הנהלת בית החולים בילינסון בפתח תקווה הודיעה הבוקר כי תבדוק תלונה על ד"ר מרדכי ויגלר, מומחה לכירורגיית כף היד העובד במרכז הרפואי, לפיה הוא נוהג לשלוח מטופלים המגיעים אליו עם כאבים בתעלה הקרפלית, לקנות תפילין אצל קרוב משפחתו לשם טיפול בכאבים. על המקרה עצמו דווח אמש (א') בחדשות ערוץ 13 (רשת), בכתבה של הילה אלרואי.

הדו שיח בין הרופא למטופל צולם והוקלט במצלמה נסתרת וכך נשמע בין השאר הרופא אומר למטופל: "תתקשר לבן דוד שלי ותגיד לו שהיית אצל הדוקטור... מחיר התפילין 1,500 שקל... אין לך תפילין? למה אתה לא קונה?... אתן לך טלפון של בן הדוד שלי. זה ישפר את המצב פלאים. זה לכל החיים. נכס אדיר".

כששאל המטופל אם תפילין אמורים לעזור לכאבי הידיים, נשמע הרופא אומר: "זה ודאי יעזור, זה הוראות יצרן, זה עוזר לכל דבר".

בכתבה גם נשמע דו שיח דומה עם מטופל אחר שבמהלכן הרופא אמר כי יש צורך בניתוח, "אבל אבל אתה יודע מה יעזור לך לכאבי ידיים? להניח תפילין" והציע לקנות אצל בן דוד שלו. בדו שיח זה נשמע הרופא אומר בתשובה להערת המטופל ש-1,500 שקל זה סכום גבוה מדי: "טוב, אז בוא אני אעשה איתך עסק. נעשה חצי-חצי על התפילין'".

בכתבה צוטט פרופ' אבינועם רכס, לשעבר יו"ר הלשכה לאתיקה של ההסתדרות הרפואית: "זו שטות גמורה מבחינה רפואית. למרפאה באים כדי להתרפא ולא כדי לקיים טקסים דתיים. זה לא מכובד לדת ולא לרפואה שלו. אני חושב שהרופא הזה צריך להיקרא לסדר".

תגובת "בילינסון" שנמסרה הבוקר לדוקטורס אונלי: "ככל שהעובדות נכונות, התנהגות זו איננה מקובלת במוסדנו. הנהלת בית החולים תבצע בירור ותטפל במלוא כובד הראש הנדרש על פי הממצאים".

תגובת משרד הבריאות: "זה מקרה שאינו ראוי במערכת הבריאות ומנוגד להליך התקין המצופה מרופא בתפקידו. תבוצע בדיקה מקיפה של המקרה מול כל הגורמים".

ד"ר ויגלר הגיב: "ההמלצה לרכוש תפילין היא רק המלצה אישית למטופלים כי אני מאמין שהדבר יתרום לשיפור חייהם. לא כפיתי על אף מטופל קיום מצווה ולא התניתי קבלת טיפול בכך".