חדשות

בית המשפט העליון הורה על שימוע מחודש לכל יצרני הסיגריות האלקטרוניות

העליון מתח ביקורת על היחס הפרסונלי לו "זכה" המותג ג'ול על ידי משרד הבריאות שבחר להתייחס בצו רק אליו ולא למותגים אחרים דומים בשוק

סיגריה אלקטרונית JUUL

נשיאת בית המשפט העליון השופטת אסתר חיות חייבה אתמול (ב') את משרד הבריאות לקיים שימוע מחודש לכל החברות המשווקות בישראל סיגריות אלקטרוניות, לאחר שהמשרד ערך שימוע פרטני לחברת הסיגריות האלקטרוניות ג'ול (JUUL) בלבד. השימוע ייערך בתוך 45 יום. עד לקיומו יישאר בתוקף הצו המגביל את שיווק ג'ול למחסניות המכילות 20 מ"ג ניקוטין למ"ל נוזל, כפי שקובעת הדירקטיבה האירופאית.

ב"דה מרקר", המדווח על כך הבוקר נמסר כי השופטת חיות מתחה ביקורת על היחס הפרסונלי לו "זכה" המותג ג'ול על ידי משרד הבריאות שבחר להתייחס בצו רק אליו ולא למותגים האחרים בשוק. "אין כמעט מקרה שיש גוף מסוים כנגדו נוקט הצו כשיש עוד דברים דומים בשוק", התבטאה נשיאת בית המשפט העליון. היא הוסיפה: "התקשינו לראות את הדיפרנציאל. אתם צריכים לתת מחדש את הדעת ולפעול בצורה קצת יותר שוויונית".

בא כוח משרד הבריאות, עו"ד עמרי אפשטיין, הסביר בדיון את הסיבה להוצאה המהירה של צו פרסונלי כלפי "ג'ול": "בתחילת 2018 הגיע המוצר עם רמת ניקוטין גבוהה המגבירה את ספיגת הניקוטין, כשהנתונים מלמדים על מגיפה של ממש בקרב בני נוער בעקבות המוצר הזה.

"אנחנו (משרד הבריאות) מבינים שהמוצר הזה ממכר, מבינים את התאוצה שהמוצר הזה רכש... ובנוגע לשעת כניסת המוצר לישראל, זו שעת כושר ייחודית שבה אם הרגולטור לא פועל, הרבה יותר קשה לפעול לאחר מכן ואם לא יינקט עכשיו מהלך נוכח המוצר הספציפי הזה, יש חשש להתמכרות מהירה של דור חדש".

בדיווח נסמר כי בא כוחה של חברת ג'ול, עו"ד איתן האזרחי, תיאר את גרירת הרגליים של משרד הבריאות בכל הקשור לטיפול בסיגריות האלקטרוניות האחרות (כמו "אייקוס" של "פיליפ מוריס") והביע תמיהה כי דווקא במקרה של "ג'ול", "אנחנו מגיעים לשוק ופתאום בתוך חודשיים עושים לנו מעין שימוע, שם מתייחסים רק אלינו, ללא נגיעה למוצרים האחרים בשוק. לא ייתכן שתהיה אפליה בין מוצרים".

העיתון מסר עוד כי במקביל לצו מקודמת הצעת חוק של חברי הכנסת איתן כבל (עבודה) ויהודה גליק (ליכוד) הכוללת סעיף המגביל באופן רוחבי שיווק סיגריות אלקטרוניות בריכוז ניקוטין העולה על 20 מ"ג למ"ל. כשהצעת החוק תעבור בקריאה שלישית, הצו הפרסונלי החל על "ג'ול" יחול באופן מעשי על כלל המותגים הנמכרים בישראל.

נושאים קשורים:  Juul,  בית המשפט העליון,  חדשות,  ניקוטין,  סיגריות אלקטרוניות
תגובות