בשיא הדיון בוועדת הכנסת לביקורת המדינה בראשות ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני), שנערך ביום רביעי שעבר ועסק בחוזר מנכ"ל משרד הבריאות העוסק, בין השאר, בהוראה לרופאים להימנע מפגישות עם תועמלני חברות התרופות, עזבה יו"ר הלשכה לאתיקה של הר"י, ד"ר תמי קרני, את החדר בזעם לאחר חילופי דברים קשים עם ח"כ יחימוביץ, כך מדווח הבוקר (ב') "דה מרקר".

בדיווח צוין כי הר"י הכריזה ב-4 בנובמבר על סכסוך עבודה עקב הוראה זאת שבחוזר המנכ"ל ואם לא תושג פשרה במחלוקת, הרי שבתוך 14 יום מהכרזתו, יוכלו חברי הר"י לפתוח בעיצומים או אף בשביתה.

סעיף אחד בחוזר האוסר לקיים מפגשים בארבע עיניים בין נציגי חברות תרופות לבין רופאים אך מתיר מפגשים בפורום רחב יותר ונוכחות של נציגי חברות בישיבות צוות של הרופאים, הוביל את חברות התרופות ואת הר"י להתנגדויות. המהלך של משרד הבריאות הוגדר בידי הר"י כמתאים למשטרים אפלים". בעקבות הביקורת ריכך משרד הבריאות במידת מה את האיסור, כך שבשנה הקרובה ייתכנו פגישות בארבע עיניים אך בכפוף לדיווח ולקבלת אישור להן מראש.

לבג"צ הוגשו שתי עתירות בדרישה לביטול האיסור, מטעם פארמה, ארגון הגג של חברות התרופות הרב לאומיות ומטעם הנציגים הרפואיים (תועמלנים).

על פי הדיווח, ח"כ יחימוביץ' אמרה על הכרזת הר"י על סכסוך עבודה: "הדהים אותי שהר"י מכריזה על סכסוך עבודה בגלל שלא מאפשרים לרופאים להיפגש בארבע עיניים עם נציגות של חברות תרופות. זה זילות המושג סכסוך עבודה. הסתדרות עובדים מגנה על הזכות של הרופאים להיות בקשר ישיר עם בעלי ההון? יש בכך הכתמה של כל הרופאים, שרובם אנשים ישרים והגונים".

ד"ר קרני, שייצגה את הר"י בדיון, הסבירה כי ההתנגדות לסעיף הנ"ל שבחוזר נובעת ממה שהיא מגדירה כפגיעה בכבוד המקצוע. "החוזר גורם נזק למטופלים יותר מאשר לרופאים", התבטאה ד"ר קרני. "הוא מרמז לציבור שהרופאים לוקחים שוחד, שאין להם יכולת ביקורת. זה מערער את ביטחון המטופלים ומסוכן לעולם הרפואה".

במענה לדברים הללו התבטאה, על פי הדיווח, ח"כ יחימוביץ: "אם יש משהו שפוגע בכבוד הרופאים זה שאתם מגוננים על הזכות שלהם להמשיך במעשים המזיקים האלה'".

בשלב מאוחר יותר הגיע הדיון לפיצוץ בעקבות עימות ישיר בין ד"ר קרני ליחימוביץ'. ד"ר קרני אמרה כי "יש פה הטלת דופי. הייתי מצפה שהוועדה תעמוד על זכויותינו כאזרחים להיפגש עם אנשים אחרים ולא תבייש את כל הרופאים". אלא שאז השיבה לה ח"כ יחימוביץ': "את מביישת את כל הרופאים". בתגובה קמה ד"ר קרני ויצאה מהחדר. ההסתדרות הרפואית פרסמה הודעת גינוי על האירוע והגדירה אותו "משפט שדה" שנערך לד"ר קרני בוועדה.