חדשות

פרס האקדמיה האמריקאית לרפואת עיניים הוענק לפרופ' יעקב פאר

פרופ' פאר, רופא בכיר במערך לרפואת העיניים ב"הדסה" ומי שניהל אותו יותר מ-20 שנה, קיבל את הפרס היוקרתי על תרומתו במניעת עיוורון ועשייתו למען המונים

פרופ' יעקב פאר בעת קבלת הפרס בשיקגו. "מערך העיניים ב'הדסה' מקבל את הפרס הזה יחד איתי"

פרופ' יעקב פאר, רופא בכיר במערך לרפואת העיניים ב"הדסה" ומי שניהל אותו למעלה מ-20 שנה עד לאחרונה, קיבל שלשום (א') בטקס שנערך בשיקגו את פרס האקדמיה האמריקאית לרפואת עיניים על תרומתו במניעת עיוורון.

האקדמיה האמריקאית לרפואת עיניים, Academy's Global Education and Outreach Committee, היא הארגון הגדול בעולם בתחום רפואי זה ובה 30 אלף אנשי מקצוע בתחום רפואת העיניים מהעולם כולו. זו השנה ה-27 שבה מוענק הפרס. ברשימת מקבליו כמה רופאי עיניים שתרמו תרומה משמעותית לאנושות.

בהודעה על הבחירה בפרופ' פאר נכתב כי הוא מקבל את הפרס "הודות לתרומתו המשמעותית וחובקת העולם במניעת עיוורון ושיקום ראייה; בזכות מחויבותו האישית הבולטת ועשייתו למען המונים ובשל היותו מקור להשראה לרופאים אחרים ברחבי העולם".

פרופ' פאר אמר: "אני מקבל את הפרס הזה בגאווה רבה גם בשם מחלקת העיניים ב'הדסה', אשר במקביל לעבודה הקלינית והאקדמית הרבה היא ניצבת בקדמת רפואת העין ופעלה בעשורים האחרונים, מ-1959, בעזרה בתחום זה גם במדינות מתפתחות". פרופ' פאר, למשל, הקים מחלקת עיניים בבית חולים בקניה בשנות ה-80.

"אפשר לומר", הוסיף פרופ' פאר, "כי המחלקה ב'הדסה' ותלמידיה העניקו טיפול למיליוני אנשים, בישראל ובעולם. הקמנו מחלקות עיניים באפריקה, הכשרנו רופאי עיניים מאפריקה, אסיה, אמריקה הלטינית ומזרח אירופה. המתמחים שלנו במחלקת העיניים ידעו בחמשת העשורים האחרונים כי חובה עליהם לשרת שנתיים כרופאים באפריקה וזאת כחלק מחזונו של מערך העיניים ב'הדסה', שיש להיטיב את רפואת העיניים במדינות הללו".

מחלקת העיניים של "הדסה" ציינה בחודש שעבר 100 שנות פעילות. היא הכשירה דורות של רופאים, בנוסף להענקת טיפול מתקדם וחדשני. משנת 1961 הונהגו לימודי תעודה ברפואת עיניים ב"הדסה" לרופאים ממדינות מתפתחות.

עד כה הוכשרו רופאים מ-38 מדינות במסגרת התכנית הייחודית ל"הדסה" בהנהגתו של פרופ' פאר. הוא גם פעיל ב-ICO - איגוד רפואת העיניים הבינלאומי וכיהן כראש הוועדה למדינות שבהן קיימת נוכחות מינימלית של רופאי עיניים על מנת להעלות את המודעות לצורך בבניית שירותי רפואה מתקדמים. הגם שסיים את תפקידו כראש מערך רפואת העיניים ב"הדסה", ימשיך פרופ' פאר לפעול במחלקה כרופא בכיר.

"הצוות המצוין של מערך העיניים ב'הדסה' מקבל את הפרס הזה יחד איתי. אות ההצטיינות הזה הוא של כולם ומבחינתי האישית מדובר בכבוד עצום ובהחלט אחד משיאי הקריירה שלי", אמר פרופ' פאר.

נושאים קשורים:  פרופ' יעקב פאר,  חדשות,  האקדמיה האמריקאית לרפואת עיניים,  פרס
תגובות
אנונימי/ת
31.10.2018, 06:25

nמעבר למחלקה המצויינת ותרומתו של פרופ' פאר לרפואת העיניים, לא פחות חשוב לציין את נועם הליכותיו ואת אנושיותו המדהימה של פרופ' פאר. על תכונות אלה הוא ראוי לפרס לא פחות מעל תרומתו לרפואת עיניים.