חדשות

ניצחון לבריאות הציבור: אושר ברוב גדול חוק הגבלת פרסום ושיווק מוצרי עישון

ד"ר חגי לוין, מזכיר איגוד רופאי בריאות הציבור: "הניצחון הוא צעד ענק אך הדרך עוד ארוכה - יש לפעול לתיקון עיוות המס על הטבק לגלגול"

קואליציית המאבק בעישון. "יש לעצור את מגמת העלייה בשיעורי ההתנסות והעישון בקרב בני הנוער"

הכנסת אישרה היום ברוב גדול ובצעד היסטורי את הצעת החוק להגבלת פרסום ושיווק מוצרי עישון. הצעת החוק, ביוזמת חברי הכנסת איתן כבל, יהודה גליק ואייל בן ראובן ובתמיכת סגן שר הבריאות ח"כ יעקב ליצמן, אושרה בקריאה שנייה ושלישית ברוב של 45 תומכים. התנגדה לחוק ח"כ יעל גרמן (יש עתיד) בטענה שאיסור הפרסום לא חל על העיתונות המודפסת. ההערכה היא כי בעקבות החוק החדש מספר המעשנים בישראל יפחת באופן דרמטי.

החקיקה המתקדמת והאקטיבית ביותר שנעשתה בישראל במאבק בעישון ונזקיו הושלמה אתמול עם אישור סופי בקריאה שנייה ושלישית של החוק להגבלת פרסום ושיווק מוצרי עישון. החוק כולל, בין היתר, הרחבת איסור הפרסום ושיווק מוצרי עישון, מחיל את הוראות החוק על סיגריות אלקטרוניות באופן מלא, אוסר הצגת מוצרי עישון בחנויות, קובע לראשונה חובת אריזה אחידה לכלל מוצרי העישון, מגדיל את שטח האזהרה מפני עישון על האריזה בלמעלה מפי שניים ועוד.

סגן שר הבריאות ח"כ יעקב ליצמן אמר עם אישור החוק: "תמיכת משרד הבריאות בחוק החשוב הזה מבטאת את המאבק העיקש שלנו נגד העישון ונזקיו. העישון הורג ונמשיך להוביל את המאבק בעישון לסוגיו ביד רמה. אני מברך את ח"כ איתן כבל, דודי אמסלם, יהודה גליק ויואל חסון על ההתעקשות להעברת שלבי החקיקה של החוק עוד לפני הבחירות". ליצמן בירך בנוסף את "מנכ"ל משרד הבריאות והדרג המקצועי במשרד הבריאות על העבודה המשותפת והעקבית למען בריאות אזרחי ישראל. הנתונים האחרונים", אמר, "מצביעים על ירידה בשיעור העישון בישראל. אני מקווה ומאמין, שעם יישום החוק החדש המגמה תימשך ותתחזק".

מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, הוסיף: ״עשינו היום צעד ענק במלחמה בעישון והצבנו את ישראל בחזית המדינות המתקדמות באמצעי החקיקה נגד העישון. אני מודה לצוות המקצועי במשרד שעבד במסירות גדולה מאוד בעניין - פרופ׳ איתמר גרוטו, ד״ר אודי קלינר ועו״ד מיכל גולדברג״.

באיגוד רופאי בריאות הציבור והחברה הרפואית למניעה וגמילה מעישון של ההסתדרות הרפואית בירכו על אישור החוק: "זהו ניצחון אדיר לבריאות הציבור ולאינטרס הציבורי בישראל על האינטרסים המסחריים של תעשיית הטבק הקטלנית. החוק יוכל, בתנאי שייאכף כראוי,  לצמצם את שיעורי העישון בישראל ולמנוע מוות ומחלות בקרב ישראלים רבים. החוק הוא ברכה למעשנים, אשר רובם רוצים להיגמל מההתמכרות המזיקה. אנו מצדיעים לחברי הכנסת המובילים איתן כבל ויהודה גליק ולשאר יוזמי החוק: איל בן ראובן, יעל גרמן, אכרם חסון, עבד אל חכים חאג' יחיא, דב חנין, נורית קורן, תמר זנדברג, נחמן שי, ולרבים אחרים שהוכיחו מחויבות לציבור ופעלו בהתמדה ובנחישות להגנה על בריאות הציבור מפני נזקי העישון".

ד"ר יעל בר-זאב, יו"ר החברה הרפואית למניעה ולגמילה מעישון בישראל, הוסיפה: "הניצחון האדיר התאפשר בזכות  הקואליציה לה אנו שותפים של בריאות-ציבור-כנסת- תקשורת, אשר תמשיך לפעול לקידום בריאות הציבור בישראל, בתחום העישון ותחומים נוספים. הוכחנו שצריך ואפשר לנצח גם מול כוחות אינטרסנטים חזקים המקדשים את הרווח המסחרי על פני טובת הציבור".

ד"ר חגי לוין, מזכיר איגוד רופאי בריאות הציבור בישראל, אמר: "הניצחון הוא צעד ענק לבריאות הציבור אך הדרך עוד ארוכה. אנשי בריאות העם לא מפחדים מדרך ארוכה . גם לאחר העברת החוק, בני הנוער בישראל נותרו חשופים לאמצעי פרסום ושיווק למוצרי עישון ממכרים וקטלניים. ישראל עדיין מפגרת מאחור אחרי מדינות רבות אשר הטמיעו צעדים מוכחים כדוגמת אזהרות גרפיות, איסור טעמים, העלאת איסור מכירה מתחת לגיל 21 ואיסור פרסום ללא חריגים. במקביל לתיקון הליקויים בחוק בכנסת הבאה, יש להשלים בדחיפות את יישום שאר הצעדים המוכחים להגנה על בריאות הציבור מפני נזקי העישון, ובראשם תיקון עיוות המס על הטבק לגלגול".

פרופ' נדב דוידוביץ', יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור בישראל: "אנו קוראים לאזרחי ישראל לבחון לקראת הבחירות האם המועמדים והמפלגות השונות פועלים לטובת האינטרסים הציבוריים ובריאות הציבור או לטובת האינטרסים המסחריים של תעשיות עוצמתיות המייצרות מוצרים ממכרים המזיקים לציבור".

באגודה למלחמה בסרטן בירכו "על ההחלטה ההיסטורית לרסן בחקיקה שיווק אגרסיבי של מוצרים ממכרים וממיתים לבני נוער וצעירים", והודו לח"כים כבל, גליק ובן ראובן "על הנחישות, ההתמדה והמסירות בקידום החוק שיתרום לבריאות אזרחי ישראל ויגן במיוחד על הדור הצעיר מפני התמכרות המקצרת את תוחלת החיים בכעשר שנים בממוצע" וכן "לחברי הכנסת על שעמדו בלחץ האדיר שהופעל עליהם על ידי חברות הטבק והלוביסטים מטעמם"

עוד ציינו באגודה כי "נגע העישון בישראל גבה קורבנות כמעט בכל משפחה וגרם לסרטן הריאות, סרטן הגרון, הכבד, הלבלב, המעי הגס, סרטן צוואר הרחם וסוגי סרטן נוספים כמו גם מחלות רבות נוספות. החוק המתקדם יאפשר לחברה הישראלית להפחית את העישון בקרב מבוגרים ולהגן על בני הנוער והצעירים הרגישים במיוחד להשפעת ניקוטין הפוגע בהתפתחות המוח, גורם להפרעות קשב וריכוז, מיגרנות וחוסר איזון רגשי. כמו גם ליתר לחץ דם המוביל סיכון להתקפי לב ושבץ מוחי בגיל צעיר".

נושאים קשורים:  חוק הגבלת פרסום ושיווק מוצרי עישון,  חדשות,  איתן כבל,  יהודה גליק,  אייל בן ראובן,  סגן שר הבריאות יעקב ליצמן,  האגודה למלחמה בסרטן,  ד"ר יעל בר-זאב,  ד"ר חגי לוין,  פרופ' נדב דוידוביץ',  מאבק בעישון,  החברה הרפואית למניעה ולגמילה מעישון
תגובות