מחקרים

שימוש בקנאביס והימורים - זיהוי קבוצות ספציפיות בסיכון

מחקר חתך זה זיהה מספר תתי-קבוצות של בני נוער המשתמשים בקנאביס וחומרים אחרים ועוסקים בהימורים על מנת לטייב ולהכווין אסטרטגיות מניעה הולמות

הימורים (צילום: אילוסטרציה)
הימורים (צילום: אילוסטרציה)

למרות שאלכוהול, קנאביס וטבק הינם הסמים הנצרכים ביותר על ידי בני נוער, הימורים מהווים בעיה גוברת לאור הפופולריות הגוברת שלהם. נכון להיום, מחקרים בודדים בחנו את הדפוסים הקיימים של שימוש בסמים יחד עם עיסוק בהימורים בבני נוער.

מחקר זה ביקש לזהות תת-אוכלוסיות של בני נוער באמצעות חומרים ופעילויות הימורים שונות, לבחון הבדלים הקשורים במין ולבחון אימפולסיביות כמנבאת של השתייכות לקבוצה מסוימת. העבודה בוצעה כסקר חתך ב-22 תיכונים בהשתתפות 1,644 בני נוער (54.1% גברים; גיל ממוצע= 15.21 שנים, סטיית תקן 0.75). המשתתפים דיווחו על התדירות של שימוש באלכוהול, טבק וקנאביס בשנה האחרונה, כמו גם השתתפות במשחקי בינגו, פוקר, משחקי קזינו אחרים, הימורי ספורט, לוטו, כרטיסי גירוד ומכונות הימורים אלקטרוניות. שתיית אלכוהול בעייתית הוערכה על ידי ה-Rutgers Alcohol Problems Index וחומרת הימורים על ידי ה-South Oaks Gambling Scale for Adolescents. אימפולסיביות הוערכה באמצעות ה-Delay Discounting task וה- Barratt Impulsiveness Scale and the Impulsive Sensation-Seeking Scale.

החוקרים זיהו ארבע תת-קבוצות של גברים וחמש תת-קבוצות של נשים. אימפולסיביות וחיפוש גירויים הייתה המנבאת החזקה ביותר של השתייכות לקבוצה. ממצאים אלו תומכים בצורך להתחשב בקבוצות ספציפיות של בני נוער העוסקים בדפוסים שונים של התנהגות התמכרותית כאשר מיישמים אסטרטגיות מניעה.

מקור: 

Martinez-Loredo, V.. (2018) Journal of Gambling Studies

 

נושאים קשורים:  מחקרים,  קנאביס,  הימורים,  מניעה,  אימפולסיביות,  טבק,  אלכוהול
תגובות