מנהלת חטיבת בתי החולים הממשלתיים במשרד הבריאות, ד"ר אורלי ויינשטיין, טוענת במכתב שהועבר לסגן שר הבריאות יעקב ליצמן ולמנכ"ל המשרד משה בר סימן טוב כי התכנית לקיצור תורים שהוגדרה כ"תכנית הדגל של המשרד" והחלה ב־2017 נכשלה למעשה ומסכנת את בתי החולים הציבוריים ואת הרפואה הציבורית בכלל. על כך דיווח אתמול (ג') כתב "כלכליסט" אדריאן פילוט.

בדיווח נמסר כי ד"ר ויינשטיין כותבת, בין השאר, במכתבה שהועבר למנכ"ל וסגן השר בשבוע שעבר: "התכנית איננה מממשת את מטרתה — קיצור זמני ההמתנה לתורים בבתי החולים הממשלתיים, מלבד שינויים שבשוליים, וכל זאת למרות השקעה משמעותית של מאות מיליוני שקלים בה".

לפי נתוני משרד הבריאות, תקציב התכנית לקיצור התורים עמד על כ־800 מיליון שקל ב־2018 ועל 650 מיליון שקל ב־2017. מעשית, בעקבות התכנית יותר ניתוחים ממומנים בעצם על ידי קופות החולים ולא מכיסם הפרטי של החולים, "אך מימוש התכנית בבתי החולים הממשלתיים זניח", כתבה ד"ר ויינשטיין.

יותר מ־63% מהכספים (441 מיליון שקל) שיועדו לקיצור תורים הגיעו לבתי החולים הפרטיים, כמו "אסותא" שבבעלות "מכבי", הרצליה מדיקל סנטר וקליניקות פרטיות נוספות, אבל לא לבתי החולים הממשלתיים או הציבוריים (בעיקר אלה שבבעלות ה"כללית").