שופטת בית משפט השלום בנצרת לילי יונג גפר האריכה בארבעה ימים את מעצרו של הראשון מבין 40 החשודים שהובאו אתמול (ב') בפניה, בזה אחרי זה, בפרשת ההתחזות של רופאים, סטז'רים ורוקחים מהמגזר הערבי על סמך שימוש בתעודות מפוקפקות הנחשדות כמזויפות מאוניברסיטאות בארמניה.

כבר בהחלטתה הראשונה קבעה השופטת: "יש תשתית ראייתית וחשד סביר נגד החשוד. המעשים המיוחסים חמורים מאין כמותם. אין מדובר במעשי זיוף או מרמה שנועדו אך ורק לקבלת כספים או טובות הנאה, אלא מדובר בניסיון לקבל רשות לטפל כרופא בבני אדם, כאשר החשוד יודע שאין הוא כשיר לביצוע טיפולים ואבחנות, כי לא עבר את ההכשרה המתאימה וכי הוליך שולל את הגורמים במשרד הבריאות לסבור כי ניתן לבטוח וכי המטופלים יזכו לטיפול רפואי נאות. מדובר במעשים שבהצלחתם יש לא רק כדי להעניק לחשוד טובת הנאה שהיקפה עצום, אלא גם לסכן את שלומם של בני אדם".

התובע מטעם המשטרה אמר בבית המשפט כי המסמכים שהציג החשוד הראשון למשרד הבריאות מצביעים על "זיוף מקום הלימודים, היקף הלימודים ומשכם, שמות הקורסים שנלמדו והציונים שקיבל". הוא הודיע כי צפויים להיחקר עוד עשרות מעורבים, חלקם כחשודים וחלקם כעדים. אחדים מהחשודים עבדו בבתי החולים קפלן, אסף הרופא וברזילי ואחד בשירות בתי הסוהר.

Ynet דיווח בהקשר זה כי חושף הפרשה הוא ד"ר פכרי חסן, רופא שיניים, ששלח מכתב אנונימי למשרד הבריאות והביע חשש שרופאים ומתמחים המציגים תעודות מאוניברסיטאות מסוימות בארמניה לא באמת למדו שם רפואה.

לכתב האתר סיפר ד"ר חסן כי עמותת רופאי השיניים הערבים בישראל, שהוא עומד בראשה, שומרת על קשר עם הסטודנטים הערבים הלומדים בחו"ל. "בעת ביקור במולדובה יחד עם יו"ר ועדת המעקב של ערביי ישראל נפגשנו עם ראשי אוניברסיטה, הסטודנטים ואחרים, שם קיבלנו רושם שדברים לא הולכים בסדר'".

לדבריו, כפי שנמסר בדיווח, גילה כי סטודנטים שסיימו שנה שנייה או שלישית באוניברסיטאות בג'נין, בירדן או במדינה אירופאית אחרת קופצים שנה ומסיימים לפני הקולגות שלמדו איתם בכיתה. בהמשך התברר לו כי כנופיה שבראשה אדם ממוצא סורי שעבד ממולדובה ובארמניה, ואדם נוסף מעזה, עמדו בקשר עם כנופיה מישראל וגבו מהסטודנטים שהיו מעוניינים בקיצור דרך 15 אלף אירו בתמורה לתעודה מארמניה.

ד"ר חסן מסר לדבריו את כל המידע שאסף בנושא זה לד"ר אמיר שאנון, מנהל אגף רישוי מקצועות רפואיים לשעבר, שהגיש את התלונה במשטרה בשם משרד הבריאות. הוא טען כי מדובר בזיוף של יותר מ-217 תעודות וכי ככל הנראה יש אנשים נוספים שבידיהם תעודות כאלו.

בדיווח נמסר כי עורך דינו של אחד החשודים טען שניתן היה להסתפק בבירור במשרד הבריאות ואין מקום לעצרו. לדבריו, הלקוח שלו מכחיש את המיוחס לו, הוא למד כדין והגיש מסמכים כדין. "אם משרד הבריאות חושב שאנשים שלא למדו כראוי יכולים לעבור את מבחני ההסמכה שלהם, אז מי שהכין את המבחנים חייב לבחון את עצמו", אמר ותמה מדוע במשטרה ובמשרד הבריאות לא הפסיקו את עבודתם אם הטענה היא שהם מסכנים את החולים.