חדשות

עתירה לבג"ץ: לבטל את התניית הטיפול הרפואי בתושבי עזה בחזרת קרובי משפחתם לרצועה

ארגוני רופאים לזכויות אדם עתרו לבג"ץ נגד מניעת טיפול רפואי מחולים תושבי הרצועה בשל חשש שישתקעו באופן לא חוקי בישראל | בין נפגעי המדיניות: ילדה עם מחלת פקקת הוורידים ואב ל-11 עם היפרדות רשתית

פלסטינים במחסום צה"ל. צילום: פלאש 90

הארגונים רופאים לזכויות אדם (יפו) ואל-מיזאן (עזה) עתרו לבג"ץ נגד מדיניות ישראל למנוע טיפול רפואי מחולים תושבי רצועת עזה בשל חשש שישתקעו באופן לא חוקי בגדה המערבית.

העתירה מבקשת לבטל את הדרישה הישראלית לחזרת קרובי משפחה, תושבי עזה במקור, השוהים בגדה או בישראל ללא היתר כתנאי למתן אישור יציאה לטיפול רפואי של החולים. העתירה הוגשה באמצעות עו"ד תמיר בלנק.

בעתירה מצביעים הארגונים על עלייה משמעותית ב-2018 במספר הסירובים על רקע זה בהשוואה ל-2017. לפי נתוני חופש מידע שהתקבלו לבקשת רופאים לזכויות אדם, בשנת 2017 סורבו בקשות של 379 חולים (208 נשים ו-171 גברים) ליציאה מרצועת עזה בנימוק של קרוב משפחה השוהה באופן בלתי חוקי בישראל או בשטחים. בחלק מתשובות מתאם פעולות הממשלה בשטחים (מתפ"ש) מתווסף לכך נימוק של חשש לשהייה בלתי חוקית של החולה עצמו.

מאז תחילת 2018 עד ה-23.10.18 סורבו כבר 433 בקשות כאלה (186 נשים ו-247 גברים). בתשובותיו לבקשות, מתנה הצבא את יציאת החולים לטיפול רפואי בחזרת קרובי משפחתם לרצועת עזה.

בעתירה מפורטים שבעה מקרים של חולים, שנפגעו בשבועות האחרונים מהמדיניות הישראלית: אסמאא מגדלאווי, ילדה בת 15 הסובלת מפקקת הורידים (תרומבוזיס), הוזמנה לבדיקות ב"איכילוב". למגדלאווי שני אחים הנמצאים בשטחי הגדה המערבית ולפיכך בקשתה סורבה ונאמר לה שעד שהאחים לא ישובו לרצועה, לא תאושר הבקשה. פרופ' רפי ולדן, מומחה לרפואת כלי דם מבית החולים שיבא, קבע לגבי מצבה בחוות דעת שצורפה לעתירה: "מדובר במחלה קשה ומסכנת חיים, שאין לה כל מענה ראוי במסגרת מערכת הבריאות הפלסטינית. מתן אישור למעברה לישראל חיוני ביותר".

מקרה נוסף הוא של עבד-אל-חכים עכלוכ, תושב עזה בן 61, אב ל-11 ילדים. עבד-אל-חכים סובל מבעיות עיניים – היפרדות רשתית ואחוז ראייה נמוך בשתי העיניים (30%, 10%). אחד מאחייניו מתגורר בגדה המערבית מספר שנים ולפיכך, כל בקשותיו סורבו. יצוין כי כל יתר משפחתו נמצאת ברצועת עזה. ד"ר דביר קניגשטיין, רופא עיניים, כתב בחוות דעתו על המקרה: "יש עדיפות לבצע את הטיפול מוקדם מאשר מאוחר כיוון שייתכן מרכיב של נזק מצטבר ולא הפיך לראייה בעין שמאל בהעדר טיפול מתאים".

מהארגונים רופאים לזכויות אדם ואל-מיזאן נמסר: "התניית ההיתר בשיבתו של תושב אחר – קרוב ככל שיהיה לחולה – מהווה לחץ לא לגיטימי וטקטיקה בלתי חוקית ובלתי מוסרית. התניה זו מסכנת את חייהם של חולים וחולות תושבי רצועת עזה ומונעת מהם גישה לשירותי רפואה שאינם זמינים באזור מגוריהם ובכך גוזלים מפלסטינים תושבי עזה זכויות בסיסיות כמו הזכות לבריאות והזכות לחיים בכבוד".

נושאים קשורים:  בג"ץ,  "רופאים לזכויות אדם",  אל-מיזאן,  טיפול רפואי לתושבי הרצועה,  התניית טיפול רפואי,  מתאם פעולות הממשלה בשטחים,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
21.01.2019, 18:21

הבנתי שגם בתימן וסומליה ישנם מקרים קורעי לב. כשם שאיננו מחוייבים לקבל חולים משאר העולם ובמיוחד לא ממדינות אויב כך אין לקבלם.
חולי עזה יכולים דרך מעבר רפיח להגיע למצרים ומשם לשאר העולם לקבלת טפול רפואי מיטבי.

אנונימי/ת
23.01.2019, 09:58

נכון מאד

אנונימי/ת
21.01.2019, 19:00

במיליונים המועברים מקאטר לעזה ניתן לבנות בתי חולים נאותים ואפילו להזמין מומחים מחו״ל ללא הזדקקות למערכת הרפואה בישראל

אנונימי/ת
23.01.2019, 09:58

מסכימה לחלוטין

אנונימי/ת
21.01.2019, 19:36

זו דמוקרטיה מתגוננת שמטרתה לשמור על עצמה, יש שני צדדים למטבע אפשר לקבל עזרה אבל לא לנצל את הדרך לאיום על מדינת ישראל יהודית ודמוקרטית. לא מדובר בתושבי המדינה אלא באנשים שחיים באזור שממנו משגרים טילים חוטפים חיילים ושולחים עפיפונים ממולכדים ועפיפוני אש. חשוב לטפל ולעזור אבל מותר להתנות במטרה לשמור על תושבי המדינה ולהימנע מניצול לרעה של ההכרה וההטבה. נידרש למצוא מנגנון שירכז ויאפשר את אכיפת הדרישה ברמה הרפואית, משפטית וביטחונית. לארגונים המערערים חשוב שנחשוב איך לא נאבד עצמו לדעת כי לנו אין ארץ אחרת

אנונימי/ת
23.01.2019, 09:59

מסכימה לחלוטין

אנונימי/ת
21.01.2019, 20:58

אין לנו מחויבות כלשהי לדאוג לרווחתם ולבריאותם של תושבי מדינה אחרת, על אחת כמה וכמה של אוכלוסיית האויב. שיילכו לקבל טיפול באחת מארצות מולדתם הנאורות והמתקדמות.
מדוע לא מחוקקים חוק האוסר על עתירה לבג"ץ של גוף או ישות שאינה ישראלית? מה זה הטמטום הזה, שמאפשר לאויב להשתמש במערכת המשפט שלנו כנגדנו?

אנונימי/ת
23.01.2019, 10:00

מסכימה לחלוטין

אנונימי/ת
23.01.2019, 07:41

עדיף שהארגונים האנטישמיים הללו יעסקו בטיפול בילדים ובנפגעי החרדה שחיים ליד רצועת עזה.

23.01.2019, 10:02

במקום להשקיע כספים בבניית מנהרות, טילים וכל כלי לחימה אחר, שיפנו כספים אלה שהם המון כספים לבניית בתי חולים מתקדמים לטיפול באוכלוסיה או לחלופין שילכו לקבל טיפול חינמי למדינות ערב אחרות. הרי כל הטיפולים הללו הם על חשבון משלם המסים הישראילי והיהודי שהם כל כך שונאים....