חדשות

המדינה להר"י בבג"ץ: תוספת שנתית של 200 מיטות אשפוז תספיק

למרות ששיעור מיטות האשפוז לנפש בישראל הוא מן הנמוכים ביותר במדינות ה־OECD וצפוי להידרדר עוד, המדינה מסרבת לדרישת הר"י להוסיף 350 מיטות אשפוז למערכת הבריאות הציבורית בכל שנה

טיפול בחולים מאושפזים. אילוסטרציה

המדינה מתנגדת להוספת 350 מיטות אשפוז בשנה למערכת הבריאות ומסתפקת בתוספת של 200 מיטות בשנה בלבד. כך עולה מתשובת המדינה לעתירת לבג"ץ שהגישה ההסתדרות הרפואית כבר לפני חצי שנה. את העתירה בשם ההסתדרות הרפואית הגישו עורכות הדין ארנה לין, מיכל הראל ומוריה גליק.

שיעור מיטות האשפוז לנפש בישראל הוא מן הנמוכים ביותר בקרב מדינות ה־OECD וצפוי, על פי התחזיות, להידרדר עוד ללא תוספת מיטות.

ההסתדרות הרפואית עתרה, כאמור, לפני כחצי שנה בדרישה להוסיף 350 מיטות אשפוז למערכת הבריאות הציבורית בכל שנה. בעתירה הודגש כי זו התוספת היחידה שתבטיח ששיעור מיטות האשפוז לא ירד מתחת ל־1.8 מיטות לאלף איש.

אולם, כך דיווח "ישראל היום" הבוקר (ג'), בתגובת משרדי האוצר והבריאות לעתירה זאת נטען שהמדינה כבר אישרה תכנית רב־שנתית במסגרתה יתווספו 1,200 מיטות אשפוז בחמש השנים שבין 2017 ל-2022. אלא שבהמשך התשובה מתברר שאפילו מיטות האשפוז לשנים 2018-2017 לא ניתנו במלואן: ניתנו רק 200 מיטות ב־2017, ואילו תוספת המיטות לשנה הנוכחית רק "הוקצתה".

"אין חולק על כך שעקב אילוצי התקציב ומגבלותיו לא ניתנה תוספת גדולה יותר, שתבטא טוב יותר את צורכי האוכלוסיה בשנים הקרובות. כך בוודאי היה נעשה בעולם אידיאלי, אולם מדובר בתוספת משמעותית ביותר, שמצדיקה כשלעצמה את דחיית העתירה", כך נכתב בתשובת המדינה.

בדיווח נמסר עוד כי עמותת "רפואה בטוחה", בראשות רחל לייקוביץ, הגיבה לתשובת המדינה: "במשרד האוצר אין הפנמה שמערכת הבריאות נמצאת במצב חירום ממש כפסע לפני הקמת בתי חולים שדה כדי להעניק מענה כלשהו לחולים. חוסר ההבנה וההפנמה של האוצר מחזיר אותו לקלישאות תקציביות טכניות, שאינן עולות בקנה אחד עם מצב החירום בשטח".

נושאים קשורים:  תוספת מיטות אשפוז,  הר"י,  בג"ץ,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
06.12.2018, 00:35

ייתכן והבעיה העיקרית היא שסגן שר הבריאות (סגנו של שר הבריאות שהוא גם שר הבטחון ושר החוץ וגם ראש הממשלה) הוא אולי גדול בתורה, אבל למרות שהוא משמש בתפקידו מספר שנים לא קטן, לא ברור אם הצליח להבנת שלל הבעיות הקשור בעולם הרפואה הישראלי ומנכ"ל משרד הבריאות, שהוא כנראה בעל כישורים מינהליים טובים, אין לו לא ידע רפואי (כמו שהיא לרופאים ששימשו בעבר כמנכ"לי משרד הבריאות) ולא את ההבנה לאספקטים המקצועיים והאנושיים של אחד המקצועות המסובכים והרגישים - מקצוע הרפואה.

06.12.2018, 00:50

הממשלה הזאת עסוקה במלחמת הישרדות ונאבקת על נשימותיה האחרונות. היא חיה פצועה. היא יודעת שמערכת הבריאות אינה תחום עליו היא תיפול או תקום. היא גם יודעת מנסיון השנים האחרונות שהר״י איננה בדיוק הגלדיאטור שיקום ויעשה שרירים. השבתה כללית של מערכת הבריאות היתה מעבירה מסר כפול:
1. מסר חיצוני - נמאס לנו מהרס מערכת הבריאות והפגיעה המתמשכת במעמד הרופא. ההסתדרות הרפואית חוזרת להיות גורם משמעותי במערכת הבריאות שכדאי מאד להקשיב לדברים היוצאים ממנו.
2. מסר פנימי - לחברי הארגון - ההסתדרות הרפואית חוזרת להיות ארגון אכפתי ואחראי שחוזר לערכי הבסיס שלו - שמירה על מקצוע הרפואה, מעמד הרופא ומערכת הבריאות.
לפי ההתנהלות הרופסת של הר״י בשנים האחרונות, לא נראה שיש מספיק ויאגרה מנהיגותית כדי שכך יהיה.