חדשות

ליצמן לנתניהו: "בטל את הקיצוץ - והגדל תקציב הבריאות"

ליצמן לנתניהו בישיבת הממשלה היום (א'): "הקיצוץ בתקציב הבריאות עלול להביא להרס של כל מערכת הבריאות בישראל"

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן

עדכון: 14:00
גם לאחר ישיבת הממשלה שנערכה היום (א') הזהיר סגן שר הבריאות יעקב ליצמן את ראש הממשלה ושר האוצר: "הקיצוץ בתקציב הבריאות עלול להביא להרס של כל מערכת הבריאות בישראל".
שיעור הקיצוץ המיידי הוא כ-50 מיליון שקל בשנה והוא אושר בישיבת הממשלה. מאז שסוכמו עיקרי התקציב, בתחילת השנה, כבר בוצע קיצוץ - כך שסך הקיצוץ מבסיס תקציב משרד הבריאות הוא עתה כ-100 מיליון שקל. "דה מרקר" מסר כי על-פי תחשיבי משרד הבריאות יגיע סך הקיצוץ לכ-5.5 מיליארד שקל ויופחתו גם 34 תקנים. "מעולם לא היה קיצוץ ללא החרגה של הנושאים החשובים בבריאות", התבטאו בכירים במשרד בעקבות ההחלטה.
החלטת הממשלה, נמסר בדיווחים נוספים "עוררה זעם גדול במשרד הבריאות". בתגובתו הושמע גם איום לפיו הקיצוץ "יגרור פגיעה עד כדי ביטול" של תכניות קריטיות ביניהן הורדת העומסים בחדרי המיון, צמצום תופעת הזיהומים הנרכשים, שיפור השירות בפגיות והתכנית לקיצור התורים בשירות התפתחות הילד.
"לצד הקיצוץ בתקציב, צפוי קיצוץ גם בשכר ובכוח אדם בשירותים שאותם מספק המשרד. הוא יביא לביטול התכנית ליצוא קנאביס רפואי, קיצוץ בשירות המזון הארצי, במערך בריאות הציבור ועוד – וזאת דווקא כאשר צורכי הבריאות רק הולכים ועולים".
ההחלטה על הקיצוץ הרוחבי באה גם כאשר מומחי משרד הבריאות הצביעו על הצורך הדחוף בהגדלת תקציב הבריאות בכלל זה גם העלאת מס הבריאות".

****
סגן שר הבריאות יעקב ליצמן הודיע במוצ"ש לראש הממשלה כי הוא מתנגד נחרצות לקיצוץ בתקציב מערכת הבריאות. היום (א') אמורה הממשלה לדון בהצעה של שר האוצר לבצע קיצוץ רוחבי של כ-1.5% בתקציבי כל משרדי הממשלה עד שנת 2035 כדי לממן את הסכם השכר עם השוטרים, גמלאי השב"כ והמוסד.

הסכם הפנסיה והשכר נחתם על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו בתמיכת שר האוצר משה כחלון בעקבות פסיקת בית הדין לעבודה. ההסכם יעלה לאוצר המדינה כ-22 מיליארד שקל. על פי התכנית שמציע משרד האוצר כבר בתקציב 2019 יידרש קיצוץ רוחבי של 1.3% בתקציבי כל המשרדים ומ-2020 ועד 2035 – 1.5% מדי שנה.

דוברות משרד הבריאות מסרה הבוקר את ההודעה הבאה: "ההוצאה הציבורית לבריאות בישראל היא הנמוכה במערב ויש לפעול להגדילה. קיצוץ בעת הזאת, עם תחילת תחלואת החורף והעלייה בעומסים במחלקות בתי החולים, יוביל לפגיעה אנושה במערכת.

"הקיצוץ הצפוי, הגדול ביותר בשנים האחרונות, יביא לפגיעה עד כדי ביטול של התכניות שנועדו להבטיח טיפול נאות באוכלוסייה. ביניהן: התכנית להורדת העומסים בחדרי המיון, התכנית לצמצום הזיהומים, התכנית לשיפור השירות בפגיות, קיצור תורים בהתפתחות הילד ועוד.

"בנוסף, בנסיבות אלה לא תתאפשר חתימה על הסכמי הייצוב עם קופות החולים ויוקטן הסיוע לבתי החולים הציבוריים שהיה צפוי להיחתם בימים אלה, בהם אסותא אשדוד ושערי צדק.

"לצד הקיצוץ בתקציב צפוי קיצוץ גם בשכר ובכוח אדם בשירותים שאותם מספק המשרד. קיצוץ זה יביא לביטול התכנית לייצוא קנביס רפואי, קיצוץ בשירות המזון הארצי, במערך בריאות הציבור ועוד.
סגן שר הבריאות ששוחח בנושא זה עם ראש הממשלה קרא לשר האוצר וראש הממשלה לפעול דווקא להגדלת התקציב לבריאות במקום לקיצוצו.

ליצמן אמר לראש הממשלה: ״צרכי הבריאות הולכים ועולים לצד העלייה בתחלואת החורף שהחלה והצורך להתמודד גם עם הסיכונים להתפרצויות בתחלואה. אני קורא לשר האוצר ולראש הממשלה לפעול בדחיפות להגדלת התקציב לבריאות ולבטל את הקיצוץ״.

נושאים קשורים:  סגן שר הבריאות יעקב ליצמן,  יעקב ליצמן,  משרד הבריאות,  תקציב הבריאות
תגובות