חדשות

הונחה אבן הפינה לבניין השיקום החדש ב"הדסה הר הצופים"

עלות הפרויקט שיכלול מספר אגפים: כ-250 מיליון שקל | נחנך גם ה"לוקומט" (Lokomat) – מערכת שיקום הליכה רובוטית מתקדמת

הדמיה: מרכז השיקום במרכז הרפואי הדסה הר הצופים

בטקס חגיגי במרכז הרפואי הדסה הר הצופים הונחה השבוע אבן פינה לבניין החדש של מערך השיקום. כמו כן נחנך מכשיר רובוטי חדיש להשבת יכולת הליכה.

בטקס השתתפו, בין השאר, ראש העיר ירושלים משה ליאון, נשיא הקרן לידידות הרב יחיאל אקשטיין, ראש ארגון הדסה אינטרנשיונל ישראל דליה איציק ומנהל "הדסה" פרופ' זאב רוטשטיין. את מערך השיקום בהר הצופים מנהלת ד"ר איזבלה שוורץ.

בבניין מרכז השיקום החדש יהיו מספר אגפים. הוא צמוד למבנה הראשי של בית החולים כדי לקבל ממנו תמיכה רפואית ולוגיסטית. תכנית המתחם הותאמה לצרכים ההולכים ומשתנים של המאה ה-21, בכלל זה גידול באוכלוסיה ובתוחלת החיים, המחייב הענקת טיפול גם לבני הגיל השלישי, קבוצה גדלה והולכת באוכלוסיה שיש בה תחלואה וקשיים פיזיים רבים.

בטקס נמסר כי במערך השיקום החדש ייעשה שימוש במכשור הרפואי ובטכנולוגיות המתקדמות ביותר בעולם בתחום השיקום. במסגרת זאת גם יופעלו שירותי מרפאות ייעודיות.

הבניין תוכנן על ידי האדריכל ארתור ספקטור והוא ייבנה בגישה מודולרית, בשלבים. עלות הפרויקט היא כ-250 מיליון שקל, כולל פיתוח השטח, בנייה והקמת חניונים תת קרקעיים.

רוב התקציב להקמת המרכז השיקומי מתוכנן להתקבל מתרומות מהארץ ומהעולם בשנתיים הקרובות. הסכום הראשוני עבור הקמת המרכז - 100 מיליון שקל - מתרומת עיזבון הנדנברג בסך 40 מיליון שקל, עוד 40 מיליון מתקציב פיתוח שהעמידה המדינה כחלק מהסכם ההבראה של "הדסה" ו-20 מיליון שקל מתרומות נוספות.

הדמיה: בניין השיקום החדש, המרכז הרפואי הדסה הר הצופים

מנהלת "הדסה הר הצופים", ד"ר תמר אלרם, אמרה בטקס: "היכולת שלנו ללכת, להזיז ידיים ולהשתמש בגוף נראית פעמים רבות כמובנת מאליה, עד שמאבדים את היכולת הזאת. העצמאות שנפגעת והתלות באנשים אחרים שמתעוררת הן קשות ביותר לשם התמודדות עם המצב. צוות מחלקת השיקום יודע להשיב את היכולות הללו ולטפל באלה שזקוקים לכך". עוד ציינה ד"ר אלרם כי "הדסה הר הצופים" זקוקה להתרחבות מאחר שמטופלים רבים ממתינים למיטות בשיקום.

מערכת שיקום הליכה רובוטית מתקדמת

בנוסף לאבן הפינה נחנך גם ה"לוקומט" (Lokomat)  – מערכת שיקום הליכה רובוטית מתקדמת שרכישתה התאפשרה הודות לתרומת הקרן לידידות. מערכת שיקום ההליכה מתבססת על טכנולוגיה חדשניות בתחום התפישה השיקומית האקטיבית ומאפשרת למעשה אימון וחזרות רבות בביצוע פעולת ההליכה - עוד בטרם המטופל מסוגל באמת לבצעה בעצמו.

הרובוט פותח בשוויץ ובגרמניה. "תפקידו להוליך מטופלים שאינם יכולים ללכת בכוחות עצמם", הסבירה ד"ר שוורץ. הרובוט מחובר אל גפיו התחתונות של המטופל ומפעיל, במנועים חשמליים, את מפרקים הרגליים. המערכת מאפשרת למטפלים במערך השיקום להוליך את המטופל במגוון רחב של פוזיציות ודרגות הליכה ובמקביל אוספת נתונים ומתעדת את הליכתו. המערכת מאפשרת להתאים את ההליכה בכל טיפול מחדש, לשמור על נתונים קבועים של דרגת הקושי או לחלופין לכוון להעמסה מדורגת מתקדמת אם המטופל מוכן לכך, ולשמור על קצב האימון הנכון והמתאים לו באופן מבוקר.

את החידוש הדגים למשתתפי הטקס צעיר בן 21 שבמהלך שירותו הצבאי כחייל קרבי לקה במחלה המביאה לפגיעה עצבית במערכת העצבים ההיקפית. בתוך שלושה ימים שותק כל גופו והוא פונה מיידית לטיפול במחלקה לנוירולוגיה ב"הדסה". לאחר שחלה הטבה במצבו, התחילה דרכו בשיקום. בארבעת החודשים האחרונים הוא מטופל בידי מומחי שיקום, צוות פיזיותרפיסטים ומרפאים בעיסוק. לאחר שימוש ב"לוקומט" החדש בשבועות האחרונים, חל שיפור במצבו והוא החל להניע את רגליו וגם עבר לאימון במכשיר מתקדם ואקטיבי יותר.

נושאים קשורים:  פרופ' זאב רוטשטיין,  בניין השיקום בהדסה הר הצופים,  ד"ר איזבלה שוורץ,  Lokomat,  מערכת שיקום הליכה רובוטית,  חדשות
תגובות
 
22.07.2019, 15:46

פרופ' רוטשטיין.
כמי שעמדת בראש החץ של ההתקפות משולחות הרסן, הציפיה מהציבור, ובדגש על בעלי המקצועות הרפואיים שיצדיעו לך.
עזבת משרה נוחה בבית חולים מבוסס, ועברת להתבוסס בבי"ח מקרטע על סף קריסה. ספגת עלבונות, השפלות, השמצות, ספגת בדומיה והמשכת לעשות את הטוב והנכון להצלת בית החולים.
מתרבות איש הישר בעיניו יעשה שכוחה יפה למחלקות הפילוספיה בגבעת רם, הפכת מכון מופקר לבית חולים מתפקד, מאורגן, ובעקר מצליח. מצליח להשתקם ממדמנת האפסיות והיהירות למוסד מוביל כמו שהדסה ראוי להיות , וכמו שראויה לו הבירה.
שא ברכה וכה לחי!!
סוף הצדק והיושר לנצח.

נ.ב. בפרובינציה המלוכלכת שלנו, סביר להניח שנראה גם כעת תגובות כאלה ואחרות. עדת הכלבים תשמיץ ותלגלג, והמקצוענים ימשיכו לעבוד.