חדשות

משרד הבריאות מגבש תכנית אב לשיקום המערכת ומודה: המצב אנוש

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב: "ישראל לא הגדילה את תקציב הבריאות ביחס לגודל הכלכלה מאז יותר מעשור וכתוצאה מכך חלה הידרדרות חדה באיכות ובזמינות שירותי הבריאות"

חדר מיון. עוזרי הרופא יבצעו אבחון ראשוני, טיפול, שינוע והשגחה של מטופלים מורכבים ופעולות החייאה. צילום: אילוסטרציה

משרד הבריאות החל לגבש תכנית אב לשיקום מערכת הבריאות. עלותה מוערכת בשלושה מיליארד שקל שיתפרסו על פני כמה שנים ויוכללו בתוך בסיס התקציב, כך מדווח הבוקר (ד') היומון "כלכליסט". התכנית מתייחסת להתמודדות מערכת הבריאות עם העלייה הצפויה בשירותי בריאות נוכח הזדקנות האוכלוסיה והעלייה בצפיפות במחלקות האשפוז והתארכות התורים לקבלת שירותי בריאות.

על פי הדיווח, התכנית המתגבשת ועדיין בשלבים ראשוניים בלבד, מצביעה על היעדר תקצוב כבעיה המרכזית של מערכת הבריאות. ישראל לא הגדילה את תקציב הבריאות ביחס לגודל הכלכלה מאז יותר מעשור  וכתוצאה מכך חלה הידרדרות חדה באיכות ובזמינות שירותי הבריאות, ציין מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב כאשר הציג סדרת נתונים בדיון עם נציגי מכון המחקר ברוקדייל המייעץ למשרד.

בדיווח נמסר כי בר סימן טוב הציג את הנתונים בתחילת החודש בניו יורק בפגישה שבה נכחו מומחים לנושאי בריאות, כלכלנים ויועצים של מכון ברוקדייל. מכון המחקר הוא שותפות בין הג'וינט העולמי לממשלת ישראל. עוד נמסר כי נציגים של משרד האוצר שנכחו בפגישה בניו יורק התנערו מהתכנית ומהנתונים שהוצגו שם בנימוק שהם "סובלים מרצף בעיות מתודולוגיות קשות" וכמו כן, אין בה הצעה כיצד לממנה.

בין הנתונים שהציגו אנשי משרד הבריאות: המחסור בתקציבים ("תת תקצוב כרוני") מוביל את אזרחי ישראל לנצל פחות את שירותי הבריאות כאשר חלה כבר ירידה של כ־1% בצריכה לנפש של שירותים בבתי חולים לשנה בממוצע וירידה בשיעור דומה בביקורים אצל רופאים בקופות החולים. במדינות ה־OECD, נרשמה עלייה של 1%‑2% בממוצע בשני הפרמטרים הללו.

זמני ההמתנה הממוצעים בחדרי מיון בישראל גדלו ב־17.7% בתוך ארבע שנים – משעתיים וחצי ב־2012 לכמעט שלוש שעות ב־2016. שיעור המטופלים שהמתינו יותר מחמש שעות לקבלת טיפול בחדרי מיון זינק כמעט ב־20%, מ־17% ל־22%. זמן ההמתנה הממוצע לפגישה עם רופא מומחה בקופות החולים גדל מ־16.4 יום ב־2011 ל־23.4 יום ב־2018 - עלייה של יותר מ־40%.

ההוצאה על ביטוחים פרטיים גדלה כדי יותר מפי שניים בתוך שש שנים בלבד, מ־948 מיליון שקל ב־2010 לכשני מיליארד שקל ב־2016. שיעור האוכלוסיה המשלמת על ביטוח בריאות פרטי זינק מ־34% ב־2010 לכ־45% ב־2016. ההוצאה על ביטוחים משלימים עלתה בכ־60%, מכ־2.3 מיליארד שקל ב־2010 לכ־3.8 מיליארד שקל ב־2016, שבה 75% מאוכלוסיית ישראל שילמה על ביטוח משלים.

על פי תחזיות משרד הבריאות, שגם הן הוצגו בפגישת מומחים זאת, מסר העיתון, אם לא יתבצעו שינויים עמוקים, אזי ב־2027 אזרחי ישראל יממנו מכיסם הפרטי כ־42% מההוצאה לבריאות, לעומת 37% כיום וזמן ההמתנה הממוצע לרופא מומחה בקופות החולים יגיע לחודש ימים, לעומת 23 יום כעת.

נושאים קשורים:  תכנית אב לשיקום מערכת הבריאות,  תקציב הבריאות,  הזדקנות האוכלוסיה,  שירותי הבריאות בישראל,  חדשות
תגובות
 
אנונימי/ת
24.10.2018, 19:12

העיקר שביבי דואג שלא יוקצו יותר מ 7 אחוז מהתלג לבריאות ומתגאה במערכת הבריאות. טוב כ עשרים שנה הןא לא ניסה לקבוע תור דרך 2700 או מכבי.

סמולני חמוץ... יש לנו ארץ נהדרת, עם מחלפים, בלי פקקים, רכבות, שויון, ביטחון...

אנונימי/ת
24.10.2018, 21:28

לפחות תלמד עברית

אנונימי/ת
26.10.2018, 10:47

יש לנו באמת ארץ נהדרת אבל ....בלי פקקים ? שיוויון ? רכבות ? אתה באמת חי בישראל?

24.10.2018, 19:51

כמו שאמר נתניהו: "יש לנו מדינה מגניבה"

אנונימי/ת
24.10.2018, 21:00

נכון מאד! מדינה מגניבה כי יש הרבה גנבים

אנונימי/ת
24.10.2018, 21:24

שיקום המערכת ע"י קיצוץ בכח אדם עכשיו ומייד. כ- 80% מההוצאות הן לשכר. רוב העובדים המקצועיים הן אחיות לכן :
1. תפורק הסתדרות האחיות בחוק ותיאסר היתאגדות אחיות.
2. יפוטרו האחיות הצעירות ולא יקלטו חדשות במקום הפורשים כדי לקצץ 50% מכ. א.
3. יקוצץ שכרן של הנותרות ב - 25% מהברוטו.
אולי , בניגוד לסוס שמת כאשר הוא כמעט התרגל לעבוד ללא מזון, הן ימשיכו לעבוד?
ניסוי ראשון בעולם שיוזמתו בישראל!

אנונימי/ת
26.10.2018, 02:51

אתה מתבדח, אבל מערכת הבריאות של סינגפור נחשבת לאחת מהטובות בעולם, בוודאי יותר מבישראל, ועובדת על פחות מחצי מהתקציב בישראלי כאחוז מהתמ"ג.

אנונימי/ת
24.10.2018, 22:09

תקציב המינהלה של ארבע קופות החולים הוא 7.8% מתקציב הבריאות , כלומר סביב 3 מיליארד ש"ח . כולנו רואים בעיניים איך בישובים רבים ארבע הקופות פותחות מרפאות זו ליד זו. איך התחרות על הרופאים הכלליים , רופאי הילדים והרופאים המקצועיים בקהילה מטריפה את רמת המשכורות הרבה מעבר למה שמשלמים אפילו בארה"ב הבזבזנית. וכל זה כדי לשנע טופסי 17 ולשגע את הקהל . כי אם , למשל , יש פציינט עם בקע מפשעתי הזקוק לניתוח אלקטיבי , הרופא במרפאה הכירורגית בבית החולים יתן לו ניירת , עליו ללכת למרפאת קופ"ח שלו ולשבת ולחכות לרופא שיואיל להוציא טופס הפניה מנהלי לניתוח , כדי שהמזכירה תוכל לתת לו ט. 17 . ואז הוא הולך שוב לבית החולים ליום של "קדם ניתוח"... והכל הרי אותו כיס ציבורי... קופת החולים ניזונה מאותו תקציב ציבורי שניזון ממנו בית החולים הציבורי . ..או המרת מרשמים , מי צריך את זה . שכל קופה תיתן את השירות שלה כספק. תוקם רשות בריאות ממלכתית , במקביל למחוזות ולנפות של משרד הבריאות שתפקח על האיכות ותעשה סדר. ויפסק הפיאסקו של " לעבור קופה" עם השחיתויות הנלוות שעולות למשלם המסים הון עתק . גם שכר הרופאים בקהילה יעבור נירמול. לא יכול להיות שרופא כללי ישתכר 60000 שח לחודש רק בשביל להוציא מרשמים כרוניים והפניות.

25.10.2018, 15:09

א. רופא משפחה יכול לקבל יותר מ 60000 כי מגיע לו
ב. הוא עושה הרבה יותר מ"מוציא מרשמים כרוניים"
ג. אם היו משקיעים ברפואת משפחה טובה לא היו צריכים כל כך הרבה יועצים בקהילה שרוב הביקורים אצלם מיותרים ואז היה אפשר לשלם לרופא משפחה טוב 100000 שח כי באמת מגיע לו

25.10.2018, 15:09

א. רופא משפחה יכול לקבל יותר מ 60000 כי מגיע לו
ב. הוא עושה הרבה יותר מ"מוציא מרשמים כרוניים"
ג. אם היו משקיעים ברפואת משפחה טובה לא היו צריכים כל כך הרבה יועצים בקהילה שרוב הביקורים אצלם מיותרים ואז היה אפשר לשלם לרופא משפחה טוב 100000 שח כי באמת מגיע לו

אנונימי/ת
26.10.2018, 02:57

מסכים עם נמיר לגבי הרישא של סעיף ג'. אבל אני לא רואה שום סיבה שרופא משפחה טוב יקבל סכומים אסטרונומיים של 60,000-10,000. אחת מהבעיות של מערכת הבריאות הישראלי היא חשיבות היתר של מקצוע הרופא. הוא לא כל כך חשוב, מערכת הבריאות היא עבודת צוות גדולה שרופאים הם רק חלק קטן ממנה.

כשם שנמיר צודק בכך שמרבית היועצים (קרי, המומחים) מיותרים, ובוודאי שיש להפוך את הייעוץ הוירטואלי של מכבי לנורמה מחייבת בכלל הקופות ולבטל פנייה עצמונית של חברים ליועצים.

יש להכשיר כמות נאה של אחיות קליניות, עוזרי רופא ורופאים כלליים שישתכרו בשכר צנוע, ולהעביר אליהם את עיקר הנטל של הרפואה הראשונית. למומחים במשפחה/פנימית/גריאטריה אפשר להותיר את הטיפול בחולים מורכבים במיוחד.

26.10.2018, 18:34

מסכים עם דר' נמיר , הבסיס לרפואה טובה היא רפואת המשפחה. כגימלאי מניהול מחלקה אורתופדית במ"ר קפלן אני עובד כיום כאורתופד במרפאה מייעצת ברחובות. בהערכה גסה כ80% מבעיות שאני רואה היו יכולות להיפתר ע"י רופא משפחה, אילו היו יותר רופאי/ות משפחה והיה להם/ן יתר זמן להקשיב למטופל/.ת

אנונימי/ת
30.10.2018, 10:19

להקשיב זה טוב. רצוי, עם זאת , לדעת פחות או יותר במה מדובר.
רופא עיניים הוא , אמנם, רופא כללי שהתמחה ברפואת עיניים - אבל היכולת שלו לנהל מקרים - אפילו בסיסים ביותר- שבהם מטפל ה G.P - היא אפסית. הוא יודע שיש דבר שנקרא פנאומוניה, שלפעמים הטיפול הוא באנטיביוטיקה -
זהו.
כלומר- אורתופד/אופטלמולוג מפסיק די מהר להיות רופא מחוץ לתחום שלו.
המערכת טובעת במומחים שמייעצים ומטפלים- ( והרפואה הפרטית מועדת במיוחד לכך)- אבל לא מתקשרים בינהם ( בין השאר כי אין להם שפה משותפת..).
התוצאה- מטופל יטרוגני של 5 מומחים ידועי שם בתחומם, שמתאושש בהדרגה כשמתחילים להוריד לו את התרופות שכל אחד מהמומחים רשם ( מתוך כוונה טובה).
צריך, את הטובים, למשוך לרפואה הראשונית ולתת להם סמכויות.
סטארט אפ זאת לא טכניקה טובה להתמודד עם מטופלים מורכבים.
למרות שזאת ברירת המחדל שלנו כחברה.

מה קרה למנכ'ל , שהבחין כי המצב אנוש?
עד לא מזמן כהן באגף התקציבים באוצר ןחלש על תחום הבריאות תוך דקלום חוזר ונשנה על "איזון תקציבי" ו"התיעלות"
נאמר לי ע'י מבקר המדינה ונגידת בנק ישראל (הפורשת), כי המערכת מצויה באופן כרוני ומכוון ע'י האוצר, בתת-תקצוב של כ- 3 מיליארד שח.
עתה "משרד הבריאות החל לגבש תוכנית אב לשיקום המערכת בנאמדת ב-3 מיליארד שח" ....
אדוני המנכ'ל איפה היית במשך 3 שנותיך בתפקיד ?
מדוע רק עתה?
האמת, אלו שוב הבטחות סרק ללא כל כוונה לישמן.
מסקנתי : סגן השר ומנכ'לו כושלים לאורך כל הדרך, ומי יתן שיאלצו לפרוש מכהונתם במהרה.
פרופ' תיאו דב גולן.

24.10.2018, 22:43

כשהופעל חוק ביטוח בריאות ממלכתי בידי השר ח.רמון לפני כ25 שנה כבר היה בו גרעון מובנה בסך כ 2 מיליארד ש"ח ולכן נראה שהסכום הנוכחי=3 מיליארד רק הקצה הנראה של הקרחון אליו מנווטת ספינת בריאות הציבור השוקעת בידי רפרנט הבריאות באוצר לשעבר ובכובעו הנוכחי מנכ"ל מיניסטריון הבריאות הראשון שאינו רופא.בר סימן טוב אם יש בך שמץ הגינות תודה שנכשלת במשימת הפיכת תבן לזהב ותתפטר

אנונימי/ת
26.10.2018, 02:59

אז "נאמר" לך. בפועל, מערכות הבריאות של סינגפור והונג קונג, שנחשבות מהטובות בעולם, פועלות היטב בחצי מהתקציב הישראלי ביחס לתמ"ג. ואנחנו בוודאי לא רוצים להיות כמו בארה"ב שם התקציב כפול מהתקציב הישראלי ביחס לתמ"ג אך התוצאים מחפירים.

אנונימי/ת
24.10.2018, 22:36

למה בשנים אחרונות בכל מקום כלכלנים מנהלים מערכת בריאות ? מה הם מבנים יותר? מבאים כל מני יועצים ארגוניים ,שרק מנפחים אדמיניסטרציה אין סוף.
אלה בונים אמונות בעננים. חסר אנשי מקצועי בשטח .

אנונימי/ת
24.10.2018, 22:49

קופות החולים צריכות להחליט אם הן ספקיות שרות או רגולטור. אי אפשר לחבוש את שני הכובעים. ומערכות היחסים החולניות בין שירותי בריאות כללית למכון מור , בין מכבי לבין אסותא , וקופות שקונות 90% מהשרות שלהן מספקי חוץ כמו לאומית. ...

אנונימי/ת
24.10.2018, 22:50

זו התוכנית של גרמן שלי מן דחה כשחזר למשרד-ניהול מכולת של חרדים פרזיטים

25.10.2018, 01:12

זה מה שקורה כשבראש מערכת הבריאות עומדים ״נער אוצר״ ו״נאר״ (כסיל ביידיש) חרדי.
בריאות זה מקצוע. לא ייתכן שהנהגת מדיניות הבריאות בישראל מדירה רופאים משורותיה.
לא יודע אם קובעי המדיניות מאותגרים שכלית אולם התוצאות מלמדות על התנהלות רפת-שכל והיסטרית.
עוד לפני שנתיים קראתי לרפורמת הבריאות ״רפורמוות הבריאות״.
אני מברך על התפקחות הקברניטים.
אני מוכן להציע לכם את שירותי בהתנדבות. כל יעוץ שלי יהיה בודאי טוב משלכם וכרגע עליכם להיות ״קבצנים לא בררנים״. כאמור היעוץ שלי - בחינם!

אנונימי/ת
26.10.2018, 03:01

רעיון הטכנוקרטיה לא מקובל בישראל כמו גם ביתר הדמוקרטיות המערביות. אנחנו לא מקבלים את הרעיון ששר החינוך צריך להיות מורה, ששר הביטחון צריך להיות גנרל, ששר המשטרה צריך להיות קצין משטרה, ששר הרווחה צריך להיות עובד סוציאלי, ששר התרבות צריך להיות איש תרבות וכן, ששר הבריאות צריך להיות רופא או אחות.

זאת התוצאה של אי שימוש נבחרי הציבור במערכת הבריאות הציבורים ככלל האזרחים, וגם כאשר הם נזקקים לטיפול בבית חולים, ההתיחסות אליהם שונה וכמו שאמר ראש הממשלה: הוא אינו רואה פקקים בכבישים..........ניתוק מושלם מהמציאות.

אנונימי/ת
25.10.2018, 16:54

המצב מוכר לי משנים בהן עבדתי בכללית. כל עוד מערכת הבריאות מנוהלת ע"י האוצר ואנשים לא מקצועים אם אינטרסים סקטוריאלים, אין סיכוי לשיפור. מי יציל את הרפואה הציבורית בארצנו ??!!

אנונימי/ת
25.10.2018, 20:58

כל זה אחרי ש"פתרו את הבעייה" בחוק ההסדרים שנועד לחסל את הרפואה הפרטית ובכך לפתור את תחלואי הרפואה הציבורית .לפי העיקרון של "נעשה ונשמה" קודם עושים ואחר כך חושבים.
עדיין לא נמצאה אבן החכמים שמייצרת זהב!! תת תקצוב זו הבעייה מאז ומתמיד ואין שום פתרון אחר פרט להזין את המערכת הרעבה.
אכן-גם צעדי התעלות נכונים ולא פופוליסטים לא יזיקו (צמצום אדמיניסטרציה למשל)

אנונימי/ת
25.10.2018, 22:12

חייבים שינויי במערכת הבריאות לפני קריסה , ופגיעה באזרחים

אנונימי/ת
26.10.2018, 03:02

כבר 20 שנה הצעקנים חוזרים על הסיסמה הזאת, ובינתיים ישראל ממשיכה לטפס במעלה צמרת הדירוגים העולמיים של תמותת תינוקות ותוחלת חיים. אולי דווקא יש קשר סיבתי בין בכיינות ראשי המערכת לבין תוצאים טובים?

אנונימי/ת
26.10.2018, 21:16

קשקוש, תלמד את הנתונים....ישראל לא מטפסת לשום מקום חוץ מאשר במדד היעילות שנובע מהשקעה נמוכה בבריאות

אנונימי/ת
26.10.2018, 14:21

כל כך שמח להיות רחוק משם. רופאים יקרים תבחרו לחיות במקום מערבי עם רפואה מערבית.אל תשארו ברופאה הישראלית הקורסת

28.10.2018, 22:43

נציגים רפואיים תחילה , לא? רק אחר כך מערכת הבריאות.....