הפטיטיס C

שינויים בהרגלי הזרקה בקרב מטופלים בהפטיטיס C

חוקרים מצאו כי ישנה השפעה חיובית בין בני זוג בקרב מודבקים בדלקת הכבד הנגיפית C

מזרק (צילום: אילוסטרציה)

הרגלי שימוש במזרקים בקרב אנשים המזריקים סמים מהווים את גורם הסיכון העיקרי לזיהום בווירוס דלקת הכבד הנגיפית Cי(HCV). גורמים פסיכולוגיים, כמו למשל בן זוג המזריק סמים או התגוררות בקרב משתמשים בסמים קושרו עם עליה בהתנהגות הזרקות מסוכנת.

מטרת החוקרים הייתה לעקוב אחרי שינויים בהרגלי הזרקה במהלך טיפול בזיהום הפטיטיס C, במקביל לבחינת תפקידם של גורמים פסיכולוגיים בהרגלי ההזרקה של מטופלים.

מחקר ה-Eradicate C היה מחקר קליני חד-מוקדי שחקר את היעילות של טיפול ב-HCV בקרב ציבור מזריקי הסמים בין השנים 2012-2017. בסך הכל 94 משתתפים סיימו עד 24 שבועות של טיפול. החוקרים בחנו משתנים סוציאליים והתנהגותיים במרווחי זמן שונים במהלך הטיפול.

החוקרים ביצעו אנליזה רטרוספקטיבית של מידע על 84 משתתפים, על מנת לגלות מנגנונים של שינויי התנהגות פוטנציאליים במהלך הטיפול.

החוקרים גילו כי תדירות ההזרקות ירדה משמעותית בין תחילת הטיפול (שבוע 1) ובכל תקופה של 4 שבועות עד שבוע 26. במשתתפים אשר לא קיבלו טיפול חליפי לאופיאטים (OST), עובדה זו קושרה לירידה מובהקת סטטיסטית בתדירות ההזרקות (χ2(1)=10.412, p=0.001). ירידה דומה נצפתה גם כאשר ישנו/ה בן/בת זוג שהשתמש/ה בעבר בסמים, בייחוד כאשר בן/בת הזוג בעצמו/ה מקבל/ת טיפול ב-HCVי(Z=-2.312, יp=0.021).

למסקנת החוקרים, טיפול באוכלוסייה פחות נגישה עם הפטיטיס C לא רק אפשרית, אלא גם בעלת יתרונות טיפול מעבר למחלה זו בלבד. היתרון בזוגות המקבלים טיפול ב-HCV כאשר בני הזוג מודבקים גם הם, הוא הפחתה בכמות הזרקות הסמים. החוקרים ממשיכים לדון ביישומים המעשיים של ממצאי המחקר.

מקור: 

Malaguty A. et al. (2018). Journal of Viral Hepatitis https://doi.org/10.1111/jvh.13009

נושאים קשורים:  הפטיטיס C,  הזרקה,  סמים,  מחקרים
תגובות