הנציגים הרפואיים עתרו לבג"ץ בדרישה לבטל את האיסור על רופאים להיפגש עימם. הנציגים דורשים לבטל את חוזר מנכ"ל משרד הבריאות שאוסר עליהם לקיים פגישות אישיות עם רופאים.

בעתירה, שהוגשה על ידי עו"ד רועי גאליס, נכתב כי האיסור פוגע בזכויות היסוד שלהם ומנוגד לעקרונות חוקי יסוד חופש העיסוק וכבוד האדם וחירותו. "מדובר בניסיון לבצע אַסְדָּרָה של פעילות התועמלנים הרפואיים מבלי שניתנה למנכ"ל המשרד הסמכות לעשות זאת", כותבים העותרים. בג"ץ הורה למדינה להשיב לעתירה בתוך שבועיים.

העתירה הוגשה לאחר שבתחילת השבוע (ב') שיגר יו"ר ההסתדרות הרפואית פרופ' ציון חגי מכתב נוסף למנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב בתגובה לחוזר המנכ"ל העומד להיכנס לתוקף היום (ה', 1 בנובמבר). במכתב דרש פרופ' חגי לדחות את מועד כניסתו לתוקף של החוזר ולזמן דיון דחוף לליבון הסוגיות בחוזר. הר"י טוענת כי בחוזר יש סעיפים שמהווים פגיעה בתנאי עבודתם של הרופאים והפרה של ההסכמים הקיבוציים שנחתמו עימם. הר"י עשויה להכריז על סכסוך עבודה ופנייה לבית הדין לעבודה בגלל החוזר.

הנציגים הרפואיים עותרים לביטול הנחיות משרד האוסרות על רופאים להיפגש איתם באופן אישי. בשבוע שעבר פרסם משרד הבריאות חוזר מנכ"ל, הקובע כללים בהתנהלות מול נציגים רפואיים. החוזר מטיל מגבלות קשות על קיום פגישות בינם לבין אנשי צוותים רפואיים, ובעיקר רופאים. החוזר אוסר על רופאים לקיים פגישות אישיות עם נציגים רפואיים, ומתנה קיום פגישות שכאלו בתיאום מראש ובהשתתפות של אנשי צוות נוספים.

בעקבות זאת, הגישו חמישה נציגים רפואיים עתירה לבג"ץ נגד משרד הבריאות, שר הבריאות וראש הממשלה בנימין נתניהו, סגן שר הבריאות יעקב ליצמן ומנכ"ל המשרד משה בר סימן טוב בדרישה לבטל את ההנחיות. בעתירה, שהוגשה באמצעות עו"ד רועי גאליס נטען כי ההנחיות נקבעו ללא סמכות חוקית ותוך פגיעה בזכויות היסוד שלהם לחופש עיסוק.

בעתירה נכתב, בין השאר, המגבלות שמטיל החוזר הן בבחינה "גזירה שציבור התועמלנים והרופאים אינו יכול לעמוד בה". עוד נכתב כי מדובר ב"פגיעה חמורה ובלתי מידתית לחלוטין בזכויות יסוד חוקתיות כגון חופש העיסוק וכבוד האדם וחירותו, תוך הפליה חמורה של התועמלנים למול כל אדם או בעל מקצוע אחר, והכל מבלי שיש סמכות למנהל הכללי של משרד הבריאות לפעול לאַסְדָּרָה באמצעות חוזר מסוג שכזה מקצוע בישראל".

מעו"ד רועי גאליס נמסר כי "חשוב לציין כי הנציגים הרפואיים אינם רק 'משווקים' כפי שנטען בחוזר מנכ"ל משרד הבריאות אלא מדובר באנשי מקצוע בעלי הכשרה מדעית גבוהה הפועלים לקידום הידע של הרופאים, ומעדכנים אותם במידע חשוב לצורך הטיפול והבטיחות של המטופל בין השאר בכל הקשור לתופעות לוואי. למעשה מדובר בפרקטיקה המקצועית המקובלת בכל העולם הרפואי בקשר בין רופאים לחברות פארמה המובילות את המחקר והפיתוח הרפואי בעולם".

שופט בית המשפט העליון, עופר גרוסקופף, הורה למשרד הבריאות להשיב לטענות בתוך שבועיים.