חדשות

מחקר דני: רופאים סובלים מעומס ומאלימות ולכן חשופים יותר למחלות לב

רופאים נמצאים ברביעיה הראשונה של מקצועות מועדים למחלות לב, כלי דם ושבץ בשל עומס מוגזם, איומים וחשיפה לאלימות במקום העבודה

"רופאים רבים אינם מרוצים מהעיסוק במקצועם, אחוז הרופאים הסובלים מדיכאון ואף מתאבדים הולך ועולה". אילוסטרציה

מחקר שנערך באוניברסיטת קופנהגן על ידי צוות דני ושוודי ונמשך 12 שנה בהשתתפות כ־80 אלף עובדים בני 19 עד 65 מדנמרק ומשוודיה, שלא סבלו קודם לכן מאירועי לב או ממחלות כרוניות, העלה כי עומס מוגזם בעבודה, איומים וחשיפה לאלימות במקום העבודה מגבירים סיכון למחלות ובמיוחד להתקפי לב. רופאים נמצאים ברביעיה הראשונה של מקצועות מועדים למחלות מאחר שהם סובלים לא אחת מאיומים וממעשי אלימות. על ממצאי המחקר העיקריים מדווח הבוקר (ג') "ידיעות אחרונות".

הממצאים המפורטים של המחקר פורסמו לפני כשבוע ב-European Heart Journal ואלה העיקריים שבהם: 9% מכלל המשתתפים דיווחו כי חוו איומים במקום העבודה, סיפרו כי נחשפו לאלימות בעבודתם, 4% מכלל המשתתפים לקו במהלך שנות המחקר במחלת לב או במחלת כלי דם, שנגרמה כתוצאה מהתקף לב או משבץ.

ארבעה המקצועות שעובדיהם נחשפים לאיומים ולאלימות יותר מכלל העובדים במשק הם עובדים סוציאליים (47% מהם, שהשתתפו במחקר, סיפרו כי עברו חוויות שכאלו בעבודתם); עובדי אבטחה ושמירה (29%); רופאים ואחיות (25%) וכן מורים (16%).

59% מכלל בעלי המקצועות הללו שחוו איומים לקו במהלך 12 שנות המחקר עצמו במחלות לב וכלי דם, ו-25% מהם, שחוו אלימות, לקו גם הם באותן מחלות.

החוקר הראשי בפרויקט, ד"ר טיאנווי שו, אמר: "אם נוכל למנוע את האיומים והאלימות במקום העבודה תהיה לכך השפעה דרמטית על מניעת מחלות לב וכלי דם של העובדים. בדיוק כמו שאנחנו ממליצים להימנע מצריכה מוגברת של סוכר או משתיית אלכוהול כדי להגן על הלב, כך אנחנו ממליצים להימנע ממצב שבו העובד נתון לאיומים או אלימות. על העובדים הסובלים מכך לבקש סיוע ותמיכה נפשית כדי להתמודד עם אותן תופעות ולא להקל בהן ראש כי הדבר עלול לפגוע בבריאותם".

נושאים קשורים:  עומס,  אלימות כלפי רופאים,  סיכון למחלות לב,  חדשות
תגובות