קנאביס

התכונות נוגדות הדלקת של טרפנואידים - תרכובת המצויה בצמח הקנאביס

טרפנואידים משרים דיכוי חיסוני in vivo ו-in vitro וייתכן ויכולים לשמש בטיפול בכאב אקוטי

קנאביס (אילוסטרציה)
קנאביס (אילוסטרציה)

קנבינואידים ידועים כבעלי תכונות נוגדות דלקת ביונקים. עם זאת, צמח הקנאביס מכיל תרכובות נוספות כדוגמת טרפנואידים שתכונותיהם הביולוגיות טרם אופיינו. מטרת מחקר זה הייתה להשוות את התכונות נוגדות הדלקת של טרפנואידים עם אלו של קנבידיול.

המחקר בוצע על ידי שימוש בתמציות שמנים משלושה כימוטיפים שאינם פסיכואקטיביים של קנאביס. שלושת הכימוטיפים עברו אנליזה לבירור תכולת הטרפנואידים ותכונותיהם נוגדות הדלקת in vitro ו-in vivo.

החוקרים מצאו כי in vitro, שלושת השמנים היו עשירים בטרפנואידים והצליחו לעכב ייצור של מתווכים של חמצן ראקטיבי ורדיקלים של nitric oxide במקרופאג'ים משופעלים מסוג RAW264.7. שלושת השמנים העשירים בטרפנואידים הדגימו פעילות נוגדת דלקת במודל in vivo ללא השפעה על רמות TNF-a בסרום.

החוקרים מסכמים כי כימוטיפים שונים של קנאביס מדגימים תכולה ייחודית של טרפנואידים. שמנים עשירים בטרפנואידים הינם בעלי השפעה נוגדת דלקת ונוגדת כאב in vivo ו-in vitro. ההשפעה משתנה כתלות בהרכב השמן וההשפעה אינה תלויה כנראה בפעילות TNF-a. עם זאת, אף אחד משמנים אלו לא היה יעיל כמו קנבידיול טהור.

בניגוד לקנבידיול אשר מוביל לדיכוי חיסוני ממושך ויכול לשמש בדלקת כרונית הטרפנואידים הדגימו דיכוי חיסוני חולף ויכולים לשמש להקלה על כאב אקוטי.

מקור: 

Gallily, R. et al. (2018) Cannabis and Cannabinoid Research. 3(1).

נושאים קשורים:  קנאביס,  טרפנואידים,  קנבידיול,  כאב,  מחקרים
תגובות