מחקרים

דפוסי שינה מקוטעת ורמת פעילות בפעוטות עם סימנים מוקדמים להפרעת קשב והיפראקטיביות

בפעוטות, סימנים מוקדמים של ADHD מקושרים עם דפוסי שינה לא רגילים וזמן פעילות מועט במהלך היום

תינוק ישן (אילוסטרציה)
תינוק ישן (אילוסטרציה)

מחקר זה העריך האם סימנים מוקדמים של הפרעת קשב והיפראקטיביות (Attention deficit hyperactivity disorder – ADHD) בפעוטות בני
2-3 מקושרים להפרעות שינה ושינוי ברמות פעילות.

במחקר השתתפו ילדים מתוך מחקר העוקבה Odense, בהם ילדים שקיבלו ציון באחוזון גבוה מ-93% במדד Child Behavior Checklistי 1.5-5 (מקרים). ילדים אלו הושוו לילדים עם ציון תקין במין וגיל תואם (ביקורת). פעילות במשך היום והלילה ב-24 ילדים עם חשד ל-ADHD הושוותה ל-25 ילדים בקבוצת הביקורת במחקר שנערך במשך 7 ימים. פעילות זו נמדדה במכשיר נייד לרישום פעילות (Actigraphy). הורי הילדים השלימו את השאלונים Children’s Sleep Habits Questionnaireי(CSHQ) ו-ADHD Rating Scale IV Preschool VERSIONי(ADHD-RS).

קבוצת המקרים היו שונים בצורה משמעותית במדידת הפעילות – היו להם פחות דקות של פעילות ברמת עצימות בינונית-גבוהה (Moderate-to-Vigorous Physical Activity – MVPA), זמן שינה ארוך יותר, פחות הפרעות בשינה, ושוני יותר גדול בדפוס השינה בין לילות שונים. קשר משמעותי נמצא בין פחות דקות של MVPA וציון גבוה יותר של ההורים במדד ADHD-RS. יתר על כן, שוני בדפוס השינה היה קשור באופן משמעותי לציונים יותר גבוהים במדדים CSHQ ו-ADHD-RS.

מחקרים נוספים למציאת גורמי סיכון ל-ADHD מוקדם יוכלו לנסח מדד שיוכל לעזור בהתערבות מוקדמת.

מקור: 

Bundgaard A.K.F et al (2018). J Sleep Res. 2018;27:e12686.

נושאים קשורים:  מחקרים,  הפרעת קשב והיפראקטיביות,  פעילות,  מקרה-ביקורת
תגובות