התמכרויות

מה הם הדפוסים של אנשים הסובלים מהתמכרויות לחומרים שונים בערב הסעודית?

החוקרים הדגימו כי חל שינוי בחומרים אליהם אנשים מתמכרים ובעקבותיהם מגיעים לאשפוז במרכזי גמילה בערב הסעודית, כאשר הסיבה הנפוצה ביותר היא התמכרות למספר חומרים במקביל

התמכרויות (אילוסטרציה)
התמכרויות (אילוסטרציה)

בעיית ההתמכרות לחומרים מסוכנים היא אחד מ-20 גורמי הסיכון המרכזיים לבריאות ירודה ברחבי העולם. למרות שמדובר בבעיה נפוצה במזרח התיכון, ישנם מעט מאוד מחקרים העוסקים בנושא בערב הסעודית.

מטרת המחקר הנוכחי הייתה לתעד את דפוסי ההתמכרות ואת המאפיינים החברתיים-כלכליים של האנשים המכורים המגיעים למרכזי גמילה מקומיים. מדובר במחקר תיאורי, רטרוספקטיבי שבוצע על סמך רשומות רפואיות של מטופלים שאושפזו במרכזי גמילה פסיכיאטריים.

המדגם כלל את כל המטופלים שאושפזו במרכז הגמילה בתקופה שבין ינואר 2016 לדצמבר 2016. המידע נאסף באופן רטרוספקטיבי מהרשומות הרפואיות של המטופלים. התוצאים המרכזיים שנבדקו היו מידע אפידמיולוגי תיאורי והשוואות סטטיסטיות.

המחקר כלל 612 מטופלים. מרבית המטופלים (73%) היו בגילאי 21-40 שנים. הסיבות הכי נפוצות לאשפוז בקרב אנשים בגילאים 20-40 שנים (45%) ובקרב בני נוער שנשרו מבית הספר (41%) היו בעקבות שימוש במגוון חומרים שונים (60%) ובאמפטמינים (24%). מספר החומרים הממוצע בו השתמשו המטופלים המכורים למספר חומרים בו זמנית היה 2.5 (המקסימום היה 6 חומרים שונים). החוקרים לא מצאו קשר בין היסטוריה משפחתית של התמכרות לסמים ומחלות נפש.

החוקרים הסיקו כי הייתה עליה בהתמכרות למספר חומרים בו זמנית ולאמפטמינים וירידה בהתמכרות לתרופות מרשם בהשוואה למחקרים קודמים שבוצעו בערב הסעודית. כמו כן, נמצאה ירידה בשיעורי ההתמכרות להרואין ואלכוהול. תוצאות המחקר העלו כי למכורים ישנן מאפיינים אפידמיולוגיים וחברתיים מסוימים ודפוסים הקשורים לחומרים עצמם. החוקרים ממליצים כי הרשויות צריכות לעשות מאמצים להבין את הסיבות להתמכרות.

במחקר היו שתי מגבלות עיקריות, הוא לא כלל נשים ולא נבדקה השכיחות של עישון טבק.

מקור: 

Ibrahim, Y. et al. (2018) Annals of Saudi Medicine 38,5.

נושאים קשורים:  התמכרויות,  מרכזי גמילה,  סמים,  תרופות מרשם,  אלכוהול,  מחקרים
תגובות