חדשות

לראשונה ב"שערי צדק": השתלת לב מלאכותי בחולה עם אי ספיקת לב קשה

"יש חולים שחיים כבר עשר שנים עם השתל", מסביר ד"ר אהוד יעקבזון, מנהל יחידת תמיכה לבבית מכנית שביצע את הניתוח

המטופל לאחר השתלת הלב המלאכותי ב"שערי צדק". צילום: דוברות בית החולים

לאחר שנתיים של הכנות התבצע לאחרונה בבית החולים שערי צדק ניתוח להשתלת לב מלאכותי. הניתוח בוצע על ידי צוות כירורגיית לב-חזה במרכז הלב המשולב בבית החולים ובשיתוף רופאים מבית החולים בילינסון.

המטופל, תושב בית שמש בן 72, סובל מאי ספיקת לב קשה, שהצרה את צעדיו וגרמה לו לקושי בהתנהלות היומיומית. "המטופל היה במעקב ממושך בבית החולים ולאחר שלא הצליח להתמודד עם הבעיה בעזרת טיפול תרופתי, התקבלה ההחלטה לבצע את הניתוח. "לאחר בדיקות התאמה הגענו למסקנה כי הפתרון המיטבי עבורו הוא השתלת לב מלאכותי", סיפר פרופ' טל חסין, מנהל יחידת אי ספיקת לב בבית החולים.

השתלת לב מלאכותי היא טכנולוגיה פופולרית ברחבי העולם. מדובר במכשיר מכני שמושתל בליבו של המטופל ומסייע לפעולתו התקינה של החדר השמאלי הכושל. בראשית דרכו היווה השתל המלאכותי פתרון זמני עבור חולים שהמתינו להשתלת לב, או כפי שהוגדר "גשר להשתלה". השינוי בתפישה החל כאשר הצוותים הרפואיים הבחינו כי במקרים רבים מושתלים חיו שנים רבות עם השתל המלאכותי, עד כדי ויתור על אופציית ההשתלה. "מרגע שזה הפך ב-2007 לפעולה שגרתית, אנו עדים לכך שיש חולים שחיים כבר עשר שנים עם השתל", מסביר ד"ר אהוד יעקבזון, מנהל יחידת תמיכה לבבית מכנית ב"שערי צדק", שביצע את הניתוח, "איכות החיים שלהם השתפרה משמעותית".

התוצאות הטובות הובילו להתוויה ניתוחית חדשה - "טיפול יעד, או Destination therapy, כלומר חולים הסובלים מאי ספיקת לב קשה, אך אינם מועמדים להשתלת לב חי מתורם, יכולים גם הם ליהנות מהשתלת הלב המלאכותי. הלב המלאכותי מושתל בצמוד ללב הטבעי (שנשאר במקומו). ברוב המקרים נוטל עליו הלב המלאכותי את כל פעולת הזרמת הדם לגוף. תנאי הכרחי להשתלה בחולה הסובל מאי ספיקה הוא תפקוד סביר של החדר הימני, לכן חשובה מאוד בחירה קפדנית של המועמדים בתזמון המתאים.

מדובר בניתוח לב פתוח במהלכו מתחברים למכונת לב ריאה. מכשיר הלב המלאכותי הינו משאבה שמתחברת לחדר השמאלי בלב, שואבת ממנו את הדם ומזרימה אותו לאבי העורקים ומשם לכל הגוף. מרבית החולים כיום יישארו עם השתל לכל חייהם. המושתלים נשארים במעקב ובמידת הצורך (כיום מדובר על כ-40% מהמקרים) עוברים בסופו של דבר השתלת לב מתורם.

המטופל חייב להיות מחובר לסוללות או לחשמל משך כל שעות היממה. ההחלטה לבצע השתלה מתקבלת לאחר שכל האופציות הקיימות וביניהן: טיפול תרופתי, סינכרוניזציה ללב, שיפור תפקוד מסתמים ושיפור זרימת דם לשריר הלב כבר מוצו.

"צריך לזכור שעבור אדם הסובל מאי ספיקת לב קשה, ללכת מהסלון למטבח זה כמו ריצת מרתון עבור אדם בריא. לאחר שהם עוברים השתלה והמכשיר מספק להם 6-5 ליטר לדקה של תפוקת לב, הם יכולים לעשות הכל, אבל זה בהחלט מצריך שינוי באורח החיים. בנוסף להערכה הרפואית, לפני ביצוע ההשתלה אנו עורכים הערכה סוציאלית ופסיכולוגית כדי לוודא שהחולה אכן מבין ומקבל על עצמו את הטיפול וההקפדה הנדרשת. חשוב לראות שהחולה יכול לחיות עם התחושה שהוא תלוי בחשמל", מסביר ד"ר יעקבזון.

הניתוח מציב את המרכז הרפואי שערי צדק בשורה אחת עם עוד שני מרכזים בארץ שמבצעים את הניתוח. לשם ביצוע הניתוח באופן שוטף הכשיר בית החולים צוות ייעודי שכולל את ד"ר יעקבזון שביצע ניתוחים כאלה בעברו ואת מנהל היחידה לאי ספיקת לב פרופ' טל חסין. כמו כן הוכשרו עובדת סוציאלית, תזונאית, פיזיותרפיסט ושתי מתאמות השתלה - אחות טיפול נמרץ ואחות אי ספיקת לב.

"כולנו מאוד מתרגשים", בירך פרופ' חסין. "הצלחנו להוסיף שירות חשוב למטופלינו, שיכול להציל חיים ולתרום רבות לאיכות החיים שלהם. מדובר ביום גדול עבור 'שערי צדק' ובבשורה לתושבי אזור ירושלים הסובלים מאי ספיקת לב", הוסיף.

נושאים קשורים:  השתלת לב מלאכותי,  שערי צדק,  חדשות,  אי ספיקת לב,  פרופ' טל חסין,  ד"ר אהוד יעקבזון
תגובות
02.01.2019, 22:25

כרגיל, הצוות לא כלל רופא מרדים שגם הוכשר להרדים בניתוחים מסוג זה. או לפחות כרגיל עוד יותר, לא הוזכר.

07.01.2019, 10:56

ברכות לפרופ' טל חסין וד"ר אהוד יעקובזון על השג מאוד משמעותי.