חדשות

מחירי תרופות מרשם יוזלו ב-6.9% בממוצע החל מהיום

ההוזלה חלה בעקבות הרפורמה לשינוי מודל הפיקוח על מחירי תרופות והשינויים בשיעור שערי החליפין

רוקחת, בית מרקחת. אילוסטרציה

המפקח על המחירים במשרד הבריאות, מר ודים פרמן, הודיע אתמול (ב') כי המחירים המרביים של תרופות המרשם בעלות הפטנט, המפוקחות לפי חוק פיקוח על מצרכים ושירותים, ירדו החל מהיום (1 בינואר 2019) בשיעור ממוצע של 6.9% לעומת המחיר הנוכחי.

לירידה זו תרם בעיקר שינוי במודל הפיקוח על מחירי תרופות מרשם אשר הוביל סגן שר הבריאות יעקב ליצמן ושר האוצר משה כחלון. כמו כן, תרמו לירידה השינויים בשיעור שערי החליפין.

חשוב לציין, מודל הפיקוח החדש מבחין בין תרופות מקור (ללא תחרות) ותרופות "גנריות" - ללא פטנט (עם תחרות). מטרת המודל היתה לאפשר לאזרחי ישראל נגישות לתרופות יקרות אשר אין להן תחרות ובשל כך הן נמכרו במחיר גבוה. המודל גובש על מנת להוריד מחירים של תרופות אלו.

יחד עם זאת, מודל הפיקוח החדש הוריד את עומס הרגולציה מעל תרופות "גנריות" אשר מחיר המחירון שלהן אינו משקף את מחירן בשטח.

סגן שר הבריאות ח"כ יעקב ליצמן, בירך על המשך מגמת ההפחתה במחירי התרופות ואמר כי "זו בשורה חברתית חשובה שמקלה על אזרחי ישראל וציבור החולים".

שר האוצר כחלון אמר בעקבות ההחלטה: "המהפכה החברתית כלכלית שאנחנו מובילים בארבע השנים האחרונות מורגשת במערכת הבריאות שהשתפרה בשנים אלו בזכות העלאת תקציבי הבריאות והגדלת סל התרופות. רפורמת התרופות היא לא רק רפורמה שמורידה מחירים, אלא רפורמה שעושה צדק. למאות אלפי חולים וחולות שמתקשים לעמוד במחירי התרופות תהיה שנה מעט קלה יותר".

מנכ"ל משרד הבריאות, מר משה בר סימן טוב, ציין כי "מחירי התרופות הם נושא בפיקוח ואנחנו שמחים לבשר לקראת פתיחת השנה האזרחית על הוזלה נוספת למטופלים".

נושאים קשורים:  תרופות משם,  מחירי התרופות,  מודל הפיקוח על מחירי תרופות מרשם,  סגן שר הבריאות יעקב ליצמן,  שר האוצר משה כחלון,  חדשות
תגובות