חדשות

הקופות התנגדו אבל ועדת הכספים אישרה שינוי בהתחשבנות האשפוז הפסיכיאטרי

קופות החולים טוענות כי שינוי התחשיב אמור להיות מוגש עד חודש מרץ ויביא לגירעון נוסף | מנהל מרכז לבריאות הנפש: "המערכת עובדת בתנאי עוני נוראים. השינוי ישפר את מצבנו"

המרכז לבריאות הנפש באר שבע. "המשמעות לחולים חסרי הישע שלנו היא גדולה"

ועדת הכספים של הכנסת, בראשות ח"כ משה גפני, אישרה אתמול (ד') את בקשת משרד הבריאות לשינוי בסיס התחשיב לפיו משלמות קופות החולים לבתי החולים הפסיכיאטריים עבור אשפוז של מבוטחי הקופות.

בסיס התחשיב לתשלום לשנים 2018–2019 יהיה היקף ההוצאות בגין אשפוזים בשנת 2016 ולא בשנת 2014 כפי שנקבע במסגרת חוק ההסדרים בעבר. השינוי מגיע בעקבות כניסתה לתוקף של הרפורמה בבריאות הנפש ביולי 2016 שהצריכה עדכון התחשיבים.

בדיון הביעו מרבית נציגי קופות החולים טענה ששינוי התחשיב בסוף השנה מנוגד לחוק הקובע כי שינוי אמור להיות מוגש עד חודש מרץ, לכל היותר. ואמנם ועדת הכספים מתחה ביקורת על הבאת השינוי באיחור כה ניכר והאריכה בשבוע את מועד הגשת ההשגות של קופות החולים על התחשיב לאחר שיבוצע.

עם זאת, אישרה ועדת הכספים את המהלך נוכח המצוקה הקשה של בתי החולים הפסיכיאטריים. עמדת מנהלי בתי החולים היא שהשינוי יכניס 3-2 מיליון שקל נוספים לתקציב של כל בית חולים. בקרב הנוכחים בדיון היתה בסופו של דבר תמימות דעה  ש"מדובר בקרש הצלה לחולים הנמצאים במצב הקשה בחייהם ומאושפזים בתת תנאים".

בתחשיב שנת 2016 הובאו בחשבון רק שלושה רבעונים. נציג משרד הבריאות טען כי בעת ההחלטה לא עמדו בפני המשרד הנתונים של השנה כולה.

בין נציגי הקופות ומנהלי בתי החולים לבריאות הנפש, אמר עו"ד לירון חבוט לוי ("מכבי"): "אנחנו סבורים שניפגע מהצעד הזה אך אנחנו לא יודעים לומר במדויק עד כמה, מאחר שאין בפנינו חלק מהנתונים. על פי החוק, החובה היתה לפרסם את הצו עד מרץ. הואיל שהצו לא פורסם, הגענו למסקנה והתנהלנו על פי אותם היקפים שהונהגו גם השנה. יש פה עניין רטרואקטיבי".

ליזה שוקר ("מכבי") הוסיפה: "לגבי 2016 ו-2017 הקופות סגרו את הספרים שלהן. גם לגבי 2018 יש לנו את כל הנתונים". ובפנותה למשרד הבריאות, ציינה: "הייתם צריכים לפחות להתריע בפנינו על השינוי. ידעתם עליו. לנו יש הערכה שאנחנו מפסידים ב-2018 על הנושא הזה חמישה מיליון שקל, שמתווספים לסך הגירעון".

ניר עוז, נציג "מאוחדת", אמר: "אנחנו מתנגדים לשינוי. שנת 2016 מבחינתנו לא מייצגת כלום. אפשר להגדיר אותה כשנת התארגנות - מספר חודשים לאחר תחילת הרפורמה. היו הליכי בקרה, היערכות. כל זה לוקח זמן כדי להתרגל". יהודית לנגביץ מה"כללית" הודיעה כי "אנחנו מסכימים לשינוי, אבל מבקשים שיתחשבו בשנה שלמה ולא בתשעה חודשים כי אז זה יבטא נתונים יותר נכונים".

פרופ' יובל מלמד, מנהל "אברבנאל", ציין: "כל בתי החולים, אם עושים את החישוב המעודכן, יקבלו שניים או שלושה מיליון שקל בגין השינוי. בית החולים שלנו מלא  - חסר כסף. בכסף הזה אפשר לשפץ שתי מחלקות".

פרופ' זאב קפלן, מנהל המרכז לבריאות הנפש באר שבע, הוסיף: "המשמעות לחולים חסרי הישע שלנו היא גדולה. המערכת עובדת בתנאי עוני נוראים, זו מערכת כל כך חסרה שאנחנו צריכים לתת הנחות ולסבסד את קופות החולים. המטופלים שלנו, כשהם מגיעים לאשפוז, הם חסרי ישע שאיבדו את חירותם. השינוי ישפר את מצבנו במספר מיליונים לכל בית חולים. יש בית חולים שבו חמישה אנשים, על מזרנים, מצטופפים בחדר המיועד לשניים. הם מחפשים מקומות לינה במחלקות אחרות. כמה שחמור להגיד זאת, אבל אנחנו לא ממליצים למטופלים שלנו לבוא ולהתאשפז במוסדות שלנו".

נציג משרד המשפטים אמר בתגובה: "החלטנו לאשר את הצעד הזה כיוון שגם אם ההתבססות על 2017 היתה  במרץ, זה היה רטרואקטיבי. יש תמיד רטרואקטיבית. הקופות יודעות שיש כללים והן אמורות לפעול לפיהם, בדיעבד".

חיים הופרט, נציג משרד הבריאות: "פנינו עוד בינואר 2017 בבקשה לקבל נתונים. הקופות סיפקו נתונים עם הערות. פרסמנו חוזר חדש ופנינו שוב לקבלת נתונים ואז תיקנו את הצו. ככל שיכולנו להגיע מוקדם, היינו מגיעים מוקדם. צריך לזכות ששנת ההתחשבנות נסגרת הרבה אחרי דצמבר באותה שנה".

יו"ר הוועדה ח"כ גפני דרש בסיכום הדיון לפרסם את ההחלטה, לידיעת הקופות. "תנו להן 21 יום לשימוע במקום 14 לנוכח ההתנהלות השגויה הזאת", דרש גפני. הוא הוסיף: "אנחנו מאשרים את השינוי משום שהדבר הוא לטובת המצב הנוראי שבו שוהים חולים חסרי ישע. המשמעות היא ברמה של דיני נפשות". עוד הודיע גפני כי הוועדה תעקוב אחרי ההתנהלות בנושא הזה וסיכם: "כל מערכת הבריאות נמצאת בקריסה, וזו עוד דוגמה".

נושאים קשורים:  הרפורמה בבריאות הנפש,  קופות החולים,  בתי חולים פסיכיאטריים,  אשפוז,  עלויות אשפוז
תגובות
אנונימי/ת
13.12.2018, 21:00

אני עובד בבית חולים פסכיאטרי .ואני רואה את המצוקה והקושי ש"יש בבתי החולים חוסר צוות סעודי במחלקות ברמה פושעות הכל ישן ושבור לא מתאים לשנות ה.21.ועוד דורשים מהבית חולים לעשות אקרדטציה שזה בלתי אפשרי....