הממונה על מערכת הבריאות בנציבות שירות המדינה, יוני דוקן, הודיע למנהלי בתי החולים הממשלתיים כי הם יכולים לגייס רופאים שכבר יצאו לפנסיה בניסיון להתגבר על המחסור ברופאים במקצועות שבמצוקת כוח אדם, כך מדווח הבוקר (ד') "דה מרקר".

בדיווח נמסר כי ניתן לאייש תקנים ריקים בפסיכיאטריה של המבוגר ושל הילד, גריאטריה, רפואה פנימית, כירורגיה כללית, רפואה דחופה (מיון) פתולוגיה, המטואונקולוגיה ילדים, שיקום, הרדמה, טיפול נמרץ, נאונטולוגיה ורפואה גרעינית.

עד כה אפשרו לבתי החולים הממשלתיים להאריך שירות לרופאים ולרופאות עד גיל 70, תוך שמירת תנאי עבודתם ושכרם והמשך צבירת זכויות. עתה מאשרת הנציבות לגייס רופאים שכבר פרשו לשלוש שנים עם אפשרות להארכה בשנתיים נוספות, באישור מיוחד ולעתים אף עד סוף שנות ה-70 לחייהם, בכפוף לאישור כשירות רפואית.

כמו כן מאפשרת עתה הנציבות לבתי החולים להציע תנאים מיוחדים לרופאים הגימלאים: דרגת הרופא תיקבע לפי דרגתו האחרונה במוסד הרפואי שבו הועסק ושכרו ייקבע לפי ההשתכרות הגבוהה ביותר שהיתה לו לפני הפרישה.

התקנים הלא מאוישים בבתי החולים הממשלתיים הם, לפי נתוני נציבות שירות המדינה: בפסיכיאטריה - 101, ברפואה פנימית - 62, בגריאטריה - 33, בכירורגיה כללית - 15, בהרדמה וברפואה דחופה - 10, בכ"א בהמטולוגיה - 8. בדיווח נמסר כי מחסור דומה בפסיכיאטריה קיים גם בבתי החולים של שירותי בריאות כללית ובמרפאות הקהילה.

מנהלי בתי החולים המצוטטים בדיווח – פרופ' יצחק קרייס ("שיבא"), ד"ר ארז און ("פוריה") ופרופ' יחיאל לבקוביץ ("באר יעקב") – טענו כי זהו פתרון זמני בלבד. פרופ' לבקוביץ, שהוא גם ראש החוג לפסיכיאטריה בבית הספר לרפואה באוניברסיטת תל אביב, אמר כי עקב מחסור בכוח אדם אין גם מי שיכשיר את הדור הצעיר של הרופאים בתחום זה.

ב"שיבא", אמר פרופ' קרייס מועסקים כבר עתה כ-150 רופאים פנסיונרים – רופאים עד גיל 70 בחצי משרה ועד גיל 73 ברבע משרה, ואחדים גם ממשיכים לעבוד לאחר גיל 73 אבל המדיניות היא לא לאשר להם להישאר בעמדות ניהול "כי חשוב לקדם את הצעירים".

עוד מסר "דה מרקר" כי משרד הבריאות והוועדה לתכנון ותקצוב (ות"ת) הקימו ועדה שמשימתה למצוא עד סוף הרבעון הראשון של 2019 דרך להגדיל ב-26% את מספר הסטודנטים הישראלים לרפואה – מכ-750 שהחלו את לימודיהם השנה ל-950 שיתחילו בלימודיהם בתוך שלוש השנים הבאות. בצוות ד"ר ערן הלפרן, מנהל המרכז הרפואי רבין-בילינסון העומד בראש איגוד מנהלי בתי החולים, ופרופ' שמעון מרום (הטכניון), נציג פורום הדיקנים. בדיווח נמסר כי המשימה שהוטלה על הצוות היא למצוא דרך לשנות את הרכב השדות הקליניים כך שניתן יהיה להגדיל את  מספר הסטודנטים לרפואה כאשר היעד לעתיד הוא 3.2-3 רופאים ל-1,000 נפש.