חדשות

ירידה בזיהומים נרכשים מחיידקים אלימים ב"שיבא" ובמרכז הרפואי לגליל

הירידה בזיהומים נרשמה בעקבות פיילוט ומסע הסברה על חשיבות היגיינת הידיים של הצוות הרפואי ומשפחות החולים המבקרים במחלקות פנימיות ובטיפול נמרץ

היגיינה בבתי חולים, שטיפת ידיים (צילום: אילוסטרציה)
היגיינה בבתי חולים, מניעת זיהומים (צילום: אילוסטרציה)

תוצאות פיילוט שנערך ב"שיבא" ובבית החולים לגליל בנהריה, שהראו ירידה משמעותית בהידבקות בזיהומים נרכשים מחיידקים אלימים, יוצגו היום (א') על ידי מכון גרטנר בפני מנהלי בתי החולים ובכירים במשרד הבריאות. את הפיילוט, שבוצע במשך כשנה ומחצה בעלות של 14 מיליון שקל, יזם "מגן חיים" בהובלת המנכ"לית הקרן למיזמים לאומיים, האלופה (מיל.) אורנה ברביבאי.

כתב "ידיעות אחרונות" רותם אליזרע המדווח על כך הבוקר (א') הציג כמה מממצאי הפיילוט שתכליתו צמצום בהידבקות בזיהומים: ב"שיבא" נרשמה ירידה של 48% בהופעת חיידקי CDI הגורמים לשלשולים, חום וירידה בלחץ הדם לצד תופעות אחרות; ירידה בשיעור דומה ב-CPE – חיידקי מעי המסוגלים לפרק אנטיביוטיקה מתקדמת. בבית החולים לגליל בנהריה חלה ירידה של 69% בהופעת חיידק הקלבסיאלה (זיהום הנגרם מצנתורים) וב-67% ב-BSI (זיהום בדם) ובאותו שיעור בהופעת CDI ו-57% בחיידקים CPE.

כל זאת הושג בעקבות מסע הסברה על חשיבות היגיינת הידיים של הצוות הרפואי ומשפחות החולים המבקרים אותם בעת האשפוז במחלקות פנימיות ובטיפול נמרץ בעיקר וכן שימוש תכוף בג'ל לחיטוי על ידי המטופל עצמו, הקפדה על בידוד של חולים שנבדקו בחיידקים מסוימים, הדרכת בני המשפחות וחיטוי במכשירי על-סגול.

בדיווח צוטט מנהל "שיבא", פרופ' יצחק קרייס: "מדובר בשינוי התרבות הארגונית שהושג הודות להתגייסות של כלל עובדי בית החולים".

על פי דו"ח מבקר המדינה, מדי שנה מתים בישראל בבתי החולים עקב זיהומים נרכשים 6,000-4,000 מבין המאושפזים שהגיעו לקבלת טיפול רפואי בבעיות שונות.

נושאים קשורים:  בית החולים נהריה,  זיהומים נרכשים,  היגיינת הידיים,  מניעת זיהומים,  פרופ' יצחק קרייס,  חדשות,  המרכז הרפואי "שיבא"
תגובות