מחקרים

איך הבעות פנים מגרות היווצרות טיקים בקרב אנשים עם תסמונת טורט?

החוקרים הדגימו באמצעות בדיקות MRI תפקודי כי ישנן קישוריות באזורים שונים במוח שמובילות לכך שהבעות פנים מסוימות עשויות לעודד היווצרות מוגברת של טיקים בקרב מטופלים עם תסמונת טורט

20.11.2018, 11:24
מוח (צילום: אילוסטרציה)
מוח (צילום: אילוסטרציה)

תסמונת טורט היא הפרעה התפתחותית נוירולוגית המאופיינת בטיקים תנועתיים וקוליים. הטיקים מבוטאים באופן בלתי רצוני, כפייתי והם מקושרים לדחף מקדים. הטיקים מוחמרים בעקבות לחץ ויכולים להיות מגורים על ידי גירויים חיצוניים, כולל רמזים חברתיים כמו פעולות או הבעות פנים של אנשים אחרים. חשוב לציין כי גירוי חברתי רגשי, באמצעות הבעת פנים המביעה כעס היא בעלת הפוטנציאל הגבוה ביותר כרמז חברתי מאיים ומהווה גירוי לתגובות התנהגותיות גם בקרב אנשים בריאים, דבר המצביע על כך כי ייתכן שהמנגנונים הללו פשוט יותר רגישים בקרב אנשים עם תסמונת טורט.

במחקר השתתפו 21 משתתפים עם תסמונת טורט ו-21 משתתפים בריאים אשר עברו בדיקות MRI תפקודי בזמן שצפו בפרצופים עם הבעות פנים ניטרליות או כועסות. החוקרים כימתו את ההבדלים בפעילות הנוירונלית המקושרת לעיבוד מידע חברתי. החוקרים צילמו בווידאו את המשתתפים בזמן שעברו את ההדמיה המוחית על מנת שיוכלו לנטרל השפעות אחרות על הטיקים בתגובה לתהליך עיבוד הפנים.

החוקרים מצאו שבשתי הקבוצות הגירוי של הבעת הפנים עורר הפעלה מוגברת של מספר אזורים קנוניים של תפיסה, כולל האזור האוקסיפיטלי והאזור ב-fusiform שאחראים על עיבוד פנים. עם זאת, בקבוצת תסמונת הטורט החוקרים מצאו תגובות נוספות באזור האינסולה הקדמית בחשיפה להבעות פנים ניטרליות וכועסות.

בהמשך החוקרים בדקו את הקישוריות התפקודית במהלך הצפייה בהבעות פנים בסדרה של אינטראקציות פסיכופיזיולוגיות. החוקרים מצאו שאצל מטופלים עם תסמונת טורט, אזור האינסולה הראה קישוריות תפקודית עם סט של אזורים קורטיקלים הידועים כקשורים להיווצרות טיקים: האזור המוטורי הפרה-משלים (presupplementary motor area), הקורטקס הפרה-מוטורי, הקורטקס המוטורי הראשי וה-Putamen. בנוסף, נמצא כי הקישוריות התפקודית של האינסולה עם ה-Globus pallidus והתלמוס השתנתה בהתאם לחומרת הטיקים, בזמן שהקישוריות באזור המוטורי המשלם השתנתה ביחס לתחושה המקדימה, כאשר הקישוריות של האינסולה לאזורים הללו כלתה במידה נרחבת יותר במטופלים עם תסמינים חמורים יותר.

החוקרים מצאו כי האזור האוקסיפיטלי האחראי על תפיסת פנים הראה רמות מוגברות של קישוריות תפקודית בקרב משתתפים עם תסמונת טורט עם אזורים קורטיקלים אחוריים, כולל הקורטקס הסומטוסנסורי. בנוסף, נראה כי קישוריות באזור האוקסיפיטלי שאחראי על תפיסות פנים עם הקורטקס הסומטוסנסורי הראש והקורטקס המוטורי הראשי השתנתה בפרופורציה לחומרת הטיקים. החוקרים לא מצאו אינטראקציות פסיכופיזיולוגיות מובהקות בקבוצת הביקורת.

הממצאים הללו מדגישים את המנגנון הפוטנציאלי בתסמונת טורט דרכו ייצוגים של מידע חברתי מעורר רגש מוגברים בקורטקס האינסולה ועשויים להשפיע על הריאקטיביות של מסלולים מוטוריים תת קורטיקלים, המעודדים היווצרות של תנועות מוטוריות שלבסוף מובילות ליצירת טיקים.

החוקרים הסיקו כי טיפולים רפואיים ופסיכולוגיים אשר יתמקדו בהפחתת הריאקטיביות לגירויים חברתיים באזור האינסולה יכולים להפחית את הטיקים אצל אנשים עם תסמונת טורט.

מקור: 

Rae, C.L. et al. (2018) Brain 141,11.

נושאים קשורים:  מחקרים,  תסמונת טורט,  טיקים,  MRI תפקודי,  אינסולה,  הבעות פנים,  ריאקטיביות
תגובות
אנונימי/ת
22.11.2018, 06:58

זה אכן כך. אני בעל תסמונת טוראט, וכאשר אנשים מפהקים לידי, זה מגביר לי הטיקים