חדשות

הכירורג מ"זיו" הציג טיפול חדשני בסרטן כבד בכנס בינלאומי לניתוחים רובוטיים

המקרה שהציג ד"ר יבגני סלומונוב בכנס הבינלאומי בהונג קונג תיאר מטופלת עם גרורות סרטניות בכבד שטופלה בהצלחה רבה בכירורגיה רובוטית במקום בכימותרפיה

ד"ר סולומונוב. "הישג משמעותי במיוחד עבור מטופלים בגילאים המתקדמים"

ד"ר יבגני סולומונוב, מנהל המחלקה הכירורגית במרכז הרפואי זיו בצפת, הנחשב בין המובילים בעולם בגישה הרובוטית בניתוחי כבד ולבלב, הציג בכנס הבינלאומי של האגודה לניתוחים רובוטיים CRSAי(Clinical Robotic Surgery Association), שהתקיים בהונג קונג, טיפול חדשני עבור חולי סרטן כבד. הטיפול נעשה בכירורגיה רובוטית במקום בכימותרפיה.

הטיפול  בחולי קרצינומה - סרטן כבד שמקורו בדרכי מרה – נעשה בגישה ניתוחית רובוטית תוך שימוש במערכת "דה וינצ'י". המקרה שהציג ד"ר סלומונוב בכנס הבינלאומי תיאר מטופלת עם גרורות סרטניות בכבד שטופלה בהצלחה רבה בכירורגיה רובוטית במקום בכימותרפיה.

"הטיפול בוצע בגישה מולטידיסציפלינרית המשלבת כמה טכניקות כירורגיות", אמר ד"ר סולומונוב. "ביצענו הקרנה באנרגיה גבוהה מאוד (SBRT) המדמה את פעילות הסכין הכירורגית ומשמידה את הגרורות בדיוק מירבי. ניתן לתכנן מראש את המינון ואת היקף הקרינה באמצעות המכשור המשוכלל, כך שהנזק לאיברים הבריאים הסמוכים יהיה נמוך מאוד. הגישה הרובוטית היא השלב המתקדם ביותר באבולוציה של הכירורגיה. היא מקצרת משמעותית, את תהליך ההחלמה והשיקום של המטופלים", ציין.

בכנס נחשפו חידושים טכנולוגיים רבים מתוצרת טאיוואן, קוריאה וסין. "נכון להיום סין, יפן, הודו וקוריאה הן המובילות בעולם בתחום הרובוטיקה הכירורגית ובפער ניכר על ארצות המערב", אמר ד"ר סולומונוב. הוא גם הביע תקווה שבעקבות הופעתו בכנס יפותחו בעתיד הלא רחוק שיתופי פעולה בין המחלקה הכירורגית ב"זיו" לבין מחלקות כירורגיות מתקדמות בבתי חולים במזרח הרחוק.

יש לציין כי ד"ר סולומונוב ביצע ב-2013 בהצלחה ולראשונה בעולם, כריתת כבד דו שלבית (Allps) באמצעות מערכת ניתוח רובוטית. כיום כירורגים מבקשים ללמוד אצלו כיצד ניתן ליישם שיטה זו במטופליהם.

"מספר הניתוחים הרובוטיים המתבצעים במזרח הרחוק נמצא בשנים האחרונות במגמת עלייה מתמדת. הביצועים בהם הולכים ומשתכללים", סיפר ד"ר סולומונוב. "מחקרים רבים הסוקרים את התוצאות הקליניות של הניתוחים הללו אכן מורים כי הרובוטיקה הזעיר פולשנית מעניקה כיום מענה חלופי לניתוחים קונבנציונליים רבים וזה הישג משמעותי במיוחד עבור מטופלים בגילאים המתקדמים.

"בשל סיבוכי ההחלמה הצפויים למבוגרים מניתוחים קונבנציונליים, רבים מהם, עד לא מזמן, כלל לא היו מופנים לניתוח. הטכניקות המתקדמות החדשות מאפשרות את ההליך הכירורגי במבוגרים מאוד. תהליך ההחלמה שלהם מהיר והם חוזרים לאורח חייהם כפי שהיה בטרם הטיפול.

"במסגרת פריחתה של הכירורגיה הזעיר פולשנית והרובוטית, גובר השילוב בין כמה שיטות לצורך קבלת תוצאות מיטביות בחולה יחיד, בהן: צריבה (אבלציה) באמצעות חום או קור, אלקטרופורציה בלתי הפיכה (IRE), רדיו-אמבוליזציה (SIRT) - הזרמת חומר רדיואקטיבי באופן ממוקד ומקומי לגידול), קרינה ממוקדת וגבוהה (SBRT) וכן הזרקות תוך עורקיות של כימותרפיה".

נושאים קשורים:  ד"ר יבגני סולומונוב,  המחלקה הכירורגית במרכז הרפואי זיו,  Robotic Surgery Association,  כירורגיה רובוטית,  רובוט דה וינצ'י,  חדשות,  סרטן הכבד
תגובות
 
אנונימי/ת
07.11.2018, 19:34

יש רובוט בזיו ?
שאפו

אנונימי/ת
07.11.2018, 21:44

מנתח מוכשר באופן יוצא מהכלל. כל הכבוד.