חדשות

ועדת הסל: דירוג גבוה לסקר לגילוי נגעים טרום סרטניים בצוואר הרחם

שלוש תרופות שכבר נכללות בסל - אופדיבו, קיטרודה וטאפינלאר/מקיניסט - אך הוגשה עתה בקשה להכללתן גם לטיפול במלנומה בשלבים מתקדמים של המחלה, גם קיבלו את הדירוג הגבוה ביותר

בדיקת PAP, איתור סרטן צוואר הרחם (צילום: אילוסטרציה)

סקר לגילוי נגעים טרום סרטניים של צוואר הרחם כבר בגילאי 34-25 ו-65-55, וכן שלוש תרופות שכבר נכללות בסל התרופות - אופדיבו, קיטרודה וטאפינלאר/מקיניסט - אך הוגשה עתה בקשה להכללתן גם לטיפול במלנומה בשלבים מתקדמים של המחלה, קיבלו את הדירוג הגבוה ביותר A9 בישיבת העבודה החמישית שקיימה הוועדה להרחבת סל התרופות לקראת 2019. עיקרי החלטותיה פורסמו אתמול (ג').

כמו כן קיבלו את הדירוג A8/9 עוד 11 תרופות – הן והארבע מהדירוג הראשון עלו לדיון בשלב השני של דיוני הוועדה ולהן סיכויים טובים להיכלל ברשימת התרופות והטכנולוגיות הנוספות שייכללו בסל החל מינואר הקרוב.

בישיבה זאת עסקה הוועדה בתכשירים בגינקולוגיה, דרמטולוגיה ואלרגיה, אונקולוגיה (גידולים סולידיים), בתרופות לטיפול במחלות מערכת העיכול ובמלנומה.

הוועדה העניקה דירוג A8/9 לתכשיר Diclectin לטיפול בבחילות והקאות בנשים הרות, סבסוד מלא של אמצעי מניעה הורמונליים או התקן תוך רחמי ואמצעי מניעה חוצצים למיניהם לנשים עד גיל 30. כיום כלולות בסל התרופות גלולות לנערות עד גיל 20 בסבסוד מלא.

כמו כן הוענק הדירוג השני בסולם (A8/9) גם לפאה משיער טבעי עבור חולי אלופציה אראטה טוטליס/אוניברסליס; לתכשיר Trmfya לטיפול בפסוריאזיס, אולם הוועדה ביקשה לבחון את התמחור; לתכשיר Dupixent שכבר כלול בסל אבל הוגשה בקשה להרחבת ההכללה גם כקו טיפול סיסטמי אחד לטיפול באטופיק דרמטיטיס ברמת חומרה בינונית עד חמורה; ל-Nucala הכלולה בסל אבל עתה נתבקשה הרחבת הכללות לטיפול ב-EGPA - מחלת העור Eosinophilic Granulomatosis with Polyangiitis.

עוד הוענק הדירוג השני בסולם ל-Abraxane לטיפול קו ראשון בסרטן גרורתי של הלב; ל-Stivarga הכלולה בסל לשם טיפול בסרקומה מסוג GIST ועתה הוגשה הבקשה להרחבת המסגרת ההכללה גם לטיפול בסרטן הכבד לחולים שקודם לכן טופלו ב-Sorafenib; ל-Opdivo שגם לגביה הבקשה השנה היא להרחבת הכללתה גם כטיפול בחולי סרטן כבד שקיבלו קודם לכן את הטיפול ב-Sorafenib. אופדיבו כבר נכללת בסל לטיפולים במלנומה, סרטן כליה, ריאה מסוג NSCLC, סרטן ראש-צוואר, לימפומה מסוג הודג'קין, סרטן דרכי השתן וסרטן קולורקטלי.

Lutathera – תכשיר לטיפול בגידולים גסטרו אנטרו לבלביים נוירואנדוקרינים (GEP Nets) חיוביים לקולטן לסומוטוסטטין שאינם ניתנים להסרה בניתוח או שהם גרורתיים – קיבל אף הוא את הדירוג A8/9 והוועדה ביקשה התייחסות מומחים לעניין תעדוף התכשיר.

בנוסף, גם קיטרודה שכבר נכללת בסל – גם עבור חולי סרטן ילדים ומבוגרים עם מחלה לא נתיחה או גרורתית שמחלתם התקדמה לאחר כישלון הטיפול הקודם ולא קיימת עבורם אלטרנטיבה טיפולית מספקת. ברשימת הגידולים: סרטן נוירואנדוקריני, מזותליומה, קרצינומה אנדרנוקורטיקלית, סרטן צוואר הרחם, שחלה, מוח, סרטן בבלוטת הרוק, אשכים, סרטן של האמפולה ע"ש Vater.

בין הדירוגים הנמוכים יותר מ-A8 שהוועדה העניקה: הגדלת מימון לטיפול רפואי בים המלח לחולי פסוריאזיס, פוטותרפיה לאותם חולים וגם ממוגרפיה לגילוי מוקדם של סרטן שד שלגביה נתבקשה הקדמת גיל הזכאות ל-40, אבל לעניין זה קבעה הוועדה כי הנושא יועלה לדיון בעת עדכון סל התרופות לשנת 2020 כאשר גם יתקבלו המלצות ועדה שמינה משרד הבריאות לבחינת אסטרטגיית הגילוי המוקדם לרבות את נושא הגיל. גם הבקשה לעניין שיפור הפוריות באמצעות הקפאת ביציות שלא מסיבות רפואיות קיבלה דירוג נמוך ביותר (B6) כך שלא תידון בשלב הבא.

נושאים קשורים:  ועדת סל התרופות,  אופדיבו,  קיטרודה וטאפינלאר/מקיניסט,  דירוג A9,  דירוג A8/9,  סל שירותי הבריאות,  חדשות
תגובות