חדשות

ה"כללית" חתמה על הסכם ייצוב שיעניק לה 3.4 מיליארד שקל תוך הגבלות שונות

"כלכליסט": ההסכם יאפשר ל"כללית" לחזור ולשלם את חובותיה לבתי החולים | הקופה התחייבה להגיע לאיזון תקציבי עד סוף 2019. אם יהיה גירעון - שכר ההנהלה יקוצץ אוטומטית ב־5%

מטה הנהלת "כללית". הנוסחה נוגסת בכספי הקופות הקטנות (מקור: ויקיפדיה)

משרדי האוצר, הבריאות וקופת חולים כללית חתמו בסוף השבוע על חבילת הסיוע – "הסכם הייצוב" לשנים 2019-2017 שיעניק לקופה כ־3.4 מיליארד שקל, מהם 1.53 מיליארד שקל יגיעו לקופה כבר השבוע. כך מדווח הבוקר היומון "כלכליסט". תנאי ההסכם יקבעו גם את הכללים להסכמים שייחתמו עם שאר שלוש הקופות. גירעון "הכללית" ב-2017 הגיע ל-1.288 מיליארד שקל לעומת 638 מיליון ב-2016.

בדיווח נמסר כי ההסכם יאפשר ל"כללית" לחזור ולשלם את חובותיה לבתי החולים לאחר שלא הצליחה לעשות זאת בשבועיים האחרונים. במהלך 2019 תקבל עוד 889 מיליון שקל לצורך הניהול השוטף, כל עוד תעמוד בהתחייבויות שלקחה על עצמה. בין השאר, הקופה התחייבה לסגור את הגירעון עד סוף 2019 ולהגיע לאיזון תקציבי ואם יהיה גירעון - שכר ההנהלה יקוצץ אוטומטית ב־5%.

כמו כן מסר "כלכליסט" שההסכם קבע כי שיעור העלייה בהוצאות השכר לא יעלה על 75% משיעור העלייה בהכנסות הקופה. לדוגמה: אם הכנסות הקופה גדלו ב־4%, אזי שכר הרופאים העצמאיים לא יוכל לגדול ביותר מ־3%. פרישת עובדים לא תיכלל במגבלה שהוטלה. ההסכם מחייב את הקופה בדיווח מפורט לממונה על השכר באוצר בנוגע להוצאות השכר, שעות נוספות וכו'. הפרה של נושא הדיווח תיחשב כהפרה של ההסכם כולו. הקופה גם התחייבה שמתחילת 2019 לא תיתן הטבות לעובדים חדשים לרבות פטורים או הנחות בהשתפות עצמית, במטרה לחסוך כסף לקופה וגם לא ליצור קשר יזום עם מבוטחים שאינם חברי "כללית".

ה"כללית" התחייבה גם להגיש הצעת תקציב עד סוף נובמבר בכל שנה ותקציב מאושר עד סוף דצמבר. עליה להכין ולהגיש תכנית התייעלות. הנתונים יוגשו למשרדי האוצר והבריאות, וזה נדבך נוסף בפיקוח ההדוק של שני המשרדים על הקופה. יו"ר הדירקטוריון והמנכ"ל חויבו לחתום על ההסכם ולמלא אחרי סעיפיו.

הקופה, על פי הדיווח, התחייבה להשקיע בקידום מאגר מידע רפואי משופר, שדרוג מערכת שיתוף המידע אופק - רשת התקשורת הסגורה והמאובטחת המאפשרת שיתוף והעברת מידע בין בתי החולים לבין קופות החולים. התחייבויות אחרות שלקחה עליה הקופה: לצמצם פניות לחדרי מיון הסובלים מעומס ניכר באמצעות הרחבת שירותי הרפואה בקהילה - שעות פעילות המרפאות ומוקדי השירות וכן להשקיע שבעה מיליון שקל במאבק נגד העישון. הקופה לא תוכל להנפיק טופס 17 אם מימון הפרוצדורה כרוך בתוספת תשלום מצד המבוטח, ללא קשר אם המממן הוא המטופל עצמו או חברת הביטוח.

"כלכליסט" מסר עוד כי הקיצוץ שהושת על משרד הבריאות, בהיקף 40 מיליון שקל בתקציב 2019 כחלק מהקיצוץ הרוחבי בהיקף של מיליארד שקל על כל משרדי הממשלה למימון הפעימה הראשונה של ההטבות לגימלאי המשטרה, לא ייצא לפועל. את רוב הקיצוץ יספוג משרד האוצר. כעשרה מיליון שקל ממנו הגיע מוויתור של ה"כללית" בעקבות החתימה על הסכם הייצוב.

נושאים קשורים:  "כללית",  הסכם ייצוב,  גירעונות קופות החולים,  חדשות
תגובות
 
אנונימי/ת
09.12.2018, 12:51

ניתן ליעל את השירות,לקצר טורים למכונים בשני דרכים:
1-מוקדי השירות יתקשרו למועמדים אשר נקבע להם יום בדיקה ולברר אם יופיעו לבדיקה.אם לא מתכוונים להופיע,יש למלא את התור בממתינים אחרים. כך רופא עצמאי שמבצע את הבדיקות לפי תשלום לשעה יטפל במלוא הרשימה באותו תשלום.
2-לבצע סינון של ההפניות לבדיקות עזר לא נחוצות,כאשר בהפניה לא מצוין כלל הליקוי הקליני שיש לברר ,מטרת הבדיקה או שהליקוי המתואר אינו מצדיק את הבדיקה.
3-לדאוג שהרופא המטפל יתנהג כרופא ולא כשוטר תנועה אשר מפנה לרופא מקצועי גם חולים שעם קצת מחשבה ,ניתן היה לאבחן במרפאה ראשונית.