המרכז הרפואי שיבא הודיע אתמול (ד') על רכישת מכשיר חדש לטיפול בתעוקת חזה. ה-EECP/ ECPT מהווה תחליף לניתוח וגם מענה עבור אלפי חולי לב שעד כה לא הגיבו לטיפול אחר.

השימוש במכשיר אושר בישראל בעקבות אישורים שניתנו על ידי ה-FDA ורשויות בריאות באירופה, אלא שהוא לא הוכלל בסל הבריאות בישראל. כמה קופות חולים ומבטחים פרטיים מממנים את הטיפול.

תעוקת חזה (אנגינה פקטוריס) נגרמת בשל היצרויות ו/או סתימות בעורקים המובילים דם ללב. חולים אלה סובלים מכאבים בחזה שלעתים מלווים גם באי ספיקת לב. הסימפטומים מופיעים בדרך כלל לאחר מאמץ, ולעיתים גם בהתרגשות ואף  במנוחה.

הטיפולים המקובלים במחלה זו הם תרופתיים או בצנתור לב והרחבת העורקים המוצרים באמצעות בלון והכנסת תומכנים וכן ניתוח מעקפים שבו עוקפים את ההיצרויות או הסתימה על ידי כלי דם שנלקח מהרגליים או מבית החזה של החולה.

אולם, למרות ההתקדמות שחלה בשנים האחרונות בטיפול בחולי אנגינה פקטוריס, עדיין כ-15% מהם אינם מגיבים לטיפולים המקובלים וממשיכים לסבול מתעוקת חזה לעתים קרובות, גם לאחר שעברו מספר צנתורים ואפילו ניתוחי מעקפים.

פרופ' חנוך הוד, שאחראי על מרפאת תעוקת החזה ב"שיבא" ומי שהקים  וניהל  בעבר את היחידה לטיפול נמרץ לב, אמר: "אותם 15% מהחולים מייצגים קבוצת חולים הסובלת מתעוקת חזה עמידה לטיפול (Refractory Angina). ככל שהאוכלוסיה מזדקנת, מספרם עולה ועל כן כה חשוב למצוא מענה עבורם.

"הטיפול באמצעות ECPT/EECP נמצא בשימוש בארה"ב ובאירופה שנים רבות והוא המומלץ ביותר על ידי איגודי הקרדיולוגיה האמריקאי והאירופאי. הטיפול משפר את איכות החיים ואת תפקודם של מיליוני חולים בעולם (בישראל כאמור מדובר בכמה אלפים) ומפחית את תעוקת החזה והצורך באשפוזים. עד 80% מהחולים האלה מגיבים היטב לטיפול באופן מיידי ו-65% מגיבים היטב גם לאחר שלוש שנים".

יתרון נוסף לשיטת טיפול זו, הוסיף פרופ' הוד, שאיננה פולשנית. בטיפול מזרימים דם מאזור הגפיים התחתונות לעורקי הלב החולים, בעזרת ניפוח חיצוני של כריות אוויר המולבשות על הגפיים התחתונות. כך משפרים את זרימת הדם לעורקי הלב החולים וגורמים ליצירת נימיות דם חדשות ופתיחה של מעקפים טבעיים באזור העורקים החולים. "זה טיפול אמבולטורי שאיננו מצריך אשפוז ונמשך כשעה. נדרשים 45-35 טיפולים כאלה כדי להביא את החולה למצב מיטבי", הסביר פרופ' הוד.

ייחודיותו של הטיפול ב"שיבא" היא גם בכך שחולים אלה משלבים פעילות גופנית במסגרת המכון לשיקום הלב – תכנית המשלבת פעילות גופנית והשגחה של צוות רפואי.