חדשות

לראשונה בעולם: תינוקת בריאה נולדה מרחם שהושתל מתורמת מתה

רופאים בבית החולים של סאן פאולו בברזיל השתילו את הרחם הנתרם, הרחם נקלט ללא סימני דחייה וביציות מוקפאות שהוחזרו לרחמה של הנתרמת הובילו להריון

ניתוח קיסרי (אילוסטרציה)
ניתוח קיסרי (אילוסטרציה)

אישה בת 34 מברזיל, שעברה השתלת רחם מתורמת שנפטרה, ילדה תינוקת בריאה. כך דיווח שלשום (ג') The Lancet. בדיווח נמסר כי המושתלת סבלה מתסמונת מאייר-רוקיטנסקי-קסטר-האוזר, שגרמה לאי פוריות. תורמת הרחם מתה משבץ מוח בגיל 45.

בדיווח מתארים רופאים בבית החולים של אוניברסיטת סאן פאולו את הליך ההשתלה שבו חיברו עורקים, ורידים ורצועות מהרחם הנתרם לגוף הנתרמת. כעבור חמישה חודשים מההשתלה הודיעו הרופאים שהרחם נקלט ללא סימני דחייה. סריקות האולטרסאונד היו תקינות והנתרמת קיבלה מחזור חודשי באופן קבוע. ביציות מוקפאות שלה הוחזרו לרחם לאחר שבעה חודשים ועשרה ימים והובילו להריון.

הלידה התרחשה בניתוח קיסרי בשבוע ה-35 להריון. התינוקת נולדה בריאה במשקל של 2,550 גרם. עתה היא בת שבעה חודשים ו-20 ימים ומשקלה 7,200 גרם.

בדיווח נמסר כי עד כה בוצעו עשר השתלות רחם מתורמות שנפטרו בארה"ב, בצ'כיה ובטורקיה אולם העוברים לא הצליחו לשרוד. השתלת הרחם הראשונה מן החי נעשתה בשוודיה ב-2014. עד כה דווח על 39 השתלות רחם מן החי שהובילו ל-11 לידות מוצלחות.

נושאים קשורים:  השתלת רחם,  ביציות מוקפאות
תגובות