חצבת

השוואה של מאפיינים קליניים של חצבת במטופלים מחוסנים ולא מחוסנים

במחקר חדש נמצא שבקרב מטופלים אשר חלו בחצבת למרות שחוסנו בעבר המחלה הייתה פחות חמורה בהשוואה לנבדקים לא מחוסנים שחלו בחצבת

06.01.2019, 10:55

כישלון של החיסון נגד חצבת תואר לראשונה ב-1972. במהלך 20 השנים הבאות, כישלון של חיסונים נחקר באופן מקיף, אך ב-25 השנים האחרונות בוצעו מחקרים מעטים. במחקר חדש שנערך ב-David Geffen School of Medicine של אוניברסיטת קליפורניה, לוס אנג'לס, והתפרסם בכתב העת Clinical Infectious Diseases, ביקשו החוקרים לתאר את המאפיינים הקליניים של חצבת במטופלים מחוסנים ולא מחוסנים בקליפורניה.

החוקרים סקרו כל מקרי החצבת המאומתים שדווחו למחלקת הבריאות הציבורית של קליפורניה מ-1 בינואר 2000 ועד 31 בדצמבר 2015. המאפיינים הקליניים (שיעורי אשפוז, שיעול, נזלת, דלקת הלחמית וחום) הושוו בין החולים שטרם חוסנו בעבר, לבין אלו שקיבלו מנה אחת של חיסון, ולאלו שקיבלו 2 מנות של חיסון חצבת.

סך הכול היו 232 מקרים מאומתים של חצבת בהם אומתו סטטוס החיסון; 80% לא חוסנו, 9% קיבלו מנה אחת של החיסון נגד חצבת, ו-11% קיבלו 2 מנות של החיסון נגד חצבת. לנבדקים שקיבלו 2 מנות של החיסון נגד חצבת היו שיעורים נמוכים יותר של אשפוז, שיעול, נזלת, דלקת הלחמית וחום מאשר נבדקים שקיבלו מנה אחת של חיסון חצבת או לנבדקים שלא היו מחוסנים כלל.

לאור הממצאים החוקרים מסכמים שבמקרים של כישלון של החיסון נגד חצבת, הנבדקים היו פחות חולים מאשר נבדקים לא מחוסנים. אף על פי כן, מקרים אלה עדיין נזקקו לאותה כמות של משאבי בריאות הציבור באיתור אנשים נוספים שנחשפו כמו במקרים של נבדקים שלא חוסנו.

מקור:

James D Cherry, Matt Zahn; Clinical Characteristics of Measles in Previously Vaccinated and Unvaccinated Patients in California, Clinical Infectious Diseases, Volume 67, Issue 9, 15 October 2018, Pages 1315–1319, https://doi.org/10.1093/cid/ciy286

נושאים קשורים:  חצבת,  חיסון,  זיהום אחרי חיסון,  מחקרים
תגובות