מחקרים

מה הם המצבים הבריאותיים הקשורים בשיתוק מוחין המובילים לעיקר ההוצאות הרפואיות?

החוקרים ביצעו אנליזה רטרוספקטיבית על מאגר גדול שכלל ילדים המאובחנים בשיתוק מוחין על מנת להבין אילו מצבים בריאותיים נוספים מהם סובלים הילדים מובילים לעיקר ההוצאות הרפואיות

מטרת המחקר הייתה לבדוק אילו מצבים בריאותיים נמצאים בקשר החזק ביותר לשימוש בשירותי הבריאות וההוצאות הכרוכות בכך בקרב ילדים המאובחנים בשיתוק מוחין (CP - cerebral palsy).

החוקרים ביצעו אנליזה רטרוספקטיבית בקרב 16,695 ילדים בגילאי 0-18 שנים המאובחנים ב-CP – על סמך ה-International Classification of Diseases, Ninth Revision, Clinical Modification שהשתמשו בשירותי ה-Medicaid בין ה-1 בינואר 2013 עד ה-31 בדצמבר 2013. המידע בו השתמשו החוקרים נלקח ממאגר מידע בשם Truven MarketScan Medicaid שכלל בתוכו ילדים מ-10 מדינות שונות בארה"ב.

החוקרים השתמשו במודלים לינאריים כלליים על מנת להעריך אילו מצבים קיימים (כולל טכנולוגיה רפואית) שזוהו באמצעות Agency for Healthcare Research ו-Quality's Chronic Condition הם בעלי הקשר החזק ביותר להוצאות רפואיות כוללות במסגרת מערכת הבריאות.
תוצאות המחקר הראו שחציון ההוצאות השנתי למטופל עם CP במסגרת ה-Medicaid היה 12,299 דולר אמריקאי (טווח בין רבעוני 4,826-35,582 דולר אמריקאי).

מרבית ההוצאות היו קשורות לטיפול של רופאים מומחים (33.1%) ולטיפול בבית חולים (26.7%). כמו כן, נמצא כי לילדים שנכללו במחקר היה חציון של 6 (טווח בין רבעוני 4-10) מצבים בריאותיים נוספים, כאשר אפילפסיה הייתה המצב הנפוץ ביותר (38.1%). החוקרים מצאו כי ההוצאות הקשורות בילדים עם אפילפסיה היוו 59.6% (364 מיליון דולר אמריקאי) מכלל ההוצאות הקשורות לילדים המאובחנים ב-CP.

החוקרים ביצעו אנליזה רב משתנית אשר חשפה כי המצב הבריאותי הקשור בצורה החזקה ביותר לעלייה בהוצאות היה טרכאוסטומיה (חציון העלות הנוספת עבור מטופל = 56,567 דולר אמריקאי [רווח בר סמך 95% 52,386-61,748 דולר אמריקאי]) ואנטרוסטומיה (חציון העלות הנוספת עבור מטופל= 25,707 דולר אמריקאי [רווח בר סמך 95% 23,753-27,660 דולר אמריקאי]).

מסקנות המחקר הראו כי שכיחות גבוהה של מצבים בריאותיים נוספים בקרב ילדים המאובחנים ב-CP ומשתמשים ב-Medicaid מקושרת להוצאות בריאותיות גבוהות. כמו כן, נראה כי הליכים כמו טרכאוסטומיה ואנטרוסטומיה, המקושרים לפגיעה תפקודית משמעותית במערכת הנשימה והעיכול, מקשורים להוצאות הגבוהות ביותר.

המסקנות הללו עשויות לעזור למשפחות, נותני שירותי הבריאות, המשלמים והמחוקקים ליצור ולבחור פוליסות בריאות אשר יאפשרו מתן של טיפול רפואי טוב עבור ילדים המאובחנים ב-CP.

מקור: 

Berry, J.G. et al. (2018) The Journal of Pediatrics 200.

נושאים קשורים:  מחקרים,  Medicaid,  שיתוק מוחין,  מוגבלות,  עלות,  תחלואה נוספת
תגובות