חדשות

מחדל הטיפולים בתחום התפתחות הילד: נזקים לטווח ארוך

זמני המתנה ממושכים והחסמים בקבלת אבחונים וטיפולים במכונים וביחידות להתפתחות הילד נדונו בוועדת ביקורת המדינה

התפתחות הילד. אילוסטרציה

ועדת הכנסת לביקורת המדינה קיימה אתמול (ג') דיון מעקב על דו"ח מבקר המדינה העוסק בטיפולים בתחום התפתחות הילד. הדו"ח הצביע על זמני המתנה ממושכים מדי לאבחונים ולטיפולים במכונים וביחידות וכן על הנזקים ועל החסמים שבקבלת הטיפולים במכונים וביחידות להתפתחות הילד.

מ"מ יו"ר הוועדה, ח"כ קארין אלהרר, אמרה בדיון: "אנחנו עכשיו במצב חירום. הנפגעים הישירים הם הילדים שלנו. 22 אלף ילדים ממתינים חודשים ולפעמים אפילו שנים לטיפולים. אם הממשלה לא תתעורר מיד, המספרים האלה עוד צפויים לגדול". בפנותה לנציגי משרד הבריאות שנכחו בדיון, הוסיפה אלהרר: "ילדים שלא תיתנו להם את הטיפולים היום יהיו אלה שתיתנו להם טיפול עוד הרבה מאוד שנים. אם לא תיתנו להם את הטיפול עכשיו, זה יהיה בלתי הפיך. אתם מוכרחים להבין את זה".

בדיון נמסר כי סגן שר הבריאות הבטיח שעד סוף 2018 יוקצו 20 מיליון שקל על בסיס מבחני תמיכה שיפורסמו. "אבל מתברר עתה", אמרה עוד ח"כ אלהרר, כי מילים לחוד ומעשים לחוד. היה מספיק זמן לפרסם את מבחני התמיכה ודבר לא פורסם. אם משרד האוצר התחייב שעד סוף 2018 יועבר הסכום, אז איפה הכסף הזה נמצא עכשיו? שסגן שר הבריאות יסתכל להורים ולילדים בעיניים ויבין שכל יום שעובר מסב להם נזק שלא ברור אם הוא יוכל לתקן".

פרופ' איתמר גרוטו, המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, אמר: "את מבחני התמיכה של השנה לוקח זמן להוציא כי אנחנו לוקחים הערות מהציבור ומהגורמים הרלוונטיים. מבחני התמיכות יחלו בפועל רק ב-2019 ותהליך הבחינה, כדי שיעמדו בכך, אינו מאפשר את קבלת התמיכה מיד אלא רק בסוף השנה".

מנכ"ל עיריית נתניה, אבי בן חמו, התייחס למצוקת העיריות בנושא הזה: "קופות החולים צריכות לבוא עם מחיר אחיד לטיפולים, שיאפשר לנו להעביר כספים בהתאם, כי במצב הנוכחי כל אחת מהקופה מציבה מחיר שונה. אנחנו פשוט לא יכולים לתקצב את המכונים. אנחנו לא מסוגלים לנתק את התמיכה מכל הילדים הללו, אבל אנחנו גם לא אמורים לכסות את הבור התקציבי הזה ולהוציא מיליוני שקלים שאין לנו. כרגע בנתניה אנחנו מטפלים ב-200 ילדים בחודש, אבל יש עוד מאות ילדים שממתינים בתור לטיפול. אם נפסיק את השירות, עוד ילדים יחכו והזמן פה הוא קריטי ופוגע בילדים".

בדיון גם עלה המצב האבסורדי הקיים כיום: המכונים הפרטיים העוסקים בהתפתחות הילד ובטיפולים מקבלים החזרים מקופות החולים בלי שום בעיה, בעוד שהיחידות המפוקחות מתקשות לקבל את הסכום וכשהן כבר מקבלות אותו, הוא נמוך משמעותית.

נושאים קשורים:  התפתחות הילד,  אבחון התפתחות הילד,  קיצור תורים,  ועדת ביקורת המדינה,  חדשות
תגובות
24.10.2018, 23:15

איתור סימנים מוקדמים שמנבאים התפתחות ליקויים עתידיים במסגרת טיפת חלב במהלך שנת החיים הראשונה היתה מאפשרת התחלת התערבות מידית. מניעת הבדלי צד, עידוד השכבה על הבטן בערות והדרכה מתאימה, חיזוק התינוק החלש ומניעת יצירת פערים, הרפיה לתינוק הנוקשה ומניעת עקיפת שלבי התפתחות, כל אלה בהדרכת אחיות טיפת חלב היו מפחיתים משמעותית את מספר הילדים שמופנים להתפתחות הילד.
חוסר ידע וחוסר זמן, ההתרכזות במחשב במקום בתינוק ואימו במהלך הביקורים בטיפת חלב הינם הסיבות לחוסר איתור הסימנים המוקדמים.
מקרים מתפספסים מוקדם ומתגלים כשהבעיות הופכות למורכבות הרבה יותר. משרד הבריאות צריכה להתעורר ולהשקיע הרבה יותר בשנת החיים הראשונה שהיא הבסיס והתשתית להתפתחות תקינה