חדשות

הנציגים הרפואיים עתרו לבג"ץ: "לבטל את האיסור על רופאים להיפגש איתנו"

"מדובר בניסיון לבצע אסדרה של פעילות התועמלנים הרפואיים מבלי שניתנה למנכ"ל משרד הבריאות הסמכות לעשות זאת", טוענים העותרים. בג"ץ הורה למדינה להשיב לעתירה בתוך שבועיים

תועמלנים ורופאים. אילוסטרציה

הנציגים הרפואיים עתרו לבג"ץ בדרישה לבטל את האיסור על רופאים להיפגש עימם. הנציגים דורשים לבטל את חוזר מנכ"ל משרד הבריאות שאוסר עליהם לקיים פגישות אישיות עם רופאים.

בעתירה, שהוגשה על ידי עו"ד רועי גאליס, נכתב כי האיסור פוגע בזכויות היסוד שלהם ומנוגד לעקרונות חוקי יסוד חופש העיסוק וכבוד האדם וחירותו. "מדובר בניסיון לבצע אַסְדָּרָה של פעילות התועמלנים הרפואיים מבלי שניתנה למנכ"ל המשרד הסמכות לעשות זאת", כותבים העותרים. בג"ץ הורה למדינה להשיב לעתירה בתוך שבועיים.

העתירה הוגשה לאחר שבתחילת השבוע (ב') שיגר יו"ר ההסתדרות הרפואית פרופ' ציון חגי מכתב נוסף למנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב בתגובה לחוזר המנכ"ל העומד להיכנס לתוקף היום (ה', 1 בנובמבר). במכתב דרש פרופ' חגי לדחות את מועד כניסתו לתוקף של החוזר ולזמן דיון דחוף לליבון הסוגיות בחוזר. הר"י טוענת כי בחוזר יש סעיפים שמהווים פגיעה בתנאי עבודתם של הרופאים והפרה של ההסכמים הקיבוציים שנחתמו עימם. הר"י עשויה להכריז על סכסוך עבודה ופנייה לבית הדין לעבודה בגלל החוזר.

הנציגים הרפואיים עותרים לביטול הנחיות משרד האוסרות על רופאים להיפגש איתם באופן אישי. בשבוע שעבר פרסם משרד הבריאות חוזר מנכ"ל, הקובע כללים בהתנהלות מול נציגים רפואיים. החוזר מטיל מגבלות קשות על קיום פגישות בינם לבין אנשי צוותים רפואיים, ובעיקר רופאים. החוזר אוסר על רופאים לקיים פגישות אישיות עם נציגים רפואיים, ומתנה קיום פגישות שכאלו בתיאום מראש ובהשתתפות של אנשי צוות נוספים.

בעקבות זאת, הגישו חמישה נציגים רפואיים עתירה לבג"ץ נגד משרד הבריאות, שר הבריאות וראש הממשלה בנימין נתניהו, סגן שר הבריאות יעקב ליצמן ומנכ"ל המשרד משה בר סימן טוב בדרישה לבטל את ההנחיות. בעתירה, שהוגשה באמצעות עו"ד רועי גאליס נטען כי ההנחיות נקבעו ללא סמכות חוקית ותוך פגיעה בזכויות היסוד שלהם לחופש עיסוק.

בעתירה נכתב, בין השאר, המגבלות שמטיל החוזר הן בבחינה "גזירה שציבור התועמלנים והרופאים אינו יכול לעמוד בה". עוד נכתב כי מדובר ב"פגיעה חמורה ובלתי מידתית לחלוטין בזכויות יסוד חוקתיות כגון חופש העיסוק וכבוד האדם וחירותו, תוך הפליה חמורה של התועמלנים למול כל אדם או בעל מקצוע אחר, והכל מבלי שיש סמכות למנהל הכללי של משרד הבריאות לפעול לאַסְדָּרָה באמצעות חוזר מסוג שכזה מקצוע בישראל".

מעו"ד רועי גאליס נמסר כי "חשוב לציין כי הנציגים הרפואיים אינם רק 'משווקים' כפי שנטען בחוזר מנכ"ל משרד הבריאות אלא מדובר באנשי מקצוע בעלי הכשרה מדעית גבוהה הפועלים לקידום הידע של הרופאים, ומעדכנים אותם במידע חשוב לצורך הטיפול והבטיחות של המטופל בין השאר בכל הקשור לתופעות לוואי. למעשה מדובר בפרקטיקה המקצועית המקובלת בכל העולם הרפואי בקשר בין רופאים לחברות פארמה המובילות את המחקר והפיתוח הרפואי בעולם".

שופט בית המשפט העליון, עופר גרוסקופף, הורה למשרד הבריאות להשיב לטענות בתוך שבועיים.

נושאים קשורים:  נציגים רפואיים,  עתירה לבג"ץ,  בג"ץ,  מאבק התועמלנים,  הגבלת פעילות תועמלנים,  חדשות,  חוזר מנכ"ל
תגובות
 
אנונימי/ת
02.11.2018, 10:46

אני לא מבין למה ההסתדרות, גוף שאמור לייצג רופאים, מראה אפס מוטיבציה להילחם בחוק ההסדרים שפוגע פי אלף יותר בנו. ובוחר להילחם את מלחמת חברת התרופות שקשורה רק בעקיפין אלינו.
לפי מה בוחרים שם במה להילחם???

אנונימי/ת
02.11.2018, 11:12

אני בספק אם בג"צ ימצא לנכון להתערב בכך

אנונימי/ת
02.11.2018, 11:48

הגיע הזמן שנבין שבר סימן טוב הוא נגד רופאים ורפואה ויש להחרים אותו באופן גורף

אנונימי/ת
02.11.2018, 14:44

ההסתדרות הרפואית צריכה להגיב עם קמפיין לאיסור פגישות בין בנקאים ובין לווים ( ביחוד " טייקונם" ) בארבע עיניים אלא עם נציג ציבור
צריכים לאסור על עיתונאים לסקר יעד תירותי ולהסתפק בהערה " הכתב היה אורח "..כאשר חברות תרופות מפחדות לתת מתנה מחדד עפרונות עם לוגו שלהם
לרופאי אליל למיניהם מותר לפרסם ולמכור מוצרים של חברות מסוימות גם הן לא לשהם אבל על רופאים לא סומכים

02.11.2018, 14:53

כרופא בעל ותק של 45 שנים שעיקר עיסוקי כיום במרפאתי העצמאית אני יכול להעיד על העזרה המקצועית הרבה והעדכנית שאני מקבל מתעמלני התרופות מדבר על נקנית ידע מקצועי מדרגה ראשונה ומתוק מקור מקצועי זה יפגע בסופו של דבר ברמה המקצועית של הרופאים וברמת הטפול העדכני במטופלים
לא יעלה על הדעת הפסקת מקור ידע מקצועי זה
ובכלל אינני מבין את ציד המכשפות המקצועי הזה לאן פנינו מועדותאם לא להיות מדינת עולם שלישי
די לרדיפה המקצועית ולכל ההגבלים המקצועיים המוטלים עלינו הרופאים חדשות לבקרים אני חש בעצמותי את הסיסמה עלי בריקדות ואנחנו אני בדרך! לשם שבת שלום דר שגיא גניקולוג

ההחלטה של מנכ״ל משרד הבריאות איננה מובנת לחלוטין . מלבד העובדה שהיא פוגעת בידע של הרופאים , היא איננה מוסרית , משפילה אותי כרופא ואני תמה האם העובדה שמנכ״ל משרד הבריאות שאיננו רופא , מחליט החלטות לא מובנות לי ולחברי לחלוטין .