חדשות

משרד הבריאות נוקט בשורת צעדים אינטנסיביים לבלימת החצבת בירושלים

תחנות טיפות חלב יופעלו בירושלים, בבית שמש ובביתר עלית, יוגברו ניידות ייעודיות לחיסון הקהילה החרדית ותיבחן הקדמת חיסון למניעת חצבת מגיל תשעה חודשים

חיסון ילדים (צילום: אילוסטרציה)

מספר חולי החצבת ממשיך לעלות ואמש (א') הודיע משרד הבריאות כי מספרם מאז תחילת השנה עומד כבר על 1,334.

בסוף השבוע, בעקבות מקרה המוות הראשון של תינוקת חולת חצבת, קיים מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב היוועצות עם מומחים שונים על התפרצות החצבת בירושלים. הוחלט על שורה של צעדים אינטנסיביים לבלימת ההתפרצות המקומית בעיר ולהגדיל את החיסון לאוכלוסיה שאיננה מחוסנת, בעיקר בשכונות חרדיות. דוברות משרד הבריאות ציינה כי סגן שר הבריאות יעקב ליצמן מתעדכן באופן שוטף בנושא.

ליצמן אמר כי הוא תומך בקידום חקיקה שתאפשר כלים נוספים למשרד הבריאות על מנת להבטיח כיסוי חיסוני מיטבי. הוקצו משאבים כספיים למאמץ לשם מיגור את התפרצות המחלה.

ואלה הצעדים שעליהם הוחלט במשרד הבריאות:

המשך מבצע החיסון למניעת חצבת בירושלים - לשם כך מופעלות מעתה תחנות טיפת חלב בירושלים, בבית שמש ובביתר עלית החל מהשעה 08:00 בבוקר ועד 20:00 בערב. ביום שישי התחנות יהיו פתוחות מ-08:00 -12:00 למשך השבועיים הקרובים. בירושלים יפעלו במתכונת זאת עשר תחנות טיפת חלב, בבית שמש שלוש תחנות ובביתר עלית שתיים. המבצע הוא בתיאום עם קופות החולים וגורמים עירוניים.

עד כה עלה כבר שיעור המחוסנים ב"כיסים" שקודם לכן לא חוסנו מ-55% ליותר מ-80% התחסנות ואף יותר.

הוחלט על תגבור "הניידות הייעודיות" לחיסון האוכלוסיה שמפעילה חברת "נטלי". הניידות מסתובבות בשכונות במטרה לחסן את תושביהן במקום ומיד. כמו כן, גורמים בקהילות (החרדיות בעיקר) שבהן שיעורי כיסוי נמוכים נקראו לתאם אם המבצע המקומי עם משרד הבריאות.

הוחלט גם על תוספת מיידית של תקני אחיות במחוז ירושלים ותגבור בכוח אדם נוסף על ידי סטודנטים לסיעוד.

יוטלו מעתה הגבלות על כניסת מבקרים לא מחוסנים למחלקות רגישות בבתי החולים. המחלקות הן: פגיות, טיפול נמרץ, אונקולוגיה והמטואונקולוגיה. כמו כן, הוחלט לבחון הגבלת כניסות למוסדות חינוך למי שאיננו מחוסן ועלול לסכן את האוכלוסיה.

תיבחן הקדמת חיסון למניעת חצבת כבר מגיל תשעה חודשים. הנושא ייבדק עם גורמי המקצוע הנוגעים בדבר.

אמש נמסר כי מורה בבית ספר יסודי באשדוד, בשנות ה-40 לחייה, התגלתה כחולה בחצבת. ביום חמישי היא חשה ברע ולא הגיעה לבית הספר. צוות מורי בית הספר החליט להקדים מיד את חיסוני ילדי כיתות א' שלא חוסנו. אתמול הם חוסנו. צוות ממשרד הבריאות הגיע לשם כך לבית הספר. בית הספר מסר כי מחצית מתלמידי כיתות א' באותו מוסד חוסנו לפני כשבועיים. עיריית אשדוד הודיעה על המקרה להורים.

הבוקר נודע כי למורה נערכו בדיקות נוספות, בסופן הוברר כי איננה חולה בחצבת. עם זאת, דווח על שתי תלמידות כיתה י"ב מתיכון אזורי בקצרין שאובחנו כחולות בחצבת. שתיהן מתגוררות בצפת שבה כיס גדול של לא-מחוסנים. נבדק האם קיים ביניהן קשר משפחתי.

   

נושאים קשורים:  חצבת,  התפרצות חצבת,  קהילה חרדית,  סרבני חיסונים,  בלימת מגיפה,  חדשות
תגובות