שימוש בשיטת שונות הפוכה עם מודל אפקטים אקראיים לצורך ביצוע מטה-אנליזה.

החוקרים ביצעו אנליזה של 87 מחקרים. מחלות אטופיות, תסמונת מטבולית, זיהומי הליקובקטר פילורי, לופוס אריתמטוזוס, אנמיה של חוסר ברזל, מחלות של בלוטת התריס, מחלות פסיכיאטריות, חוסר בויטמין D והפרעות שמיעה וראייה היו יותר נפוצות במטופלים עם AA. מטופלים עם AA היו בסיכון מוגבר למחלות אוטואימוניות.

העבודה הוגבלה על ידי כך שחלק מהמחלות שנבדקו לא נכללו במטה-אנליזה בגלל מספר לא מספק של מחקרים. מטה אנליזה של מחלות נדירות לא בוצעה בגלל זמינות נמוכה של מחקרי עוקבה.

החוקרים מסכמים כי AA קשורה במחלות סיסטמיות ופסיכיאטריות שונות. רופאים מטפלים צריכים להעריך ולנהל מצבי תחלואה נלווית פוטנציאליים על מנת להשיג תוצאים טובים יותר.

מקור: 

Lee, S. et al. (2019) Journal of the American Academy of Dermatology 80(2), 466

נושאים קשורים:  מחקרים,  אלופציה אריאטה,  תחלואה נלווית
תגובות