המועצה למניעה וטיפול במחלות לב וכלי דם תמליץ למשרד הבריאות לעבור לשיקום לב בבית. בין השאר משום שפחות מ-30% מבין כ-50 אלף חולי לב, על פי הערכה, שעומדים בתנאים לשיקום לב לאחר התקף, צנתור, ניתוח מעקפים והשתלת קוצב, מקפידים להגיע למכוני שיקום הלב הנמצאים ברוב בתי החולים, כך דיווח אתמול (ב') הבוקר "ידיעות אחרונות".

על פי הדיווח, מוצע ששיקום הלב ייעשה מתוך גישה שונה במסגרת תכנית בשם "שיקום לב מרחוק". במסגרת זו, מטופל שזכאי לשיקום לב יקבל תכנית פעילות גופנית כדי לבצע בביתו וכמו כן יקבל מד צעדים שיעביר את הנתונים למכון השיקום שבו יימצא תחת מעקב. צמיד אלקטרוני מיוחד המנטר את הדופק ישדר התרעה גם לרופא וגם למטופל כשהנתונים יעידו על סכנה. בנוסף יקבל המטופל מכשיר אק"ג קטן שגם הוא יעביר נתונים באמצעות אפליקציה לרופא ולצוות המשקם במכון הלב.

בדיווח נמסר כי בבניית התכנית וביצועה שותפים בנוסף למשרד הבריאות גם חברת שח"ל וחברת O2. המטופל שיצטרך לתכנית יגיע לביקורת רק פעם אחת בכל שישה שבועות.

משרד הבריאות מקווה שהתכנית תגרום לחולים רבים יותר לעבור שיקום לבבי ותמנע התקפי לב חוזרים ומקרי מוות כתוצאה מהם. עם זאת, הרופא המטפל יוכל לקבוע שמצבו הרפואי של המטופל מחייב שהליך השיקום יבוצע במכון שיקום הלב בית חולים.