בשבוע נפתחה במרכז הרפואי שיבא בתל השומר מחלקה ייעודית להשתלות מח עצם וטיפול תאי מתקדם - CART - למטופלים מבוגרים הסובלים ממחלות המטולוגיות ממאירות - לימפומה, לוקמיה לימפתית חריפה ומיאלומה. הטיפול יינתן לחולים לאחר שמיצו טיפולים אחרים קיימים.

הטיפול הוכלל בסל התרופות לשנת 2019. ב"שיבא" ניתן לראשונה טיפול מסוג זה לפני שלוש שנים.

פרופ' ארנון נגלר, מנהל המערך להמטולוגיה מבוגרים בבית החולים, אמר: "זו לא רק מחלקה חדשה אלא גם עידן חדש בהשתלות. ה-CART הוא טיפול אימונותרפי תאי חדשני יותר מקודמו. עד לפני כארבע שנים השתלות מח עצם היו האימונותרפיה התאית היחידה שעבדה. בשנים האחרונות יודעים כבר לתעל את המערכת החיסונית של החולה כנגד הסרטן".

פרופ' ארנון אפק, המשנה למנכ"ל "שיבא", הוסיף: "הצוות הרפואי במחלקה זו כמו במחלקה להמטואונקולוגיה בילדים התמחה במתן טיפול תאי, מה שאפשר לנו להצטרף לרשימה מצומצמת ומכובדת של מרכזים רפואיים מובילים בעולם, בארה"ב ובסין המעניקים סוג טיפול זה. עוד לפני כמה שנים זיהינו כי טיפול תאי הוא העתיד בתחום הטיפול ההמטואונקולוגי והתחלנו מיד להתמחות בתחום הזה".

פרופ' יצחק קרייס, מנהל המרכז הרפואי: "פתיחת המחלקה החדשה היא עוד שלב בתפישת המטופל במרכז - כלומר רפואה מותאמת אישית וחדשנית".