חדשות

ריב בין האוצר למשרד הבריאות מונע שימוש בטכנולוגיה יעילה לחולי סרטן

הוועדה המאשרת שימוש בטכנולוגיות רפואיות חדשות וקובעת את מחיריהן משותקת זה שנתיים בשל מחלוקת על תעריפי הטיפולים ברדיותרפיה לחולים אונקולוגים וסירובו של האוצר לאשר שירותים חדשים

בשל מחלוקת בין משרד האוצר לבין משרד הבריאות, בתי החולים וקופות החולים, הוועדה הבין משרדית המאשרת שימוש בטכנולוגיות רפואיות חדשות וקובעת את מחיריהן משותקת שנתיים. אחת התוצאות למצב הזה: בתי החולים לא יכולים להשתמש בטכנולוגיה חדשנית שאמורה לסייע לחולי סרטן. כך מדווח הבוקר (ה') "כלכליסט"

בדיווח נמסר כי במרכז המחלוקת, הטכנולוגיה החדשנית MRI TRAMS שאושרה כבר ב-FDA ומאפשרת לגלות ברמת דיוק גבוהה חזרה של הגידולים. ביכולתה להבדיל בין גידולים סרטניים חוזרים לבצקות, דלקות ותופעות אחרות שאינן קשורות לסרטן. כך ניתן לקבוע אם החולה חייב לחזור לחדר הניתוח או לעבור שוב טיפולי כימותרפיה.

הטכנולוגיה הזאת רלבנטית לכל החולים האונקולוגים הנדרשים לעבור ביקורות ובדיקות חוזרות לאחר ההחלמה. בדיווח מודגש כי הטכנולוגיה הזאת יכולה לחסוך כספים רבים לקופות החולים ולהפחית במספר החולים הנדרשים לרצף טיפולים נוסף.

ועדת המחירים הבין משרדית, שבה נציגים ממשרד האוצר ומשרד הבריאות, קובעת את תעריפי כל שירות רפואי שניתן במערכת הבריאות הציבורית ("המחירון") וכל שירות מזוהה בקוד ספציפי. לוועדה זאת יש ועדת משנה לנושאים מקצועיים שבה נציגי קופות החולים ובתי החולים. היא מתכנסת אחת לחודש כדי לבחון טכנולוגיות חדשות ולאשרן. משניתן האישור מתכנסת ועדת המחירים לקביעת הקוד ותעריף השימוש.

אולם, מדווח העיתון, וועדת המחירים משותקת זה שנתיים בשל מחלוקת על תעריפי הטיפולים ברדיותרפיה (הקרנות) לחולים אונקולוגים וסירובו של האוצר לאשר שירותים חדשים. בדיווח נמסר כי ב־2016 התלוננו קופות החולים על המחיר המופרז לכאורה שגובים בתי החולים על הטיפולים הנ"ל ודרשו שיעודכן כלפי מטה. בתי החולים סירבו בתוקף בעוד קופות החולים טוענות שהשתכללות מערכות הרדיותרפיה תומכות בדרישתן להוזלת המחירים.

העיתון ציטט "גורם" באחת מקופות החולים, שאמר: "בתי החולים מתעקשים לשמור על המחיר המקורי שנקבע בעת שהטכנולוגיה נכנסה לשימוש. הם גובים ביודעין מחיר שאיננו משקף את העלויות. מדובר בתמחור יתר".

משרד האוצר תומך בעמדת קופות החולים בעוד משרד הבריאות תומך בבתי החולים הממשלתיים שלמעשה בבעלותו. המחלוקת בנושא הזה לא נפתרה עד כה ולכן שימוש ב- MRI TRAMS לא יגיע למערכת הבריאות הציבורית. לפני כחודש אישרה ועדת המשנה את הטכנולוגיה החדשה אך במליאת ועדת המחירים, נציגי האוצר הם שהביאו לפסילתה.

העיתון ציין כי משרד הבריאות הודה אתמול בכך שוועדת המחירים משותקת, אבל לא רק בגלל המחלוקת בנושא הרדיותרפיה. משרד האוצר מסר בתגובה כי "בדיקת ה־MRI TRAMS הוגשה לדיון של ועדת המשנה לנושאי מחירים כדי לקבל התייחסויות גורמי המקצוע ולאחר שיתקבלו, ייבחן התמחור המוצע  על בסיס שיקולים רפואיים וכלכליים. בשנים האחרונות דווקא עודכנו מחיריהם של עשרות שירותים במחירון".

נושאים קשורים:  רדיולוגיה,  MRI TRAMS,  גידולים ממאירים,  ועדת המחירים הבין משרדית,  משרד האוצר,  משרד הבריאות,  חדשות
תגובות
 
אנונימי/ת
06.12.2018, 13:07

לא ברור ולא מצוין בכתבה. האם טכנולוגיה כזו, שאושרה על ידי ה-FDA רק לפני כמה שבועות, לא אמורה לעבור דרך סל התרופות קודם?